PRAHA: V Clam-Gallasově paláci byly v pondělí 2. prosince 2024 slavnostně předány Ceny Stanislava Libenského. Soutěž, které se také přezdívá „Oskar pro mladé skláře,“ oslavila své 15. výročí oceněním výjimečných sklářských umělců z celého světa. Odborná porota vybírala z 48 finalistů z 19 zemí. Hlavní cenu si odnesla Wai Tung Jocelyn Chan za své poetické a tiché vyjádření skla jako uměleckého média. Všichni vítězové spolu s finalisty se představují na doprovodné výstavě, která je otevřena do 4. ledna 2025 v historických prostorách Clam-Gallasova paláce.
Letošní ročník poprvé udělil také cenu Stanislav Libenský Award za celoživotní dílo, kterou získal renomovaný teoretik a kurátor Oldřich Palata. Cenu předala bývalá první dáma Livia Klausová, čímž ocenila Palatovy zásadní přínosy pro sklářské umění a jeho teorii.
Soutěž nadále podporuje začínající talenty, přičemž vítěz získává stipendium na prestižní letní školu sklářství Pilchuck v USA. Soutěž nese jméno po průkopníkovi sklářského umění Stanislavu Libenském a oslavuje jeho odkaz spolu s Jaroslavou Brychtovou, kteří svými inovacemi v oblasti taveného skla významně ovlivnili moderní světové sklářské umění.
Termín: 3. prosince 2024 – 4. ledna 2025
Otevírací doba: 10:00–18:00, pondělí zavřeno
Místo: Clam-Gallasův palác, Husova 158/20, Praha 1
Speciální součástí výstavy jsou fotografie renomovaného fotografa Gabriela Urbánka, které provází celou expozicí a vytvářejí kontrast mezi současnými díly a odkazem Libenského a Brychtové.
Soutěž je štědře podporována Klubem patronů Cen Stanislava Libenského, který sdružuje firmy a jednotlivce vášnivě podporující umění. Mezi významné přispěvatele patří společnosti PSG, Moser, Neovize, Anova Design, Nadace BBH, W Restaurant a mnoho dalších.
Kromě toho je k dispozici online galerie, která umožňuje sběratelům a milovníkům umění objevovat a zakoupit vybraná díla z výstavy. Tato iniciativa dále rozšiřuje misi organizátorů soutěže v podpoře začínajících sklářských výtvarníků.
Navštivte online galerii na: praguegallery.com
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.