sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka
Altán Gloriet
© Foto: Michal LoučV soutěži MÁME VYBRÁNO vyhrál poděbradský Gloriet

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Autor článku: 
Aleš Kozák/ika

Dobrá sbírka má příběh a poslání. Stojí za ní lidé, kteří věří, že to, co dělají, dává smysl. A pak ten pocit okolo sebe šíří. Taková kombinace vystřelila na přední pozice finalisty soutěže MÁME VYBRÁNO. Výsledky vyhlásil pořádající Institut pro památky a kulturu 15. září v prostorách barokního refektáře dominikánského kláštera v Praze.

Hlasování veřejnosti bylo letos poprvé rozdělené do dvou kol, z 289 sbírek postoupilo 14 krajských finalistů. Ti pak během letních prázdnin usilovali o přízeň tisíců hlasujících. Nejvíce bodovala obnova kulturní památky altánu Gloriet v Poděbradech, na druhé pozici se umístila rekonstrukce rodného domu válečného hrdiny Jana Kubiše a třetí místo obsadila oprava varhan v kostele sv. Jiří v Markvarticích. Mezi 14 krajských finalistů putuje částka 100 tisíc korun, rozdělena bude podle počtu hlasů pro jednotlivé sbírky.

„Sbírkám pomáhá už jenom to, že se o nich mluví – a veřejné sbírky jsou v České republice stále velké téma. Lidé rádi přispívají na projekty, se kterými se umí ztotožnit, neboť mají pocit, že právě tam jejich peníze dokážou pomáhat. Finančně nejúspěšnější sbírka dokázala nashromáždit téměř osm milionů korun,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Čestné uznání obdržela Agentura pro rozvoj Broumovska, z.s. za dlouhodobý přístup a různorodost při financování záchrany kláštera a okolních památek a POST BELLUM, o.p.s. za crowdfundingovou kampaň na novou aplikaci Paměť národa pro 21. století.

Soutěž MÁME VYBRÁNO pořádá Institut pro památky a kulturu od roku 2012. Institut současně provozuje portál PROPAMÁTKY, vydává stejnojmenný časopis a zajišťuje konference se zaměřením na naše kulturní dědictví.

Kompletní výsledky soutěže přiloženy.

www.instituteu.cz
www.propamatky.info

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
30.10.2020

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Senioři
Co se děje
28.10.2020

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.10.2020

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.10.2020