čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Instalace ve výlohách školy, ředitelka Dáša Nesvedová
© Archiv ZUŠ



Výlohy obchodů v sousedství ZUŠ Trnka se promění v malou výstavní síň.

PLZEŇ: Výstava prací žáků výtvarných oborů „Umění nezastavíš“ plzeňské ZUŠ Trnka ozdobí výlohy v Zábělské ulici až do 5. března. Děti tvořily v průběhu uplynulého pololetí především v rámci online výuky, doma za zavřenými dveřmi. Díky výstavě si teď jejich práce budou moci prohlédnout nejen rodiče a spolužáci, ale potěší i obyvatele a návštěvníky plzeňské čtvrti Doubravka. ZUŠ Trnka se výstavou ve výlohách připojuje k iniciativě Cirku La Putyka s názvem „Kulturu nezastavíš“.

Autor článku: 
Daniela Vítová

Distanční výuka trvá s krátkými přestávkami už od jara a žáci i učitelé se řadu měsíců musí vyrovnávat s nemalými obtížemi. „Snažíme se s dětmi dál pracovat, rozvíjet jejich talent a v neposlední řadě jim jednou týdně dopřát při tvorbě smysluplnou relaxaci. Věříme, že chvíle, které děti stráví kreslením, modelováním či animací, pomáhají nejen jim, ale i jejich rodičům, pro které je tato doba také velmi náročná,“ říká ředitelka ZUŠ Trnka Dáša Nesvedová.

Pro výstavu ve výlohách vybrala škola několik desítek prací, které děti vytvořily zejména během distanční výuky, ale i doma, ve svém volném čase, v návaznosti na distanční vyučování. Několik prací je z nedlouhého období, kdy děti mohly na podzim školu navštěvovat. „Domluvili jsme se s majiteli obchodů v Zábělské ulici a ti nám ochotně poskytli své výlohy jako výstavní plochu. K vidění bude celkem 13 panelů formátu A1, které reprezentují vždy ucelenou skupinu žáků jednoho učitele,“ upřesnila Dáša Nesvedová.

Výstava nabídne kromě výtvarných prací i krátké filmy, které vytvořily děti z oboru animace. Návštěvníci je budou moci zhlédnout na obrazovce ve výloze budovy ZUŠ Trnka, vždy v odpoledních a podvečerních hodinách. Součástí projekce budou i filmy vytvořené žáky výtvarného oboru v rámci projektu Šablony. Jeden z těchto animovaných snímků, příběh O Snožroutkovi, získal v listopadu 2020 na festivalu Animánie hlavní cenu Animánička v nejmladší kategorii.

Soukromá ZUŠ Trnka o.p.s. byla založena z iniciativy nynější ředitelky Dáši Nesvedové v roce 2002. V září 2003 získala akreditaci MŠMT ČR. Škola nabízí dva obory - literárně dramatický a výtvarný. V rámci výtvarného oboru se zájemci mohou dále věnovat buď všeobecné výtvarné výchově, kde mají možnost rozvíjet svůj talent v kresbě, malbě, grafice a keramice, nebo animační tvorbě se zaměřením na klasické animační techniky i na multimédia. Další možností volby je keramika a sochařství. ZUŠ Trnka má více než devadesátiprocentní úspěšnost v přijetí absolventů na střední i vysoké umělecké školy.

Více najdete na www.zustrnka.cz a na FB.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024