neděle
8. prosince 2024
svátek slaví Květoslava
Banner k inscenaci
© Zdroj: PaNaMo



V Loosově interiéru Brummelova domu se bude hrát imerzivní divadlo

PLZEŇ: Spolek PaNaMo si pro svůj nejnovější divadelní projekt vybral nádherně zrekonstruovaný plzeňský Brummelův dům, jehož interiér navrhl ve 20. letech minulého století světově proslulý architekt Adolf Loos. Po ukončení úspěšného festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem se organizátoři rozhodli vsadit na novinku – imerzivní divadlo. Imerzivní divadlo je inovativní forma, která překračuje tradiční hranice mezi jevištěm a hledištěm, propojuje architekturu, divadlo a výtvarnou instalaci. Diváci se stávají účastníky děje, mohou interagovat s herci a ovlivňovat průběh představení. Premiéra inscenace Kam zítra? se odehraje 28. listopadu 2024, následovat bude šest repríz.

od 28.11.2024 do 02.12.2024
Autor článku: 
Daniela Vítová

Inscenace Kam zítra? je součástí čtyřletého projektu spolku PaNaMo Plzeňská verze imerze, jehož cílem je realizovat čtyři původní autorské inscenace na divadelně netradičních místech. Imerze znamená „ponoření se“. Divácký zážitek netvoří jen sledování hereckých akcí, ale i výtvarná stránka – celý alternativní svět, kterým divák putuje. Nová divadelní forma na pomezí divadla a hry si ve světě získává stále více příznivců.

„Chystáme se nabídnout divákům jedinečný prožitek - Brummelův dům je skrytá architektonická perla, prostřednictvím imerze je možné zažít historický interiér nejen jako návštěvník. Diváci mohou přímo vkročit do světa postav a stát se jeho součástí. Skupina diváků bude velmi malá, bude si proto moci dopřát blízký kontakt s herci a doslova s nimi sedět u jednoho stolu,“ uvedla předsedkyně spolku PaNaMo Martina Dobiášová.

Autorem první inscenace projektu Plzeňská verze imerze je režisér Lukáš Brychta z pražského divadla Pomezí, který imerzivní divadlo již přes 10 let úspěšně inscenuje. Dramaturgyněmi jsou Veronika Macková a Barbora Smolíková, návrhy kostýmů připravila Eva Justichová. Inscenace Kam zítra? zkoumá téma postupného rozkladu právního státu a otázku, kdy může být lepší opustit vlastní zemi. Hrají: Vojtěch Bartoš, Milada Vyhnálková, Jakub Jelínek, Andrea Uhlík Berecková a Josefína Voverková.

Premiéry inscenace Kam zítra? se v Brummelově domě na adrese Husova 58 uskuteční 28. 11. od 18 a od 20 hodin, v dalších dnech, 29. 11., 1. a 2. 12. jsou pak naplánovány reprízy ve stejných časech. „Dalších dvanáct repríz připravujeme na únor 2025,“ uvedla Martina Dobiášová.

Vstupenky v ceně 650 Kč budou v prodeji v síti GoOut od 28. 10. 2024.

Informace o inscenaci na stránkách divadla Pomezí .

Informace o Brummelově domě na stránkách organizace Plzeň – TURISMUS https://www.adolfloosplzen.cz/prohlidkove-trasy/brummeluv-dum/

Vznik inscenace podpořili: Statutární město Plzeň, Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj, Státní fond kultury, Městský obvod Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně, Vodárna Plzeň, Plzeňská teplárenská, PMDP a HET s.r.o.

Poděkování rodině Brummelových.

https://brummelhouse.cz/

PaNaMo

FB / Instagram

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Večerní aukci pořádanou 4. prosince v pražské síni Arthouse Hejtmánek opanoval obraz Velký terč Kamila Lhotáka, který se stal dosud nejdráže prodaným Lhotákovým dílem v tuzemské aukci. Obraz z roku 1966 po léta zdobil malířův byt a po roce 1989 byl dalších pětatřicet let součástí soukromé sbírky. U Hejtmánků byl Velký terč prodán v novém autorském rekordu za 7 440 000 korun. Aukční rekord padl také v případě Motocyklisty (Slunečního paprsku), ikonické plastiky sochaře Otakara Švece: vydražena byla za 1 364 000 korun. K nejvýše prodaným položkám patřila i dechberoucí Kající Máří Magdalena vytvořená okolo roku 1695.  Plátno slavného barokního malíře Petra Brandla přezdívaného „český Caravaggio“ získal nový majitel za 4 836 000 korun. Autorského maxima dostáhl také slovenský fotograf Tono Stano s ikonickým snímkem Smysl z roku 1992. Prodán byl za 260 400 korun.     

Celá ČR, Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
06.12.2024

PRAHA: Poprvé v historii mají v letošním roce návštěvníci Pražského hradu možnost během adventu a vánočních svátků navštívit vánočně vyzdobené interiéry Rožmberského paláce. Patnáct urostlých stromečků v jeho hlavním, tzv. Rožmberském sále, ozdobili skláři z českých firem, které vyrábí ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby, pro výstavu KŘEHKÁ KRÁSA VÁNOC. Tato výstava je součástí Vánočního putování Pražským hradem, kterou v této podobě pořádá Správa pražského hradu. Rožmberský sál zdobí foukané kulaté baňky, volné tvary, formy a figurky z dílen českých výrobců, kteří patří mezi poslední nositele této tradice. Celkem je možné vidět téměř 4000 ozdob. Výstava je pro veřejnost zdarma a potrvá do 5. ledna 2025.


 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
05.12.2024

PRAHA: Sofian Medjmedj, jedna z nejvýraznějších postav současné české hudební scény a zároveň jeden z nejstreamovanějších umělců své generace, oznámil další mimořádnou událost. Po vyprodaném listopadovém koncertu ve Foru Karlín se zpěvák a songwriter rozhodl fanouškům splnit jejich přání a zopakovat tento jedinečný zážitek. Druhá show ve Foru Karlín proběhne 21. března 2025 a vstupenky jsou již nyní v prodeji.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.12.2024

ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.12.2024