pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Dětský gastrofestival v Bludově
© archiv Pradědovo dětské muzeum BludovTrocha vlastivědy a hory jídla – pátý Dětský gastrofestival klepe na dveře. Otevřou se?

BLUDOV: Trochu vlastivědy, hodně zábavy, a především hora regionálního jídla – takový bude pátý ročník Dětského gastrofestivalu v Bludově ve dnech 21. až 23. května 2021. Tentokrát s podtitulem Putování horami pod Pradědem. Pradědovo dětské muzeum i přes komplikovanou a nejistou situaci chystá pro děti třídenní festival chutí spojený s poznáváním zdejších hor i podhůří. Otázkou tedy zůstává, jak se opatření uvolní a zda se brána muzea otevře.

od 21.05.2021 do 23.05.2021
Autor článku: 
Barbora Haušková

Pořadatelé však nespí a připravují velkou kulinární akci, která má přesah i mimo region, a dokonce i mimo Českou republiku. „Návštěvnost akce každý rok roste a setkáváme se s turisty z různých koutů Čech i Moravy, ale také ze zahraničí, například z Polska, Slovenska, ale i Španělska a Německa,“ uvedla Markéta Ficnarová z Pradědova dětského muzea v Bludově

Třídenní maraton chutí je spojený s dílničkami pro malé kuchtíky. „Děti si tak samy budou moci uvařit, vyrobit či upéct řadu zajímavých pokrmů pod vedením zkušených lektorů z řad odborníků, jako jsou regionální producenti,“ láká do světa chutí Markéta Ficnarová s tím, že nově si například upečou vlastní müsli tyčinky s lyofilizovaným ovocem. 

Nekulinární, zato poznávací část akce provede formou zážitků a her návštěvníky horami pod Pradědem. Čeká na ně autorský divadelně zážitkový program Jeseníky divadelní. Malí i velcí ochutnají různé regionální pokrmy připravené z místních surovin a podle původních receptur.

Festival vyvrcholí divadelním představením Rozpustilý kabaret. Ten se bude konat v neděli 23. května od 16 hodin v prostorách Kulturního domu Bludov, nedaleko areálu muzea. Před samotným vystoupením však mohou i zde návštěvníci ochutnávat regionální jídla. Akci dlouhodobě podporuje Olomoucký kraj.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021