čtvrtek
18. dubna 2024
svátek slaví Valérie
© Banner



Toulava má jako první v ČR pěší stezku na seznamu nejlepších v Evropě

JIHOČESKÝ KRAJ: Pěší Stezka údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou se stala díky turistické oblasti Toulava první dálkovou pěší trasou, která se zaŘADÍ na seznam nejlepších stezek v Evropě.

Autor článku: 
luk

Toulava s Klubem českých turistů totiž připravila trasu pod názvem "Stezka údolím Lužnice Toulavou" tak, aby jí byla udělena značka „Leading Quality Trails Best of Europe“, tedy v překladu „Stezky špičkové kvality, nejlepší v Evropě“. Na Starém kontinentu je v současnosti 16 takových tras a to především v Německu, Řecku, či Rakousku. V České republice to bude úplně první stezka s tímto označením. Značku uděluje Evropská asociace turistických klubů – tedy jakýsi spolek klubů turistů z jednotlivých evropských zemí.
Projekt si vyžádal investici 600 tisíc korun, z čehož 480 tisíc tvořila dotace od Jihočeského kraje. „Musím se přiznat, že jsem už na podobné stezce byl v Německu před mnoha lety a říkal jsem si, jak asi bude dlouho trvat, než se dočkáme i v České republice. A podívejte my ji teď otevíráme právě u nás v jižních Čechách. To je něco úžasného. A to obzvlášť v dnešní době, kdy si začínáme uvědomovat, jak blahodárný vliv má kvalitní využití volného času pro naše zdraví. Všem, kteří se na výlet kolem Lužnice vydají, přeji co nejlepší zážitky,“ uvedl náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák.

Aby mohla evropské označení získat, musí splňovat řadu náležitostí, které zaručí turistovi patřičnou kvalitu. A to především – většina trasy jde mimo asfaltové povrchy přírodními pěšinami (80 % musí být mimo asfalt), po celé délce nabízí přírodní a další atraktivity, člověk tu najde informace o tom, kde se najíst a napít, kde přespat, a také má možnost nechat si převézt svá zavazadla do místa, kde bude nocovat.

"Je to vlastně takové turistické UNESCO. Zkušenosti ze zahraničí přitom ukazují, že právě taková nabídka je nástroj, jak nalákat do regionu turisty, kteří v něm zůstanou delší dobu, nepřehlcují zavedená turistická centra, utratí tam peníze a především prodlouží turistickou sezónu na méně exponované jarní a podzimní měsíce," říká produktový manažer Toulavy Jan Sochor.

Na co se tedy mohou turisté těšit? Na 55 km dlouhou pěší trasu, která je rozdělena do 4 denních etap. Na trase leží historická města Tábor a Bechyně, zříceniny Příběnice a Dobronice, Stádlecký řetězový most, zámek Koloděje nad Lužnicí, ale především překrásné hluboké údolí Lužnice. Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které KČT s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlýnů a peřejí.

Stezka je vedena po stávajícím značení KČT, které se kvůli certifikaci v některých místech muselo upravit a přeložit na jiné cesty.
Celou trasou provedou také informační cedule o zajímavostech kolem řeky (těch je celkem 18), jejichž součástí je i vědomostní kvíz, aby spolu turisté mohli během cesty soutěžit.

Duchovním průvodcem na stezce se potom stal spisovatel Zdeněk Šmíd (1937 - 2011), autor legendární vodácké knížky Proč bychom se netopili, jehož poetické citáty z knihy Lužnice-putování s řekou provázejí turisty po celé trase. Citáty byly použity se svolením syna pana Šmída – Darka Šmída.

Po trase byly umístěny také cedule na služby – restaurace a ubytování do 1 km.

Projekt navazuje na trasu Stezka podél Lužnice nás spojuje, která byla vyznačena od pramene až k soutoku Klubem českých turistů v roce 2014. Trasa na seznamu Best of Europe bude finální čtyřdenní etapou této 230 km dlouhé trasy.

Slavnostní předání certifikátu proběhLO 4. prosince v Táboře, Toulava stezku oficiálně otevře na jaře roku 2020.  Projekt "Stezka Lužnice Toulavou" finančně podpořil Jihočeský kraj, a vznikl s podporou města Tábor a dalších měst a obcí podél řeky Lužnice a KČT, kteří se na úpravách stezky také podíleli.

 
 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.04.2024