čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Cesta
© Jiří Jelínek



Tři z širších nominací na Cenu Thálie putují do Divadla Drak

ČR: V pondělí 2. listopadu zveřejnila Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie za rok 2019 a hned tři zástupci královéhradeckého Divadla Drak nalezli své jméno v širších nominacích v kategorii Loutkového divadla.

Autor článku: 
Divadlo DRAK

Loňský nositel Ceny Thálie Milan Hajn se blýskl jako jeden ze dvou protagonistů inscenace o dospívání v komunistickém Československu Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou v režii Dominiky Špalkové a Miřenky Čechové. Druhá nominace, také za herecký výkon v této inscenaci, patří herečce Jazmíně Piktorové, která dle vyjádření poroty „svým ukázněným civilním projevem, autentičností i skvělým zvládnutím mnoha postav prokazuje, že je všestranná a pohybově mimořádně disponovaná herečka.“

Dominik Linka pak svou nominaci získal za hlavní roli Jacka v inscenaci Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Cesta. Tato hudebně-divadelní jam session je inspirovaná fenoménem iniciační cesty procházející historií americké literatury od Marka Twaina, přes Jacka Londona, Jacka Kerouaca až ke Cormacu McCarthymu. Porota ocenila jak „v kontrastu k poněkud drsně vyhlížejícímu zevnějšku herec poodhaluje křehké stránky melancholického hrdiny, který se učí poznávat hodnotu svobody.“ Inscenace měla svou premiéru v listopadu 2019 a záhy obdržela pozvání na celou řadu festivalů.
Již v lednu s velkým úspěchem hostovala na Festivalu 13+ v pražském Divadle v Dlouhé, v červnu na Loutkářské Chrudimi a mnoho dalších hostování zhatila současná pandemie (Skupova Plzeň, Dokořán ad.).

Inscenace Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou byla již v letošním roce oceněna Výroční cenou města Hradec Králové tzv. Hradeckou múzou za kulturní počin roku 2019.

Divadlo Drak plánuje uvést 17. listopadu 2020 její on-line záznam spolu s virtuální prohlídkou výstavy Martiny a Šimona Markových A neříkej to ve škole… Tyto dva autorské projekty vznikly v roce 2019 k třicátému výročí sametové revoluce a zrcadlí život v totalitním Československu.

Cena Thálie je ocenění udělované Hereckou asociací od roku 1993 nejlepším divadelním hercům.
Je pojmenováno po múze komedie, Thálii. V roce 2020 vznikla samostatná kategorie pro Loutkové divadlo.

 

Trailer k inscenaci Cesta: https://youtu.be/SHOENkM3ee4

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024