čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Plakát
© Zdroj: www.dkvsetin.czVsacan oslaví osmdesáté výročí slavnostním galaprogramem

VSETÍN: Významné jubileum si připomene jeden z nejstarších amatérských souborů v České republice pocházející ze Vsetína – Folklorní spolek Vsacan. Na oslavu osmdesátého výročí soubor připravil slavnostní komponovaný program „Ideme, ideme…“, na kterém se představí na 80 tanečníků, zpěváků a muzikantů ze všech složek spolku. Chybět nebudou ani hosté, Vsacan k oslavě přizval dětskou skupinu z Nového Hrozenkova nebo pěvecké seskupení Spolek vdolek. Galaprogram se uskuteční v sobotu 18. listopadu od 19 hodin ve Velkém sále Domu kultury Vsetín.

 

18.11.2023
19:00
Autor článku: 
Veronika Ježíková

„Soubor valašských písní a tanců Vsacan byl založen v roce 1943. V průběhu svého osmdesátiletého působení prezentuje národopisnou oblast Valašsko na folklorních festivalech nejen doma v České republice, ale téměř po celém světě,“ uvedl Pavel Tomeček, předseda Folklorního spolku. V roce 1956 byl Vsacan jako vůbec první amatérský folklorní soubor z Československa vyslán na Mezinárodní folklórní festival do Llangollenu v Anglii, kde získal první a třetí místo.

„Uběhlo již mnoho let od tohoto prvního zahraničního výjezdu a přibyla i řada dalších států, jako jsou Francie, Polsko, Španělsko, Itálie, Německo, Turecko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko, Litva, Řecko, Belgie, Holandsko, Bulharsko, Egypt, Portugalsko, Chile, Čína a další, kde Vsacan reprezentoval naši zemi,“ přidává předseda Pavel Tomeček výčet států, do kterých soubor zavítal. Mezi nejaktuálnější úspěchy, kterých vsetínský folklorní spolek v zahraničí dosáhl, patři 3. místo na Mezinárodní folklorním festivalu v polském Zakopaném v roce 2022.

K významnému jubileu připravil Vsacan speciální galaprogram nazvaný „Ideme, ideme…“. Vystoupení osmdesáti tanečníků, muzikantů a zpěváků ze všech složek souboru doplní hosté z Nového Hrozenkova i pěvecká skupina Spolek vdolek. „Osmdesáté výročí založení Vsacanu bude příležitostí pro setkání velké Vsacanské rodiny s jejími přáteli příznivci. Na své si přijdou také všichni milovníci Valašska a valašského folklóru,“ dodal závěrem s pozváním předseda souboru Tomeček.

Předprodej vstupenek probíhá na webových stránkách www.dkvsetin.cz a na pokladně v Kině Vatra od 23. října do 18. listopadu do 16.00. Vstupné 290 Kč. Doprodej vstupenek na místě.

Tuto akci pořádá Folklorní spolek Vsacan ve spolupráci s Městem Vsetín a Domem kultury Vsetín.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024