PRAHA: Do kostela sv. Šimona a Judy zavítá 21. listopadu nizozemský soubor staré hudby jménem Radio Antiqua. Zazní hudba Georga Philippa Telemanna, Giovanni Benedetta Plattiho, Christopha Schaffratha a také českého skladatele Antonína Reichenauera.
„Když jsme obdrželi pozvání zahrát koncert v Praze v rámci Staré hudby FOK, byli jsme nadšení, protože je to už dlouhých osm let, co jsme měli možnost se jako ansámbl Radio Antiqua v Praze představit. Tehdy jsme hráli krátký program s hudbou italského barokního skladatele a hobojisty Giovanni Benedetta Plattiho. Tentokrát přivezeme hned tři jeho triové sonáty v neobvyklých kombinacích nástrojů – housle, violoncello nebo fagot a basso continuo z Plattiho období působení ve Wiesentheidu. Na programu budou také další skladatelé první poloviny 18. století, jako například Telemann, Schaffrath a český Reichenauer, kteří působili ve středoevropských centrech kulturního života se zřejmým italským vlivem. Velmi se na koncert, publikum a historickou Prahu těšíme,“ říká Petr Hamouz, violoncellista souboru.
Soubor Radio Antiqua byl založen s vizí objevování méně známého barokního repertoáru. Pro své jedinečné obsazení hledá výstřední díla, která kombinuje s díly oblíbených autorů. Aby dostál svému názvu, soustřeďuje soubor pozornost na aktivní komunikaci s publikem a na tvorbu unikátního zvuku. Soubor získal prestižní ceny na festivalech v Göttingenu a Utrechtu. Za obě CD, která natočil, sklidil uznání a respekt odborné kritiky. Právě část druhého CD zazní i na koncertě v kostele sv. Šimona a Judy, a sice tři triové sonáty Giovanni Benedetta Plattiho.
Koncert se koná pod záštitou J. E. Daana Feddo Huisingy, velvyslance Nizozemského království v ČR.
„Nápadité jméno – Radio Antiqua – nese špičkový ansámbl založený v Haagu v roce 2012. Ovšem v touze po dokonalém provádění barokních skvostů se v jednom souboru setkali Argentinka, dva Brazilci, Ital a… k naší hrdosti Čech, violoncellista Petr Hamouz. Podobně pestrý je i jejich repertoár. Vedle Telemanna věnují svou pozornost dalším pozoruhodným mistrům, jakými jsou Giovanni Benedetto Platti nebo Christoph Schaffrath. A samozřejmě nemůže chybět ani české jméno, rodák z Bíliny, Antonín Reichenauer. Teď už se můžeme jen těšit na český debut vyznavačů barokní komorní hudby, kteří jsou ověnčeni cenami za nahrávky a nadšenými kritikami z prestižních festivalů.“
RADIO ANTIQUA
21. listopadu od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy
GEORG PHILIPP TELEMANN
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo B dur
GIOVANNI BENEDETTO PLATTI
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo D dur
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo e moll
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo d moll
ANTONÍN REICHENAUER
Koncert pro housle, fagot, violoncello a basso continuo g moll
CHRISTOPH SCHAFFRATH
Duet pro fagot a cembalo g moll
RADIO ANTIQUA
Elise DUPONT | housle
Isabel FAVILLA | fagot & flétny
Petr HAMOUZ | violoncello
Giulio QUIRICI | theorba
Claudio RIBEIRO | cembalo
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/radio-antiqua
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.