VSETÍN: Významné jubileum si připomene jeden z nejstarších amatérských souborů v České republice pocházející ze Vsetína – Folklorní spolek Vsacan. Na oslavu osmdesátého výročí soubor připravil slavnostní komponovaný program „Ideme, ideme…“, na kterém se představí na 80 tanečníků, zpěváků a muzikantů ze všech složek spolku. Chybět nebudou ani hosté, Vsacan k oslavě přizval dětskou skupinu z Nového Hrozenkova nebo pěvecké seskupení Spolek vdolek. Galaprogram se uskuteční v sobotu 18. listopadu od 19 hodin ve Velkém sále Domu kultury Vsetín.
„Soubor valašských písní a tanců Vsacan byl založen v roce 1943. V průběhu svého osmdesátiletého působení prezentuje národopisnou oblast Valašsko na folklorních festivalech nejen doma v České republice, ale téměř po celém světě,“ uvedl Pavel Tomeček, předseda Folklorního spolku. V roce 1956 byl Vsacan jako vůbec první amatérský folklorní soubor z Československa vyslán na Mezinárodní folklórní festival do Llangollenu v Anglii, kde získal první a třetí místo.
„Uběhlo již mnoho let od tohoto prvního zahraničního výjezdu a přibyla i řada dalších států, jako jsou Francie, Polsko, Španělsko, Itálie, Německo, Turecko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko, Litva, Řecko, Belgie, Holandsko, Bulharsko, Egypt, Portugalsko, Chile, Čína a další, kde Vsacan reprezentoval naši zemi,“ přidává předseda Pavel Tomeček výčet států, do kterých soubor zavítal. Mezi nejaktuálnější úspěchy, kterých vsetínský folklorní spolek v zahraničí dosáhl, patři 3. místo na Mezinárodní folklorním festivalu v polském Zakopaném v roce 2022.
K významnému jubileu připravil Vsacan speciální galaprogram nazvaný „Ideme, ideme…“. Vystoupení osmdesáti tanečníků, muzikantů a zpěváků ze všech složek souboru doplní hosté z Nového Hrozenkova i pěvecká skupina Spolek vdolek. „Osmdesáté výročí založení Vsacanu bude příležitostí pro setkání velké Vsacanské rodiny s jejími přáteli příznivci. Na své si přijdou také všichni milovníci Valašska a valašského folklóru,“ dodal závěrem s pozváním předseda souboru Tomeček.
Předprodej vstupenek probíhá na webových stránkách www.dkvsetin.cz a na pokladně v Kině Vatra od 23. října do 18. listopadu do 16.00. Vstupné 290 Kč. Doprodej vstupenek na místě.
Tuto akci pořádá Folklorní spolek Vsacan ve spolupráci s Městem Vsetín a Domem kultury Vsetín.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.