úterý
16. dubna 2024
svátek slaví Irena
Tančící dům
© Zdroj: archiv



Tančící dům poprvé ve své historii otevře technické zázemí pro veřejnost

PRAHA: Tančící dům otevírá pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky a vnitrobloku. Symbolicky tak oslaví 30. výročí první myšlenky Václava Havla postavit na nároží Jiráskova náměstí kulturní dům, který by sloužil veřejnosti, a prvního návrhu architekta Vlada Miluniće z roku 1990. Z domu, za jehož návrhem stojí spolu s Milunićem i slavný architekt Frank Gehry, se stala ikona moderní architektury a jedna z nejznámějších staveb v Praze.

od 09.06.2020 do 31.08.2020
Autor článku: 
Helena Novotná

Ikona české porevoluční architektury odkryje své běžně nepřístupné prostory a technické vybavení veřejnosti. Návštěvníci mohou kromě běžně otevřené galerie, restaurace a baru s vyhlídkou na Pražský hrad nahlédnout do systému vzduchotechniky či topného systému domu, který navrhli architekti Vlado Milunić a Frank Gehry. „Prohlídka má celkem osm částí a začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna a končí na střeše. Lidé budou moct nahlédnout i do hotelových pokojů a otevíráme i novou terasu s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde roky žil bývalý prezident Václav Havel,” vysvětluje ředitel galerie Tančící dům, Robert Vůjtek.

Právě Václav Havel přišel před 30 lety s nápadem postavit na Jiráskově náměstí dům s výhledem, který by sloužil jako umělecká galerie a zároveň by po více než 40 letech zaplnil prázdnou proluku. Ta na nábřeží zůstala po náhodném leteckém náletu na Prahu v roce 1945, kdy americká bomba zničila novobarokní dům na rohu Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží. Nová dominanta tohoto nároží vyvolává rozporuplné reakce od svého dokončení až dodnes, stala se ale nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Tančící dům se veřejnosti otevřel v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku.

Přestože je dnes Tančící dům známý hlavně díky umělecké galerii a vyhlídce na hrad, celá čtyři patra patří od roku 2016 celkem 40 luxusním hotelovým pokojům. V rámci prohlídky běžně nepřístupných prostor bude v největším z těchto pokojů ukázána proměna z původní kanceláře na hotelový pokoj. Sedmé patro budovy pak nabízí kulinářský zážitek v restauraci Ondřeje Slaniny, známého pražského šéfkuchaře a v přízemí je od letošního června otevřeno nové Café.

Technické zázemí a ostatní nově otevřené prostory jsou přístupné přes Galerii Tančící dům a jsou otevřené od 9. června do 31. srpna 2020 každý den od 10 do 18 hodin. Vstupné je zahrnuto v ceně vstupného na výstavu Bořka Šípka, kterou Galerie Tančící dům prodlužuje do 27. září 2020 a je otevřena denně od 9 do 19 hodin. Vstupné je 190 Kč pro dospělé a 110 Kč pro studenty a seniory.

Galerie Tančící dům

Jiráskovo náměstí 6, Praha 3

www.galerietancicidum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.04.2024

BRNO: Kulturní centrum co.labs zahajuje rozsáhlou rekonstrukci. Kromě propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa se centrum zabývá také bezbariérovostí, modernizací, zkvalitněním infrastruktury a celkovou revitalizací původních i nově získaných prostorů. Projekt rekonstrukce zajistí výhodné podmínky pro rozvoj kreativní a umělecké obce Brna. Dále přispěje k vyšší kvalitě uměleckých děl a umožní prezentovat technicky náročnější umělecké projekty, včetně těch z českého i mezinárodního prostředí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
15.04.2024

PRAHA: Hlavní město ve spolupráci se organizací Prague City Tourism a Městskou knihovnou v Praze symbolicky zahájilo rok Franze Kafky u příležitosti výročí 100 let od jeho úmrtí. Nejen pro Pražany je připraven program pro děti i dospělé zahrnující řadu projektů s kafkovskou tematikou. Kromě počinů z oblasti filmu, literatury, divadla a hudby vznikla také komunikační kampaň, jejíž součástí je také speciálně nazdobená tramvaj s motivy Kafkova života, která vyráží do pražských ulic v úterý 9. dubna.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
10.04.2024

ŽATEC: Žatec a krajina žateckého chmele přibyly na seznam Světového dědictví UNESCO díky po staletí trvající tradici pěstování a zpracování chmele. Od dubna do října mají zájemci o žatecké stavební dědictví možnost vyrazit se spolkem A dál? “Pěškobusem napříč architekturou města”. 

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
09.04.2024