PRAHA: Více než dvě desítky významných českých umělců podlehly kouzlu malby na porcelán a u příležitosti stoletého výročí československého státu vytvořily unikátní autorské triptychy porcelánových květů, které se veřejnosti představí 5. listopadu 2018 v prostorách Galerie Topičův salon. Garantem projektu s názvem KVĚTY 2018 – STOLETÝ PŘÍBĚH je významný český výtvarník Boris Nosek.
Boris Nosek ke spolupráci přizval malíře Milana Kunce, Borise Jirků, Jana Tichého, Jaroslava Šolce, malířku Janu Šárovou, sochaře Kurta Gebauera, Richarda Kočího a řadu dalších umělců. Raritou této prodejní výstavy budou porcelánové originály děl již nežijících autorů.
Raritou prodejní výstavy je první nátisk knihy Karla Čapka, Rozhovory s TGM, určený ke korektuře a obohacený poznámkami a připomínkami ručně vepsanými prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Za zmínku stojí i rukopisy Aloise Jiráska, Vladislava Vančury, a především Dopisy z vězení Václava Havla. "Je celá řada dalších osobností, jejichž osudy a příběhy by zasloužily naši pozornost a zvěčnění na český porcelán,” dodává Boris Nosek.
Výtvarníci a umělci vytvořili velké porcelánové květy i další umělecké originály s jednotnou tematikou spojenou s historií, tradicí a kulturou českého národa. Porcelánový květ tvoří triptych tří objektů zobrazujících poupě, rozkvetlý květ a spodní list připomínající křišťálovou studánku, z níž květ vyrůstá. Květy jsou vyrobené pomocí autorské originální techniky ručního prořezu akademického malíře Borise Noska.
Na tuto zahajovací výstavu, která potrvá až do 30. listopadu letošního roku, naváže série výstav v dalších českých městech i zahraničí.
Více v přiložené TZ.
Zdroj: Adéla Hansen, Omnimedia s.r.o
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.