ČR-KARLOVARSKÝ KRAJ: Naléhavost aktivní snahy o mír a o jeho udržování byla před více než čtyřiceti lety formulována oficiální deklarací OSN. Od té doby lidstvo slaví pravidelně 21. září Světový den míru zdůrazňující význam života bez válek. V reakci na aktuální situaci, kdy si křehkost míru uvědomujeme ještě mnohem intenzivněji, společnost Moser obnovila výrobu vázy Peace významného českého výtvarníka Jiřího Šuhájka.
Váza Peace byla poprvé vyrobena před dvaceti lety u příležitosti výročí založení karlovarské sklárny. Inspiraci k jejímu vytvoření autor hledal v osudových chvílích lidstva, které zhmotnil do tvaru pomyslně se otevírajícímu celému světu. Nadčasový křišťálový objekt byl nyní uveden na trh v nové barevné variantě a v limitované edici 165 kusů symbolizující 165 let existence společnosti Moser.
PEACE: ručně broušená, dvacet pět centimetrů vysoká váza v barvě berylu podjímaného bílým opálem.
O autorovi
Jiří Šuhájek působil ve sklárně Moser v letech 1972–1978 jako kmenový výtvarník a poté pro sklárnu vytvořil několik výjimečných autorských kolekcí. Za svou tvorbu dostal řadu zahraničních, ale i tuzemských ocenění. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách předních světových muzeí a galerií, mimo jiné v Corning Museum of Glass v New Yorku nebo v londýnském Victoria and Albert Museu.
O technice / brus
Brus je klíčovou technikou zušlechťování skla, která vyžaduje hodiny precizní trpělivé práce. Je ukázkou náročnosti ruční výroby, respektive mistrovství zkušených sklářů. Sklo se brousí pomocí brusiv (drsných zrnitých materiálů) a brusných kotoučů, kterými je postupně odebírána skleněná hmota. Při tvarování skleněného objektu počáteční intenzivní hrubé broušení následuje jemnější brus, vyhlazující broušenou plochu. K závěrečné úpravě slouží leštění, které broušeným plochám vrací zpět jejich lesk a průsvit. Vzniklé hrany pak mohou být ostré i oblé, vypouklé i asymetrické či kombinací uvedených. Pokud je do finálně vytvarovaného objektu vytvářen vzor, může být komplikovaný, pokrývat celou plochu výrobku nebo ho doplňovat jen rafinovaným detailem.
O značce Moser
Již 165 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Společnost MOSER, a.s., se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry, a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Více naleznete na www.moser.com.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.