pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta
Zámek Plumlov
© Foto: Petr Školař



Soutěž veřejných sbírek: zvítězil Plumlov

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Autor článku: 
Zuzana Richterová

Bylo to ve vašich rukou, zvolili jste pořadí: mezi jednotlivé finalisty soutěže MÁME VYBRÁNO rozdělil Institut pro památky a kulturu částku 150 tisíc korun. Největší díl putuje do města Plumlov na Prostějovsku na stavební úpravy místního zámku, na druhé pozici je restaurování varhan a stavebně-technické úpravy kůru v kostele sv. Remigia v Praze-Čakovicích. Třetí místo získaly opravy a vybavení kostela sv. Mikuláše v Dolní Dobrouči na Ústeckoorlicku.

„Celkem letos hlasovalo téměř 5 000 lidí, podpořili památku svého srdce. Vyhlašovatelé to mají často ve svých rukou, když vyzývají k hlasování své podporovatele. Je to pro ně navíc zajímavý způsob, jak pomoci památce, podle počtu hlasů pak rozdělujeme naši finanční podporu,“ vysvětluje ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Pořadatelé vyhlásili výsledky soutěže v úterý 10. září na půdě Ministerstva kultury. Ocenění získaly finančně nejúspěšnější sbírky za rok 2023, redakce PROPAMÁTKY rozdala také tři ceny organizacím, které vzorně pečují o propagaci svých projektů na obnovu kulturního dědictví. Udělena byla také tři čestná uznání: městu Tachov za obnovu národní kulturní památky Jízdárny ve Světcích, Václavu Vlčkovi za opravu hrobky Zdeňka Dannera a Františku Urbánkovi in memoriam za významný přínos k záchraně kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vojslavicích.

Značka MÁME VYBRÁNO propojuje svět památek s oblastmi financování, osvěty a propagace. Součástí je konference Obnovené dědictví, která pravidelně oživuje pražský dominikánský klášter, a také bulletin MÁME VYBRÁNO plný rad a tipů z tuzemských krajů. Vychází jako příloha časopisu PROPAMÁTKY. Záštitu a spolupráci na letošním ročníku poskytly Ministerstvo kultury, Asociace krajů České republiky a Národní památkový ústav. Partnery projektu jsou společnosti AUBÖCK, H&B DELTA a POHL.

www.propamatky.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024