úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Josef Maršál
© Archiv ČTToulavá kamera slaví: v jubilejním tisícím díle vezme diváky do Rakovníka, Českých Chalup i do Brna

ČR: Toulavá kamera, pořad, který naučil Čechy cestovat po Česku. Magazín o objevování nových míst napříč kraji i o zajímavostech České republiky se poprvé představil divákům v únoru roku 2003. Tuto neděli nabídne premiérový tisící díl.

10.07.2022
Autor článku: 
Karolína Blinková

„Toulavá kamera je přesně tím typem pořadu, který člověk musí dělat srdcem. Nám se povedlo dát za léta jeho existence dohromady partu lidí, kteří to tak mají. Vlastence každým coulem, kteří do každé reportáže vkládají i kus sebe. Mají rádi naši domovinu a svou práci dělají s láskou. Na výsledku je to znát a diváci to cítí. Možná i proto si Toulavku tolik oblíbili. Tato nejsilnější lidská emoce se totiž ničím ošidit nedá, natož nahradit,“ říká autorka a moderátorka magazínu o cestování Iveta Toušlová a dodává: „Víte, co je na tom nejkrásnější? Že nás na tisící díl upozornil jeden z našich věrných diváků. Pan Karel Bárta.“

Pořad se na obrazovkách objevil poprvé v únoru roku 2003. „Když jsme téměř před dvaceti lety s Toulavkou začínali, ani ve snu mne nenapadlo, že to dotáhneme až k tisícímu dílu. Je vidět, že pozitivní zprávy lidi stále přitahují. V našem případě reportáže o naší zemi i šikovných lidech,“ komentuje režisér Hanuš Hackenschmied.

Jubilejní díl se s diváky vypraví po stopách otce genetiky Gregora Johanna Mendela do Brna, představí nejzajímavější památky města Rakovník, zavítá do dílny řezbářky Anny Tomanové z Českých Chalup na jihu Čech a na hrad Hauenštejn na Karlovarsku. Průvodce pořadem Josef Maršál pozve diváky i na procházku po rozkvetlých krkonošských Bolkovských loukách a na výstavu věnovanou autoškolám do Národního památníku na Vítkově. „Byla by škoda si takové jubileum nepřipomenout. Napadá mě, kolik těch dílů ještě asi bude. Kdyby jich mělo být ještě jednou tisíc, a já se toho měl dožít, Toulavku bych uváděl jako pětasedmdesátiletý. Ale na druhou stranu, když se dívám na tvorbu Davida Attenborougha...,“ glosuje moderátor Josef Maršál.

Týdeník nabízí obsah i mimo televizní obrazovky. Jeho tvůrci představili na červnovém veletrhu Svět knihy již 34. knižní podobu Toulavé kamery a aktivní jsou i na sociálních sítích, kde získávají divácké tipy na výlety. Ti pravidelně zapínají v neděli dopoledne ČT1, aby zhlédli nová pokračování. Jen v letošním roce se na každý díl dívalo průměrně 686 tisíc diváků starších patnácti let.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022