neděle
8. prosince 2024
svátek slaví Květoslava
Vizuál
© Archiv pořadatele



V broumovském klášteře vzniká nová divadelní inscenace DOBRÉ DÍLO o Bouškovi, Opaskovi, Krylovi a dalších osobnostech spjatých s Broumovskem

BROUMOV: V těchto dnech byl zahájen předprodej vstupenek na novou autorskou inscenaci Dobré dílo s podtitulem Bouška – Reynek – Opasek – Škvorecký – Stryjová – Kryl, která bude mít 15. srpna premiéru v broumovském klášteře. Komorní divadelní „meditace“ o historii (nejen) Broumovska a osobnostech spjatých s krajem pod Hvězdou vzniká k 20. narozeninám Agentury pro rozvoj Broumovska pod taktovkou dvojice Radovan Lipus (režie) a Renata Putzlacher (scénář).

15.08.2024
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Představení připomene životy a dílo Sigismunda Ludvíka Boušky, Jana Anastáze Opaska, Josefa Škvoreckého, Karla Kryla, Marie Stryjové a dalších osobností spojených s krajem pod Hvězdou. Na inscenaci z autorské dílny režiséra Radovana Lipuse a básnířky, překladatelky a dramatičky Renaty Putzlacher se budou podílet hostující profesionální i místní amatérští herci.

„Když jsem byla před deseti lety přizvána nadšenci ze Vzdělávacího a kulturního centra Broumov k napsání divadelní hry mapující (nejenom) tisíciletou historii Broumovska, dostaly se mi do ruky materiály, týkající se tohoto regionu a revitalizace kláštera. Po prvních inspiracích nastala doba intenzivních studií, strávila jsem spoustu hodin v knihovnách, protože jsem chtěla vědět víc o prvních osadnících, benediktínech, architektech i obyčejných lidech. Text hry jsme začali během zkoušek měnit a jelikož materiálu bylo mnoho, museli jsme příběhy některých postav zkrátit. V srpnu 2015 roku se konala premiéra HRA-NIC-e v novém multifunkční sále Dřevník v zahradě broumovského kláštera. Hra se setkala s přízní diváků i kritiků, a tak jsme si slíbili, že se k některým postavám a událostem vrátíme v komornější verzi, věnované 20. století. Dobrým dílem splácím tento dluh,” uvedla autorka scénáře Renata Putzlacher.

Premiéra nové inscenace se uskuteční ve čtvrtek 15. srpna od 19 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera. V pátek 16. 8. od 19 hodin a v sobotu 17. 8. od 14 hodin pak na premiéru naváží dvě reprízy. Vstupenky za 330 a 150 Kč lze už nyní zakoupit v předprodeji na smsticket.cz nebo na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera. Na místě pak bude vstupné za 390 a 190 Kč. Inscenaci připravuje Agentura pro rozvoj Broumovska ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. K inscenaci vznikly také originální autorské tisky od Jakuba Horského z grafického studia Upupæpop, které je možné zakoupit v kanceláři Agentury pro rozvoj Broumovska.

Partnerem inscenace je Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, partnery jsou Hobra-Školník a Podnikatelský klub Broumovska. Inscenaci podpořili: Státní fond kultury ČR, Královéhradecký kraj a Město Broumov. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Hradec Králové a Naše Broumovsko.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Večerní aukci pořádanou 4. prosince v pražské síni Arthouse Hejtmánek opanoval obraz Velký terč Kamila Lhotáka, který se stal dosud nejdráže prodaným Lhotákovým dílem v tuzemské aukci. Obraz z roku 1966 po léta zdobil malířův byt a po roce 1989 byl dalších pětatřicet let součástí soukromé sbírky. U Hejtmánků byl Velký terč prodán v novém autorském rekordu za 7 440 000 korun. Aukční rekord padl také v případě Motocyklisty (Slunečního paprsku), ikonické plastiky sochaře Otakara Švece: vydražena byla za 1 364 000 korun. K nejvýše prodaným položkám patřila i dechberoucí Kající Máří Magdalena vytvořená okolo roku 1695.  Plátno slavného barokního malíře Petra Brandla přezdívaného „český Caravaggio“ získal nový majitel za 4 836 000 korun. Autorského maxima dostáhl také slovenský fotograf Tono Stano s ikonickým snímkem Smysl z roku 1992. Prodán byl za 260 400 korun.     

Celá ČR, Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
06.12.2024

PRAHA: Poprvé v historii mají v letošním roce návštěvníci Pražského hradu možnost během adventu a vánočních svátků navštívit vánočně vyzdobené interiéry Rožmberského paláce. Patnáct urostlých stromečků v jeho hlavním, tzv. Rožmberském sále, ozdobili skláři z českých firem, které vyrábí ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby, pro výstavu KŘEHKÁ KRÁSA VÁNOC. Tato výstava je součástí Vánočního putování Pražským hradem, kterou v této podobě pořádá Správa pražského hradu. Rožmberský sál zdobí foukané kulaté baňky, volné tvary, formy a figurky z dílen českých výrobců, kteří patří mezi poslední nositele této tradice. Celkem je možné vidět téměř 4000 ozdob. Výstava je pro veřejnost zdarma a potrvá do 5. ledna 2025.


 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
05.12.2024

PRAHA: Sofian Medjmedj, jedna z nejvýraznějších postav současné české hudební scény a zároveň jeden z nejstreamovanějších umělců své generace, oznámil další mimořádnou událost. Po vyprodaném listopadovém koncertu ve Foru Karlín se zpěvák a songwriter rozhodl fanouškům splnit jejich přání a zopakovat tento jedinečný zážitek. Druhá show ve Foru Karlín proběhne 21. března 2025 a vstupenky jsou již nyní v prodeji.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.12.2024

ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.12.2024