středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Eugenio Percossi
© Archiv pořadateleTrny a růže Eugenia Percossiho ovinou Bold Gallery

PRAHA: Thorns N' Roses neboli trny a růže jsou novým projektem italského konceptuálního umělce Eugenia Percossiho, který bude k vidění od 8. září v holešovické Bold Gallery. Intermediální expozice zahrnující realistickou malbu, video i pichlavé intervence je existenciálním zamyšlením o kráse, iluzi, bolesti a smrti. „Výstava nabízí jakési memento mori pro nové tisíciletí,” říká Oldřich Hejtmánek, ředitel Bold Gallery, a dodává: „Eugeniova síla je v jeho vůli a schopnosti znovu se navracet k tématu života a smrti, a to způsobem podtrhujícím aktuálnost neměnných, obnovujících se otázek.” Udržitelnost, důsledky civilizační sebedestrukce, existenciální úzkost, bolest a především smrt, jsou témata, která jsou pro autora působícího převážně v Česku každodenní realitou a umí je divákovi předložit s výjimečnou citlivostí a nezvyklou formální vynalézavostí, sdělností a pravdivostí. „Když vidíte krásnou růži, je to nádherné, ale já už vím, jak bude vypadat za dva dny. Jako člověk, který myslí na smysl života, nemůžu ale nevidět, že i v momentě, kdy je všechno úžasné a krásné, jsou tu trny, které mi říkají, že život je boj…,“ vysvětluje Eugenio Percossi.

Autor článku: 
Silvie Marková

Výstava Thorns N' Roses, jejímž kurátorem je Radek Wohlmuth, bude v Bold Gallery v ulici U Měšťanského pivovaru přístupná od 8. září do 9. října. Více informací na www.boldgallery.art.

 „Motivem a klíčovým symbolem, který prochází celou výstavou, je růže. Právě trny – odvrácená strana růže – jsou tím, čím se Eugenio Percossi zabývá asi nejvíc,“ říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth, a dodává: „V jeho tvorbě se objevily už v roce 2012, kdy jich začal květiny symbolickým gestem ručně zbavovat, aby dosáhl iluze jakéhosi stavu ideální krásy, což jsou další důležité faktory, které ho zajímají. Výsledkem jeho doživotního projektu založeného na obsesi zlepšování stavu světa a meditační hypnóze práce je zatím asi dvacet pětilitrovek naplněných otrhanými trny.“

Pichlavá výstavní instalace Eugenia Percossiho naznačuje různé věci. Třeba to, jak přesvědčivá může být i v dnešní době významotvorná forma nebo to, že není problém pracovat s estetikou, pokud k tomu je důvod. To ostatně dokazuje i soubor na různých místech amputovaných dekorativních sošek z 30. let s doplněnými „protézami“ trnů, které celý příběh zřetelně přimykají k lidskému osudu, aby definitivně potvrdily, že nic na světě neexistuje bez překážek, utrpení, námahy a bolesti.

V souboru Thorns N' Roses Eugenio Percossi využívá různá média, což dotváří a umocňuje komplexnost, dynamiku i účinnost jeho sdělení. Zahrnuje realistickou malbu, video, fotografie, intervence do drobné plastiky a čerpá také z abstraktního tvarosloví. Jeho artefakty často jen obecně podmíněné dějinami umění, ale nezřídka přímo reagují na konkrétní autory či výtvarné směry. V této expozici volně parafrázuje průkopníky nepředmětné malby, především Františka Kupku, ale nezastírá ani ozvuky některých avantgardních hnutí, mezi něž patří třeba arte povera. Tím dává najevo také svoji osobní dvojdomost – italský původ a české působiště.

 

Eugenio Percossi se narodil roku 1974 v italském Avezzanu, do Prahy přišel počátkem 90. let minulého století. Vystudoval pražskou AVU, vystavuje většinou v Praze a v Římě. Je jediným cizincem, zastoupeným v českém kontextu ve stálé sbírce Galerie Hlavního města Prahy. Jeho díla, kromě řady míst v Česku a Itálii, dále viděli návštěvníci galerií a expozic ve Spojených státech, Rusku, Spojených arabských emirátech, Irsku, Rakousku i na Slovensku. Zaujal mimo jiné projektem Neurotic v pražské Galerii Jelení, kde v roce 2009 vystavil osobní archiv mimoděčně zdeformovaných drobností, či výstavou Death Is Cool v kutnohorské galerii GASK o deset let později.

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021