pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl
© Zdroj: Inovační centrum Ústeckého krajeUniverzitní studenti a studentky pomáhají s tvůrčí proměnou uhelného Ústeckého kraje

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Autor článku: 
TZ/ika

„Protože se náš kraj výrazně transformuje, otvírá se mnoho možností, dokonce nevšedních možností, protože se dá startovat téměř z ničeho. Myslím, že velký potenciál má využití brownfieldů, pozůstatků naší průmyslové minulosti,“ uvádí Jiří Řehák. „Na Ostravsku a v dalších bývalých průmyslových lokalitách v Evropě se jasně ukázalo, že kreativita má sílu měnit místa k lepšímu. Byla by škoda toho potenciálu v našem kraji nevyužít,“ dodává Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

„Spousta mých kamarádů ze základní školy volilo umělecké obory, včetně divadla a tance. Po ukončení střední školy odcházeli do větších měst, například do Prahy nebo Brna, jelikož jim kraj nebyl schopný poskytnout uplatnění v kreativní sféře,“ sdílí své zkušenosti Karolína Lanzová. „Pokud dá region těmto kreativcům příležitost, zlepší to pak jeho image a rozšíří se mu služby a kulturní nabídky, které například nyní chybí. Proměně regionu by mohlo pomoci právě kulturní a kreativní odvětví, které v poslední době vykazuje rychlý růst,” uvedla Adéla Vajlichová. „Kulturní a kreativní odvětví jsou velkou příležitostí jak pro mladé lidi, tak pro celý region,” dodává Karolína Druxová.

„Dohodli jsme se, že důkladně zmapujeme kulturní a kreativní odvětví v kraji. Čekají nás důkladné plánování a diskuze stovek lidí z kreativních odvětví napříč krajem, abychom začátkem roku 2023 spustili projekt, který bude ukázkovým příkladem dokazujícím, že investice do lidí a místních talentů má obrovský transformační potenciál," řekla Lucie Podrápská, zástupkyně ředitele Inovačního centra Ústeckého kraje.

Kulturní a kreativní odvětví od uměleckých řemesel až po reklamu, filmový a herní průmysl se v evropských průmyslových regionech, které procházejí transformací, stala jedním z nejrychleji rostoucích odvětví se schopností vytvářet pracovní příležitosti pro místní talenty. Ústecký kraj chce transformačního potenciálu tvůrčí ekonomiky využít při tzv. spravedlivé transformaci.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022