pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Ilustrační foto
© Foto: Jana KopečkováTvůrci Černobylu na kolečkách otevřeli laser game arénu v Říčanech

ŘÍČANY: Tvůrci filmu Camino na kolečkách, ve kterém se vydali spolu s vozíčkářem s roztroušenou sklerózou pěšky 640 km Španělskem, se chystají na novou expedici – tentokrát do Černobylu. Tisková konference se konala ve zbrusu nové laser game aréně v Říčanech, kterou tvůrci v rámci akce otevřeli.

Autor článku: 
Eva Toulová

Týmu Camino na kolečkách se podařilo v dubnu letošního roku vybrat od přispěvatelů potřebné prostředky na další výpravu a natáčení dokumentu v Černobylu. O tom, jak bude vypadat cesta i slíbený snímek, promluvili na nedělní tiskové konferenci.

Stejně jako Camino na kolečkách i Černobylskou výpravu bude opět natáčet osvědčená dvojice – režisérka Eva Toulová a kameraman a střihač Tomáš Lénárd. Film s názvem Černobyl na kolečkách, který vznikne, bude nejen dokumentem Honzovy cesty, ale i snímkem o roztroušené skleróze a životních omezení, která sebou nemoc přináší. „Černobyl je pro mě, jako pro filmaře, atraktivní místo budící velký respekt, který se určitě na filmu promítne. V tomto dokumentu se plánujeme více naměřit na roztroušenou sklerózu a její život s ní,“  uvedla režisérka Eva Toulová.

„Když mě Honza Dušek, pacient na invalidním vozíku s roztroušenou sklerózou,  oslovil s prosbou vydat se do Černobylu, chvíli jsem váhal, protože výprava Černobylem bude daleko náročnější než španělské Santiago, do kterého jsem sám doputoval a uměl jsem se v prostředí orientovat. Ovšem Honzův optimismus a heslo že nic není nemožné mi dodalo odvahu a rozhodl jsem se jít do toho s ním,“ uvedl producent a poutník Petr Hirsch, který projekt Camino na kolečkách v roce 2017 organizoval.

V rámci toho, že se kameramanovi Tomáši Lénárdovi během koronavirové pandemie podařilo dostavět Lasergame arénu v Říčanech, místo pro slavnostní tiskovou konferenci bylo jasné! Jan Dušek spolu s týmem projel slavnostní páskou a aréna se tak slavnostně otevřela. 

Expedice do Černobylu startuje 19. září letošního roku. Expedici zaštiťuje svým patronátem jaderná fyzička Dana Drábová.

 

Harmonogram expedice

 

Neděle 19. září 2021, 18 hodin

Slavnostní start expedice Chata Prašivá ( Vyšní Lhoty)

Mapa:  https://mapy.cz/s/lodacolujo

Otevřeno pro veřejnost, možnost rozloučit se s Honzou a popřát jemu a celému týmu přání na cestu.

 

Pondělí 20. září 2021

Fyzický odjezd z Chaty Prašivá.

 

Úterý 21. září 2021

Příjezd do černobylské zóny, ubytování v hotelu Desyatka.

 

Středa – sobota (22. – 25. září 2021)

Prohlídka černobylské zóny, elektrárny, okolí, černobylské bábušky, pravoslavný klášter, setkání s člověkem, který se přímo podílel na likvidace havárie.

 

Sobota 25. 9. 2021

V podvečerních hodinách přesun do Kyjeva.

 

Sobota–pondělí 25. – 27. září 2021

Program Kyjev a okolí.

 

Úterý 28. září 2021

Přesun do horské oblasti (okolí Hoverla) - https://mapy.cz/s/hofopadore

 

Středa–pátek, 29. – 30. září 2021

Turistika v oblasti, pokus o výstup na nejvyššího horu Ukrajiny, na Hoverlu (2061 m. n. m.) - https://cs.wikipedia.org/wiki/Hoverla.

 

Sobota–neděle 1. – 3. října 2021

Návrat do ČR.

 

www.caminonakoleckach.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021