neděle
17. ledna 2021
svátek slaví Drahoslav
Pozvánka
© Archiv pořadateleV Muzeu východních Čech v Hradci Králové bude do České databanky rekordů zaregistrována rekordní sbírka modelů záchranářské techniky

HRADEC KRÁLOVÉ: Dne 15. prosince v 15.00 h bude v expozici výstavy „Záchrankou kolem světa“ v Muzeu východních Čech v Hradci Králové slavnostně zaregistrováno 1777 kusů modelů záchranářské techniky do České databanky rekordů jako „Největší sbírka modelů sanitek“. Majitelem sbírky a autorem zmíněné výstavy je MUDr. Anatolij Truhlář, Ph.D., lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a předseda České resuscitační rady, který modely shromažďuje od roku 1987.

15.12.2020
15:00
Autor článku: 
Lucie Peterková

Výstava „Záchrankou kolem světa“, dokumentující historický vývoj záchranářské techniky používané ve čtyřiceti státech světa, nabídla od konce letošního července téměř celou sbírku Anatolije Truhláře, říká mluvčí muzea Lucie Peterková. „Původně se měl zápis do České knihy rekordů uskutečnit před ukončením výstavy v říjnu letošního roku. V té době ale bohužel nebylo možné akci zorganizovat z důvodu protipandemických opatření. Výstavu se nám poté podařilo prodloužit až do 3. ledna 2021, ale zdá se, že ani v tomto období nebude možné uspořádat plánovanou akci s účastí veřejnosti. 

Mezi nejnovější exponáty výstavy i celé sbírky tak patří například moderní vrtulník Airbus Helicopters H145 v barvách East Anglian Air Ambulance Charity (EAAA). „Na pozici pilota vrtulníku EAAA pracoval v letech 2015–2017 rovněž princ William, vévoda z Cambridge.“ Doplňuje sběratel Anatolij Truhlář a dodává: „Model princova vrtulníku byl vyroben na zakázku v měřítku 1:32 na Filipínách. Pro stavbu modelu bylo použito vzácné mahagonové dřevo vypálené v peci při vysoké teplotě. Následovalo ruční opracování trupu podle detailních technických výkresů a finální aplikace barev a laku v několika vrstvách.“

Že je sbírka výjimečná dokazuje i fakt, že se v ní najdou kusy, které jsou kuriózní nebo určené pouze na hraní. Rovněž tyto exponáty mají své nepopiratelné kouzlo, protože dokumentují vývoj hračkářského průmyslu. V kolekci tak najdeme například londýnskou plyšovou sanitku nebo hračku z USA vyrobenou výhradně z recyklovaných nádob na mléko.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak zasáhla velice smutná zpráva, 14. ledna zemřel náš milovaný kolega Václav Poul. (20. 8. 1951 – 14. 1. 2021) Patřil mezi nejvýraznější herecké osobnosti českého loutkového divadla. Studium herectví na katedře loutkového divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze absolvoval v roce 1979. Ještě během závěrečného ročníku nastoupil společně s Tomášem Dvořákem a Blankou Josephovou - Luňákovou do plzeňského Divadla Alfa, kde strávil čtyři sezony. Po nich přijal na tři roky angažmá v Naivním divadle Liberec a v roce 1985 se stal členem souboru Divadla Drak.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

LUHAČOVICE: S originální nabídkou pro učitele a rodiče dětí školou povinných přichází Městské divadlo Zlín. Máte své oblíbené herce? Zapojte je do hodiny! Rádi vám pomůžou oživit či ozvláštnit distanční výuku.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Vzdělávání
Co se děje
15.01.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů a jeho mladší část Open Air Program patří již více než čtvrt století mezi nejvýznamnější kulturní události královéhradeckého regionu a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Po červnu 2020, kdy se festival uskutečnil v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, připravují pořadatelé na rok 2021 plnohodnotný 26. ročník. Ten se poprvé představí pod inovovaným názvem a novou vizuální identitou. V termínu od 18. do 25. června 2021 se tak uskuteční REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

ČR: Společný projekt bienále Ve věci umění a organizací Slovo 21 a Život 90 vznikl původně jako performance pro živé publikum, z důvodů omezení kulturních akcí v souvislosti s koronavirovou pandemií však tvůrci přistoupili k zásadní změně koncepce, a vznikla tak série čtyř krátkých filmů – intimních portrétů, které skrze zprostředkované příběhy zachycují historii všedního dne a nabízejí divákům možnost prožít zkušenost těch, kteří se často ocitají na pokraji zájmu většinové společnosti. Filmy je možné kdykoliv zdarma streamovat online na plaformách Vimeo a Facebook.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Menšiny a cizinci
Co se děje
14.01.2021