pátek
7. května 2021
svátek slaví Stanisla
V Jeseníku se do časů Priessnitze přenesete s nadšenci ze Spolku panstva na tvrzi Žíželeves.
© archiv SpolkuV Jeseníku chystají novou tradici – BÁL POD ŠIRÝM NEBEM

JESENÍK: Měsíc květen je pro lázeňská místa časem otevírání pramenů a zahajováním lázeňských sezon. Nejinak je tomu v Jeseníku. V tamních Priessnitzových léčebných lázních ovšem pro návštěvníky připravili vedle tradičního víkendového programu jednu novinku. Májový bál na promenádě. Ples pod širým nebem má nastartovat novou tradici inspirovanou historií.

14.05.2016
19:30

 „Navazujeme na rok 1839, kdy podle historických pramenů lázeňská šlechta v čele s princem Nasavským a knížetem Lichtenštejnem uspořádala ples v přírodě. Gräfenberk prý tehdy svítil do dáli jako moře plamenů,“ představuje originální zahájení sezony obchodní ředitel lázní Tomáš Rak. Bál se bude odehrávat na promenádě před hudebním altánkem v sobotu 14. května od půl osmé večerní.

Nejen jeho netradiční umístění na loučemi osvětlené promenádě se zurčící Reinholdovou fontánou by mělo vybízet k účasti. Na bál v koňském kočáře přijede Vincenz Priessnitz s chotí a po celý večer bude na plese přítomna další zajímavá návštěva: „Plesu se bude účastnit osm párů z východočeského Spolku panstva na tvrzi Žíželeves, kterému učarovala Priessnitzova doba, tedy tzv. biedermeier. Páry budou tančit mezi ostatními hosty, korzovat a proběhne také módní přehlídka nádherných zdobených šatů s vyšívanými korzety a bohatými krinolínami,“ popisuje Rak. Svou kreativitu však mohou předvést i přítomní hosté. Nejoriginálnější historický doplněk nebo přímo celý oděv organizátoři odmění zajímavou cenou. O historickou návštěvu ovšem nebudou ochuzeni ani hosté odpoledního programu na lázeňském hřišti. Krásné historické róby spolek představí i tam.

Více se o bále a víkendovém programu dozvíte na www.priessnitz.cz nebo na facebooku.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021

BEROUN: Berounské Muzeum Českého krasu získalo do svých sbírek sochu J. V. Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Nyní bude umístěna v Geoparku Barrandien, venkovní expozici MČK, kde je již mnoho let deponována mj. také socha V. I. Lenina z Berouna.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
05.05.2021

ČR: Byla to doba plná euforie a nadějí, dekáda plná změn. Padla stavidla, svoboda byla všude a jakékoli mantinely byly tak daleko, že je mnozí ani nezahlédli. Dovalili se Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Prahy se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a Michael Stipe z R.E.M. se marně snažil zaplatit za smažák u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou. Rock se stává mainstreamem, Lucie je na vrcholu. Desítky, možná stovky nových českých, moravských i slovenských kapel zkoumají nejrůznější stylová zákoutí punku, hardcoru, crossoveru, vře to na elektronické scéně a na dveře klepe agresivními beaty hip hop.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
05.05.2021

BROUMOV: Agentura pro rozvoj Broumovska rozjela 1. května kampaň Léto u Stěnavy, pomocí které by chtěla se zapojením veřejnosti vybrat peníze na obnovu a oživení jednoho z plácků v Broumově – v Dvořákově ulici, nedaleko bývalých jatek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021