sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka
Obálka knihy Klavír vypráví
© Archiv nakladateleTomislav Vašíček / Klavír vypráví

ČR: I v těchto neveselých dnech jsou tu dobré zprávy. Jednou z nich je, že v nakladatelství Jalna právě vyšla knížka Tomislava Vašíčka Klavír vypráví. Vznikla ve spolupráci autora se spolkem České kořeny, ilustracemi ji doplnil a na půvabné dílko i po výtvarné stránce povýšil Josef Stehlík. Tento literárně-hudební opus chce životním nadhledem, laskavým humorem i výtvarným pojetím oslovit zvídavé čtenáře všeho věku.  

Autor článku: 
Martina Fialková

Jakými zákrutami procházel vývoj populární, ale i klasické hudby v Čechách? Jak byl ovlivněn tím světovým? Co pro hudbu znamenaly milníky let 1945, 1968 a také 1989? 

A co do hudby přinese budoucnost? To bylo a bude obsahem řady publikací. Ale vyprávělo vám o tom všem, jak to s odstupem let vidí, či jak o budoucnosti přemýšlí, nějaké piano? 

Zmíněný Bechstein je piano nejen vzdělané, ale také rozumné, a tak při vzpomínání nestaví do středu pozornosti zdaleka jen sebe a "svoji" rodinu, ale vzpomíná s nadhledem a značným přehledem. Přitom nepřestává být laskavým a otevřeným budoucnosti, k níž se upíná s nadějí. Čtenář tak trochu prochází dějinami, jichž je hudba ve všech svých žánrech neodmyslitelnou součástí, a dostane se mu i rozličných úvah nadčasových. Navíc má to piano i značný smysl pro humor. 

Originální zpověď svého klavíru zaznamenal Tomislav Vašíček, jeden ze zakladatelů českého rokenrolu, zapsaný v Praze do rokenrolové síně slávy. A to dokonce dvakrát, podruhé i s celou skupinou Sputnici, jejímž byl zpěvákem a lídrem. Po roce 1968 s rodinou emigroval do rakouské Vídně, kde se později etabloval u společnosti IBM. Přitom však hudba různých žánrů – už zdaleka nejen rokenrol – v celé jeho rodině nadále měla důležité slovo. "Klavírními" ilustracemi knížku vybavil Josef Stehlík, sochař, restaurátor a také karikaturista, žijící ve švýcarské Basileji. Jak autor, tak ilustrátor se stali v minulosti aktéry dokumentů České kořeny, které znají diváci z České televize. Logickým vyústěním byla pak spolupráce s producentem těchto filmů, spolkem České kořeny, i při vydání knížky Klavír vypráví. 

Přivítání knížky spojené s malým koncertem je plánováno v Pianocentru Bechstein v Praze, jakmile to okolnosti dovolí. 

Kniha Klavír vypráví vyšla v nakladatelství Jalna.

Zájemci si ji mohou koupit několika způsoby:

Objednat mailem na adrese spolku České kořeny a tím tak podpořit aktivity spolku. (Cena 250,- Kč + poštovné a balné).
Vyžádat si ji u větších knihkupců.
Zakoupit na adrese nakladatelství Jalna, Mickiewiczova 17, Praha 6 (jalna@jalna.cz).
Objednat on-line v knižním obchodě KOSMAS.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
30.10.2020

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Senioři
Co se děje
28.10.2020

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.10.2020

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.10.2020