sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
Auguste Rodin na Slovácku
© Rudolf Bruner-Dvořák



Slovácko si připomene výjimečnou událost, která se odehrála před 120 lety

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Psal se rok 1902, když pražský spolek Mánes uspořádal významnému francouzskému sochaři Augustu Rodinovi v Praze jeho první velkou zahraniční retrospektivu. Příjezd do Prahy, která mu připravila okázalé přivítání, a následně přejezd do Brna, Blanska a Hodonína ho měl seznámit s českými zeměmi a jejich kulturou. Po návštěvě malíře Joži Uprky v Hroznové Lhotě měl navštívit i Kroměříž, avšak k tomu už nedošlo. O setkání Augusta Rodina s Uprkou se společně postarali Zdenka Braunerová s Alfonsem Muchou. Jedinečnost toho setkání, které bylo na tu dobu podrobně textově i fotograficky zdokumentováno Rudolfem Brunerem-Dvořákem, zprostředkovává nová expozice v hlavní budově Slováckého muzea pod názvem Auguste Rodin na Slovácku. Jejím autorem je Jan Benedík, pravnuk Joži Uprky.

od 03.02.2022 do 18.04.2022
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

„Celá Rodinova výstava a jeho osobní účast měla velký význam jak pro české i moravské umění, tak pro samotného sochaře, protože jej zde přijali s poctami, které odpovídaly jeho významu. Pro něj to byl nezapomenutelný zážitek, který si připomínal po celý zbytek svého života,“ zmiňuje Jan Benedík a z Rodinových slov, zaznamenaných Zdenkou Braunerovou, můžeme vycítit opravdový obdiv k původní lidové kultuře Slovácka, kterou přirovnal k antickému Řecku: „Podívejte se, pravil ke mně, prohlížeje si cíp barevně vyšitého fěrtúšku štíhlé mladé krasavice, na tuto pestrost barev. Je v nich harmonie, jakou sneslo jen oko Řeků. Cítím, že jsem tu na antické půdě nejstarší kultury.“

Výstava fotografií doplněná o citace z novinových reportáží a vzpomínek přímých účastníků zprostředkuje živý obraz této významné události. „Přes 70 snímků, z toho 26 původních negativů Rudolfa Brunera-Dvořáka ze sbírky Pavla Scheuflera, specialisty na dějiny fotografie do roku 1918, jsem objevil po rozsáhlém časovém pátrání ze zájmu k našemu rodu v posledních dvou letech. Převážná většina z nich nebyla doposud nikde prezentována a veřejnost se tak bude moci vůbec poprvé podívat na ucelený reportážní soubor 68 snímků, které jsou instalovány v podobě zvětšenin, které jsem digitálně zrestauroval a vyčistil,“ zve na výjimečnou výstavu Benedík.

Zkoumání osob na fotografiích nabídlo i nečekané překvapení. „Při identifikaci jednotlivých osobností jsem narazil i na Karla Hašlera, českého písničkáře, herce, textaře a skladatele, jehož jméno nebylo v dobových textech vůbec zmiňováno, protože stál teprve na začátku své umělecké dráhy a jen jako řadový člen brněnského Národního divadla se připojil k návštěvě u Joži Uprky v Hroznové Lhotě“, zmínil Benedík a vyjádřil přání, že by ještě rád zjistil identitu autora 20 snímků, zřejmě amatérského fotografa z Hodonína nebo Uherského Hradiště, které výstavu kompletně dokumentačně i tematicky dotváří.

 

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž ve čtvrtek 3. února v 17.00 hodin. Výstava končí 18. dubna 2022.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024