čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Zámek Loučeň
© Archiv ČTK



Unikátní výstava korun na zámku Loučeň

LOUČEŇ: Zajímá vás, jaké koruny nosil Karel IV.? Během červencových svátků budete mít jedinečnou příležitost si všechny čtyři koruny, kterými byl Karel IV. pyšným nositelem, prohlédnout. Výstava těchto unikátních klenotů proběhne v prostorách zámku Loučeň v úterý 5. července a ve středu 6. července.

od 05.07.2022 do 06.07.2022
Autor článku: 
ČTK

Karel IV. byl nositelem celkem čtyř korun – Říšské (císařské), Svatováclavské, Římské a Železné (Lombardské). JUDr. Oldřich Beneš se společností MARIE z. s. nechal všechny tyto koruny zpracovat předním českým klenotníkem Jiřím Urbanem a na jejich podobu se můžete přijet na Loučeň podívat během obou červencových svátků.

Koruny Karla IV. jsou na loučeňském zámku vystavovány pravidelně. První dvě zde byly veřejnosti představeny již v roce 2016 u příležitosti výročí narození Karla IV. Třetí zmiňovaná koruna byla poprvé představena veřejnosti opět na zámku Loučeň u příležitosti vědecké konference Karel IV. V červenci se dočká svého premiérového představení ještě čtvrtá koruna, Železná, a spolu s ostatními bude na zámku Loučeň zpřístupněna veřejnosti.

„Karel IV. Je se zámkem Loučeň spjat víc, než je na první pohled patrné. Vzhledem k nepopíratelné důležitosti tohoto panovníka jsme Karlovi IV. věnovali jeden z našich zámeckých labyrintů – Královský labyrint, který je vybudován dle středověkých předloh," uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. „Je nám tedy velkou ctí, že již potřetí můžeme veřejnosti nabídnout tuto unikátní výstavu královských korun a připomenout si tak společně odkaz Karla IV.," doplňuje kastelán.

Unikátní výstava si zaslouží unikátní prostor. K zámku Loučeň neodmyslitelně patří také Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který ale není součástí prohlídkového okruhu a není tak návštěvníkům běžně přístupný. Loučeňští tak pro výstavu korun zvolili právě ty nejcennější prostory areálu a výstavu umístí do prostor tohoto krásného barokního kostela. „Když se nám naskytla možnost uspořádat tuto unikátní výstavu, o vhodných prostorách jsme neváhali ani minutu. Takto exkluzivní výstava si zaslouží důstojný prostor, kterým náš kostel nepochybně je,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán.

Výstava korun proběhne během červencových svátků v termínu 5. – 6. července a bude přístupná v rámci běžného vstupného v čase 09:00 – 18:30.

Zámek Loučeň je otevřen denně, ve všední dny od 09:00 do 18:30, o víkendech od 09:00 do 20:00.

Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na www.zamekloucen.cz

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024