středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Altán Gloriet
© Foto: Michal Louč



V soutěži MÁME VYBRÁNO vyhrál poděbradský Gloriet

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Autor článku: 
Aleš Kozák/ika

Dobrá sbírka má příběh a poslání. Stojí za ní lidé, kteří věří, že to, co dělají, dává smysl. A pak ten pocit okolo sebe šíří. Taková kombinace vystřelila na přední pozice finalisty soutěže MÁME VYBRÁNO. Výsledky vyhlásil pořádající Institut pro památky a kulturu 15. září v prostorách barokního refektáře dominikánského kláštera v Praze.

Hlasování veřejnosti bylo letos poprvé rozdělené do dvou kol, z 289 sbírek postoupilo 14 krajských finalistů. Ti pak během letních prázdnin usilovali o přízeň tisíců hlasujících. Nejvíce bodovala obnova kulturní památky altánu Gloriet v Poděbradech, na druhé pozici se umístila rekonstrukce rodného domu válečného hrdiny Jana Kubiše a třetí místo obsadila oprava varhan v kostele sv. Jiří v Markvarticích. Mezi 14 krajských finalistů putuje částka 100 tisíc korun, rozdělena bude podle počtu hlasů pro jednotlivé sbírky.

„Sbírkám pomáhá už jenom to, že se o nich mluví – a veřejné sbírky jsou v České republice stále velké téma. Lidé rádi přispívají na projekty, se kterými se umí ztotožnit, neboť mají pocit, že právě tam jejich peníze dokážou pomáhat. Finančně nejúspěšnější sbírka dokázala nashromáždit téměř osm milionů korun,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Čestné uznání obdržela Agentura pro rozvoj Broumovska, z.s. za dlouhodobý přístup a různorodost při financování záchrany kláštera a okolních památek a POST BELLUM, o.p.s. za crowdfundingovou kampaň na novou aplikaci Paměť národa pro 21. století.

Soutěž MÁME VYBRÁNO pořádá Institut pro památky a kulturu od roku 2012. Institut současně provozuje portál PROPAMÁTKY, vydává stejnojmenný časopis a zajišťuje konference se zaměřením na naše kulturní dědictví.

Kompletní výsledky soutěže přiloženy.

www.instituteu.cz
www.propamatky.info

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024