středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Předsedkyně Matice slezské v Bystřici s kronikářem obce položili květiny k Památné lípě.
© Foto: Teodor HyblerV Bystřici nad Olší si připomněli Den české státnosti, který je zároveň svátkem sv. Václava

BYSTŘICE NAD OLŠÍ: Do posledního místa byl 28. září zaplněn přednáškový sál v informačním centru Muzic v Bystřici nad Olší. Matice slezská za finanční podpory obce Bystřice zde prezentovala Almanach II., se kterým přítomné seznámil PhDr. Petr Majer, kronikář obce. V přednášce zmínil tři významná výročí letošního roku - 1 100. výročí zavraždění kněžny Ludmily, 110. výročí narození učitele a bystřického kronikáře Karla Gaury a 100. výročí narození spisovatelky Marty Rulfové.

Autor článku: 
Teodor Hybler

Starosta obce Mgr. Roman Wróbel ve svém krátkém vystoupení vyjádřil podporu činnosti Matice slezské v obci, poděkoval všem, kteří na tento státní svátek na přednášku přišli nejen z Bystřice, ale také z Třince, Jablunkova, Návsí, Nýdku apod. Po přednášce se členové Matice slezské odebrali položit květiny k Památné lípě, kterou vysadili v roce 2018, kdy si připomněli sté výročí vzniku Československa.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021