sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela



Seznam UNESCO stále láká

Bazilika sv. Prokopa v TřebíčiV letošním roce přibylo na seznamu světového dědictví UNESCO 27 památek z různých koutů světa. ČR se  může pyšnit dvanácti zápisy, což ji řadí vzhledem k velikosti území na jedno z předních míst. Přesto se u nás obejvují další uchazeči o toto prestižní označení. Zatím naposledy to se na území Česlé republiky podařilo v případě židovského města a baziliky sv. Prokopa v Třebíči, která se ne seznamu octla v roce 2003. Třebíčská synagoga

Kdo letos uspěl

V současné době se může pochlubit zápisem na seznamu UNESCO 878 objektů ve 145 zemích světa. Z Česka se letos snažily o prestižní ocenění lázně Luhačovice s ojedinělou architekturou Dušana Jurkoviče, ale bohužel bez kladného výsledku.

Úspěch naopak slavilo např. Slovensko s dřevěnými kostelíky ze 16. až 18. století, ležícími na východě jeho území, nebo pohraniční opevnění ve Francii, postavené Sébastienem Le Prestre de Vauban − vojenským architektem krále Ludvíka XIV.

O nové kandidáty není nouze

Zájem o zapsáni na seznam UNESCO má u nás v kratším či delším časovém horizontu řada subjektů. Od úvahy k podání žádosti a jejímu vyřízení však vede nelehká a časově zdlouhavá cesta. Zájem mají např. představitelé města Znojma, kteří by rádi na mapě nejcennějších kulturních a přírodních památek viděli Znojmo a Podyjí. Mělo by jít o spojení historického centra města s jedinečnou rotundou sv. Kateřiny a napojení na lesoparky a o Národní park Podyjí. I když je podle mínění Ministerstva životného prostředí (MŽP) zapsání málo reálné, Znojmo se nechce vzdát. Podobný úmysl již dříve projevilo např. České Švýcarsko nebo Český ráj. Proto MŽP zadá studii, která vybere území, u nichž se bude uvažovat o možnosti podání žádosti k zapsání na prestižní seznam.

V poslední době se hodně hovoří o dalším zájemci, o objektu na Ještědu, národní kulturní památce, který v sobě slučuje vysílač, hotel a restauraci. Autor projektu Karel Hubáček získal v roce 1969 za stavbu mezinárodní prestižní Perretovu cenu. Současným majitelem jsou České radiokomunikace, které ji v roce 2000 koupily za 75 milionů Kč a do její opravy vložily 30 milionů Kč. Jako prodávající si kladou jedinou podmínku – přístup k vysílači na vrcholku objektu. V současné době odsouhlasila rada Libereckého kraje záměr odkoupit 93 m vysoký hyperboloid za zůstatkovou cenu cca 75 milionů Kč. Pokud záměr schválí i krajské zastupitelstvo, budou platby rozvrženy do dvou let. Stavba však potřebuje nutné opravy za desítky milionů Kč – např. bez nové kanalizace nebude možné provozovat restauraci. Finanční prostředky se snažily České radiokomunikace získat z tzv. norských fondů, ale bez úspěchu. Kraj jako vlastník bude mít mnohem výhodnější pozici. Pokud se má dostat areál na Ještědu na seznam UNESCO, bude např. nutné obnovit původní interiéry. Nábytek bude možné zčásti restaurovat a zčásti vyrobit podle zachovalých kusů.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024