sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
Almanach Matice slezské pob.spolek v Bystřici nad Olší
© Teodor Hybler



Vyšel Almanach Matice slezské

ČR: Letošní Almanach Matice slezské pobočného spolku v Bystřici nad Olší je opět věnován významným osobnostem a to nejen z naší obce. Uplynulo 430 let od narození Jana Amose Komenského – učitele národů, jednoho z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, posledního biskupa Jednoty bratrské, církve, která se zrodila z husitského hnutí a která žila podle ideálů, jež hlásal Mistr Jan Hus.

Autor článku: 
Anna Konderlová

Komenského myšlenka: „Omnia sponte fluant, absint violencia rebus. - Vše nechť se děje po dobrém, nechť není násilí v ničem,“ je zvláště v dnešní době velmi aktuální.

Další osobností je těšínský rodák Jiří Třanovský, od jehož narození rovněž uplynulo 630 let. Spisovatel, hudební skladatel, básník a evangelický kazatel, vrstevník J. A. Komenského. Oba museli opustit svou vlast, zemřeli v cizině, ale nebyli ve své domovině zapomenuti. Jejich osudy byly velmi podobné a velmi těžké.

Připomeneme si zakladatele Matice Osvěty lidové v Bystřici n/O (M.Sl.O.L.) Jiřího Štefka, bystřického rodáka, od jehož narození uplynulo 160 let. Patřil k těm osobnostem, které položily nejen základy M.Sl.O.L. v Bystřici, ale patřil k těm občanům, kteří celým svým životem usilovali o zlepšení životních podmínek Bystřičanů české národnosti, kteří ve dvacátých i třicátých letech minulého století tvořili národnostní menšinu v mladé Československé republice.

Čtvrtou osobností je Jan Heczko, od jehož narození uplynulo 130 let. Byl zapojen do odbojové činnosti v době německé okupace a společně s MUDr. Jaroslavem Míčkem byli gestapem zákeřně zavražděni na sklonku 2. světové války v Bystřici. Bohužel stejný osud postihl učitele, jednatele Matice slezské, skauta a člena Obrany národa Oldřicha Štěrbu, který se narodil před 120 lety a byl zavražděn okupanty před 80. lety v Kounicových kolejích v Brně.

Významnou osobností je poslední český král a rakouský císař, blahoslavený Karel I. Rakouský, od jehož smrti uplynulo 100 let. Jejich životní osudy byly zpracovány kronikářem Petrem Majerem. Chci mu v této souvislosti poděkovat a také všem, kteří přispěli svými vzpomínkami a fotografiemi ke zpracování almanachu.

Anna Konderlová
Předsedkyně Matice slezské pobočného spolku v Bystřici nad Olší

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024