PRAHA: Pevnost a síla – dvě vlastnosti, které se paradoxně nejlépe projevují v harmonii s křehkostí a citlivostí. Designéři Dávid Valovič a Šimon Valovič poukazují na podstatu tohoto souladu v projektu Wavy x Faro. Na Designbloku 2024 společně představí nadčasové exteriérové a interiérové doplňky a nábytek. Odprezentují propojení techniky extrudování masivní keramiky s citlivým, detailním pozorováním okolního světa a tvůrčím experimentem.
Wavy x Faro jsou dvě sady multifunkčních keramických produktů, které vznikají jednou technikou extrudování, přičemž výrobní proces umožňuje vznik nezaměnitelných forem. Za Dávidovými návrhy květináčů Wavy Planters, které jsou modulární a vhodné pro různé druhy rostlin, stál přirozený pohyb rostlin za světlem. Vyniknou jak v interiéru, tak v exteriéru. Wavy Planters nepotřebují misku pod květináč a jsou plně funkční v jednom kuse, což umožňuje praktičtější zalévání. Varianta s přihrádkami umožňuje oddělené pěstování více druhů rostlin v jednom květináči. Wavy Planters se hodí kamkoli a dokážou přinést hravost a citlivost do jakéhokoli prostoru. Díky síle a trvanlivosti jejich materiálu vydrží mnoho let.
Barevnost a motivy tradičních portugalských kachliček azulejos inspirovaly Šimona k jejich transformaci do funkčního a odolného nábytku, vhodného jak do interiéru, tak do exteriéru. Kolekce Faro nabízí stylové taburety a stolky, které fungují samostatně ale i jako set. Základ každého kusu nábytku tvoří extrudovaná část, na které lze pohodlně sedět, nebo na ni umístit barevnou skleněnou desku a proměnit ji na stolek. Jsou vhodné do podniků, kaváren, restaurací, studií, loungi, ale také do bytových prostor, na balkony, terasy a kamkoli, kde je žádaný čerstvý závan oceánu z portugalského Faro.
Hravý balanc síly a citlivosti dvou unikátních projektů, vytvořených jednou technikou – Wavy x Faro, bude odprezentovaný na vernisáži v pátek 4. 10. v 18.00 hod. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Designérské duo všechny srdečně zve na oslavu vzájemné spolupráce s dětským šampaňským v obklopení keramiky! Produkty Wavy x Faro budou pro veřejnost k vidění a posezení v Openstudiu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze během celého trvání Designbloku 2024. Každý den od středy 2. 10. 2024 do soboty 5. 10. v čase od 10.00 do 21.00 a v neděli 6. 10. od 10.00 do 19.00.
O designérech:
Dávid Valovič
Dávid Valovič je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře. Dlouhodobě se věnuje experimentování s materiály, jako jsou keramika, sádra, sklo a porcelán. Jeho tvorba byla součástí prestižních výstav a ocenění, včetně vítězství v kategorii produktový design na Diploma Selection Designbloku 2021 – projekt „What Are You Standing On?”, který je trvale umístěn v Chancery House v Londýně. Dávidova díla vynikají inovativním přístupem k výrobě, vyprávěním příběhů a detailním pozorováním okolního světa. Rád nechává vyniknout materiál v jeho přirozené podobě. Na Designblok 2024 se vrací společně se svým bratrem Šimonem, kde představí sérii produktů Wavy x Faro.
Šimon Valovič
Šimon Valovič je studentem ateliéru Produktového designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V designérské praxi se zaměřuje na praktická, estetická a zejména funkční řešení. Rád pracuje s materiály, které má zrovna k dispozici, a jeho cílem je čím dál více propojovat upcyklaci s produkty každodenního využití. Ve své tvorbě se věnuje také práci se sklem, litinou, keramikou a výrobou šperků. Jeho projekt Faro vznikl jako součást bakalářské práce během pobytu v Portugalsku a spojuje místní kulturu s funkčním designem. Na Designbloku svou práci představí poprvé.
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské