pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© Logo ankety



Středočeský Kramerius 2018

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Soutěž Středočeský Kramerius si klade za cíl motivovat neprofesionální knihovníky ke spolupráci a aktivitě. Nejúspěšnější z nich jsou oceněni. Slavnostní vyhlášení sedmého ročníku soutěže proběhlo ve středu 3. října 2018 ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. 

Autor článku: 
luk

Titul získaly dobrovolné knihovnice z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

„Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Účelem ocenění je nejenom podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich knihovnické práci, ale zároveň inspirovat další, aby je následovali. Podpora čtenářství v současné počítačové době je velmi potřebná,“ řekl Mgr. Karel Horčička, (ČSSD), radní pro oblast kultury a památkové péče.

V letošním roce titul Středočeský Kramerius 2018 získaly – Marie Vrbová z Ratměřic (region Benešov), MgA. Zuzana Brychtová Horecká společně s Mgr. Barborou Černohorskou ze Statenic (region Kladno), Bc. Anna Holubová z Bohdanče u Zbraslavic (region Kutná Hora), Jana Kuncířová z Byšic (region Mladá Boleslav) a Dana Schovánková ze Bzové (region Příbram). Oceněné knihovnice obdržely za svou záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, finanční odměnu a samolepku s logem Středočeský Kramerius, kterou si budou moci vylepit ve své knihovně. Ceny spolu s Ing. Zdeňkem Štefkem (KSČM), předsedou Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch za Středočeský kraj předával i Mgr. Tomáš Procházka, vedoucí oddělení kultury a zástupkyně ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně, Ing. Eva Recmanová.

„Předání ceny je příležitostí poděkovat nejen oceněným, ale i ostatním dobrovolným knihovnicím za jejich důležitou práci. Na ní totiž stojí společně s podporou obce úspěch malých knihoven. Je to alespoň symbolické gesto, kterým můžeme vyzdvihnout jejich mnohdy i řadu desetiletí trvající obětavou činnost,“ dodal Zdeněk Štefek.

Pogratulovat knihovnicím přišel i spisovatel Michal Viewegh.

Nominované na ocenění Středočeský Kramerius navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Schvaluje je Výbor pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch a následně také Rada Středočeského kraje.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024