čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Prostor ženské galerie naskýtá nádherný výhled do sálu synagogy, kde byla včera slavnostně otevřena výstava připomínající historii lužské židovské komunity.
© Soňa Sílová



Tajemství půdy. Poznejte výjimečné nálezy z českých a moravských synagog

VYSOKÉ MÝTO: Na první pohled trochu tajemný název i podtitulek výstavy – co říkáte? Ano, i židovské modlitebny – synagogy – mají své půdy. A dnes už nebude v malém východočeském městečku Luže mnoho osob, které by si pamatovaly, že v polovině 90. let 20. století kolegové z Židovského muzea v Praze prozkoumali obsah tamní půdy a nejhodnotnější předměty převezli do muzea. Stejně pokračovali kolegové i v dalších synagogách České republiky. Půdy ukrývají tzv. genizu – na určený prostor byly po celá staletí odkládány k přirozenému zetlení předměty vyřazené z používání během rituálů. Jedná se především o svitky, knihy, listiny, kalendáře. Mimořádnou historickou hodnotu mají synagogální a osobní textilie.

Autor článku: 
Soňa Krátká

Dlouhá desetiletí probíhalo zpracování nálezů, dokumentace a nákladné restaurování. A nyní nadešel čas k prezentaci nálezu. Chrudim a Luže se tak jistě ocitnou v návštěvnickém „hledáčku“ odborné i laické veřejnosti a stanou na léto zcela oprávněně institucemi významnými. Především v Chrudimi v tamním Regionálním muzeu budou k vidění předměty z lužské synagogy, které poprvé v historii opustí pečlivě hlídané depozitáře. Přímo v místě objevu v Luži se nálezy představí alespoň panelovou prezentací.

V případě Luže to ale nebude jediná výstava v synagoze. Na začátku dubna budou zpřístupněny další dvě! První z nich představí osudy místních židovských rodin – autorkou je Mgr. Alžběta Langová. Během 2. světové války byli tragicky perzekvováni nejen Židé ale také Romové. Třetí výstavou (k vidění bude do konce srpna) bude pak v místě instalovaná panelová prezentace zapůjčená z brněnského Romského muzea. Ta přiblíží smutný příběh genocidy Romů během válečných let.

Ve výstavních sálech Regionálního muzea v Chrudimi bude stejnojmenná výstava k vidění do konce června 2022. V prostorách synagogy v Luži zůstane roll-upová výstava ponechána dlouhodobě.

Další info na: http://www.muzeumcr.cz/cz/muzeum, https://www.luze.cz/, https://www.jewishmuseum.cz/)

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024