PRAHA: Do kostela sv. Šimona a Judy zavítá 21. listopadu nizozemský soubor staré hudby jménem Radio Antiqua. Zazní hudba Georga Philippa Telemanna, Giovanni Benedetta Plattiho, Christopha Schaffratha a také českého skladatele Antonína Reichenauera.
„Když jsme obdrželi pozvání zahrát koncert v Praze v rámci Staré hudby FOK, byli jsme nadšení, protože je to už dlouhých osm let, co jsme měli možnost se jako ansámbl Radio Antiqua v Praze představit. Tehdy jsme hráli krátký program s hudbou italského barokního skladatele a hobojisty Giovanni Benedetta Plattiho. Tentokrát přivezeme hned tři jeho triové sonáty v neobvyklých kombinacích nástrojů – housle, violoncello nebo fagot a basso continuo z Plattiho období působení ve Wiesentheidu. Na programu budou také další skladatelé první poloviny 18. století, jako například Telemann, Schaffrath a český Reichenauer, kteří působili ve středoevropských centrech kulturního života se zřejmým italským vlivem. Velmi se na koncert, publikum a historickou Prahu těšíme,“ říká Petr Hamouz, violoncellista souboru.
Soubor Radio Antiqua byl založen s vizí objevování méně známého barokního repertoáru. Pro své jedinečné obsazení hledá výstřední díla, která kombinuje s díly oblíbených autorů. Aby dostál svému názvu, soustřeďuje soubor pozornost na aktivní komunikaci s publikem a na tvorbu unikátního zvuku. Soubor získal prestižní ceny na festivalech v Göttingenu a Utrechtu. Za obě CD, která natočil, sklidil uznání a respekt odborné kritiky. Právě část druhého CD zazní i na koncertě v kostele sv. Šimona a Judy, a sice tři triové sonáty Giovanni Benedetta Plattiho.
Koncert se koná pod záštitou J. E. Daana Feddo Huisingy, velvyslance Nizozemského království v ČR.
„Nápadité jméno – Radio Antiqua – nese špičkový ansámbl založený v Haagu v roce 2012. Ovšem v touze po dokonalém provádění barokních skvostů se v jednom souboru setkali Argentinka, dva Brazilci, Ital a… k naší hrdosti Čech, violoncellista Petr Hamouz. Podobně pestrý je i jejich repertoár. Vedle Telemanna věnují svou pozornost dalším pozoruhodným mistrům, jakými jsou Giovanni Benedetto Platti nebo Christoph Schaffrath. A samozřejmě nemůže chybět ani české jméno, rodák z Bíliny, Antonín Reichenauer. Teď už se můžeme jen těšit na český debut vyznavačů barokní komorní hudby, kteří jsou ověnčeni cenami za nahrávky a nadšenými kritikami z prestižních festivalů.“
RADIO ANTIQUA
21. listopadu od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy
GEORG PHILIPP TELEMANN
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo B dur
GIOVANNI BENEDETTO PLATTI
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo D dur
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo e moll
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo d moll
ANTONÍN REICHENAUER
Koncert pro housle, fagot, violoncello a basso continuo g moll
CHRISTOPH SCHAFFRATH
Duet pro fagot a cembalo g moll
RADIO ANTIQUA
Elise DUPONT | housle
Isabel FAVILLA | fagot & flétny
Petr HAMOUZ | violoncello
Giulio QUIRICI | theorba
Claudio RIBEIRO | cembalo
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/radio-antiqua
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské