středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Jitka Smutná jako státní zástupkyně a Tomáš Novotný v úloze obžalovaného pilota
© Foto: Alena HrbkováTeror - celosvětový divadelní hit promění publikum v soudce

PRAHA: Divadelní hra Teror fascinuje publikum na celém světě. Už více než půl milionů diváků rozhodlo o vině či nevině armádního pilota, který sestřelil plně obsazené letadlo mířící na fotbalový stadion. Porotou dramatického soudního procesu se nyní budou moci stát i návštěvníci Vršovického divadla Mana. Napínavé drama Teror Ferdinanda von Shiracha zde představí v obnovené premiéře.

13.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Napínavé drama Teror Ferdinanda Von Shiracha zde představí v obnovené premiéře režisér Ondřej Zajíc: v dnešní době opět aktuální hra o nelehkých cestách práva a spravedlnosti s Jitkou Smutnou, Tomášem Novotným, Zbigniewem Kalinou, Milanem Kačmarčíkem a Danou Sedlákovou tu bude poprvé uvedena 13. října, nejbližší repríza je plánována na 24. listopadu 2019.

Morální dilema

Ústřední postavou fascinujícího příběhu je Lars Koch, německý pilot bojového stíhacího letounu Luftwaffe. Navzdory rozkazu sestřelí unesené civilní letadlo se 164 pasažéry na palubě, aby tím ochránil 70 tisíc lidí na fotbalovém stadionu před teroristickým útokem. Diváci se tak ocitnou přímo v soudní síni a jako porotci na konci inscenace sami rozhodnou, kdo je vinen za smrt cestujících na palubě letu z Berlína do Mnichova. A inscenátoři pro ně připraví oba možné konce tohoto příběhu. „V inscenaci Teror simulujeme soudní proces, kde z pohledu obhajoby je obžalovaný skutečným hrdinou a zachráncem mnoha tisíců životů, avšak z pohledu žalobkyně je především vrahem 164 lidí. A někdo, v našem případě diváci, musí rozhodnout, kým tedy doopravdy je,“ prozrazuje princip Teroru režisér Ondřej Zajíc.

Možnost vyzkoušet si „nanečisto“ roli porotce a spolurozhodnout o konci celého případu, který je nelehké jednoznačně posoudit, dělá z inscenace mimořádně přitažlivou podívanou: „Tenhle moment, který aktivizuje nejen herce, kteří se z jeviště ´perou´ každý o svého porotce, ale i diváka, který je více než jindy vtažen do hry, potvrzuje režisér. A svůj postřeh přidává i Jitka Smutná, která se zhostí role státní zástupkyně. „Podle mé zkušenosti doznívá toto představení i po skončení a vyvolává vzrušené diskuse mezi diváky. Nemáte jednoznačnou odpověď, a to je v životě i na divadle nejen dobrodružné, ale i prospěšné.“

Hrdina nebo zločinec?

Strhující hra Teror autora Ferdinanda von Schiracha, v civilu špičkového trestního obhájce, patří k nejzajímavějším evropským dramatům posledního desetiletí. „Myslím, že sám autor, zkušený právník, chtěl nahlas prostřednictvím této postavy dát najevo, jak někdy pocitové a pragmatické soudy mohou být i lehce populistické a v budoucnosti by mohly i ohrožovat základní principy právního státu. Hra ukazuje obě strany mince a nechává velký prostor divákovi. Ten se stává naším spoluhráčem, a to je zábavné,“ dodává jedna z nejvytíženějších hereček současnosti, Jitka Smutná.

A dramaturgyně inscenace Věra Mašková dodává: „Hra Teror postihuje velmi aktuálně morální problémy, před které nás staví konflikty současného světa. A zároveň akcentuje velmi kreativním způsobem fakt, že za realitu nese odpovědnost každý z nás.“

Divadelní hit napříč kontinenty

Hra Teror se brzy po své prvním uvedení stala divadelní událostí a objevila na jevištích už v osmi desítkách zemí celého světa. Jen v Evropě ji aktuálně uvádí víc než třicet renomovaných scén. V nedávné době měl Teror premiéru např. v Bruselu, Kapském městě či v Hongkongu, premiéra se nyní chystá například v Athénách. Výsledky diváckého hlasování se přitom v různých koutech planety liší. A ovlivňuje je i aktuální společenská situace (např. po teroristických útocích v Bruselu a Paříži hlasovalo publikum téměř shodně „vinen“).  Ke hře vznikly i speciální internetové stránky, na nichž si lze své rozhodnutí porovnat s hlasováním v jiných divadlech.

Sehraný tým režiséra Ondřeje Zajíce a dramaturgyně Věry Maškové hru Teror původně úspěšně zinscenoval v Městských divadlech pražských, kde byl titul na programu do června 2019. Od listopadu téhož roku bude nově na repertoáru Vršovického divadla Mana, které už druhou sezónu jako umělecká šéfová vede Věra Mašková. „Domníváme se, že je důležité, aby se touto interaktivní inscenací mohli potkávat i vršovičtí diváci všech věkových kategorií a aby se mohli podílet jejím prostřednictvím na tom, jak bude vypadat náš svět,“ věří Mašková.

Prvotina bestsellerem

Osud Ferdinanda von Schiracha (nar.1964 v Mnichově) je v mnohém neobyčejný. Vnuk bývalého člena NSDAP a říšského vůdce mládeže, odsouzeného později v rámci Norimberského procesu, vystudoval práva na univerzitě v Bonnu. Dnes vyhledávaný trestní obhájce, spisovatel a básník začal psát knihy spíš mimochodem. Jako spisovatel dosáhl věhlasu hned první sbírkou povídek Zločiny, která se stala bestsellerem, vyšla ve více než třiceti zemích a obdržel za ni Kleistovu cenu. Za beletrii byl oceněn také na Lipském knižním veletrhu.  Filmové zpracování jeho krátkých povídek (Vina podle Ferdinanda von Schiracha) vysílala v roce 2015 s velkým úspěchem televizní stanice ZDF. Jedinečný experiment vznikl také záznamem divadelní hry Teror, který natočila německá televize ARD. Ten v roce 2016 simultánně odvysílaly televizní stanice v Německu, Rakousku, Švýcarsku, na Slovensku a také v Česku, kde Teror viděli diváci České televize.

Obnovená premiéra inscenace Teror ve Vršovickém divadle Mana 13. října 2019.

www.vrsovickedivadlo.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020