úterý
28. září 2021
svátek slaví Václav, Den české státnosti

Co se děje

Co se děje, zprávy

Mezinárodní divadelní festival BEZ HRANIC/BEZ GRANIC po třicáté předvede všechny podoby divadla

ČESKÝ TĚŠÍN, CIESZYN: Od 30. září do 10. října 2021 bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn po třicáté hostit mezinárodní divadelní festival BEZ HRANIC/BEZ GRANIC. Návštěvníci se mohou těšit na sedmnáct mimořádných divadelních představení z Čech, Polska, Slovenska a Maďarska. Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa (od roku 1990) vedle oceňovaných her nabídne také koncerty, výstavy, workshopy, diskuse či setkání.

od 30.09.2021 do 10.10.2021
Autor článku: 
Člověk na hranici, z.s.

„V letošním programu lze nalézt inscenace divadel, které se již zapsaly do historie zdejšího festivalu, ale jsou i taková, která na naši přehlídku přijedou své umění předvést poprvé.  Nabídneme divákům představení, která se dotýkají existencionálních otázek či se pokoušejí  reflektovat historii, a  nově si také kladou otázky,co s námi bude do budoucna,“ říká umělecký šéf festivalu Janusz Legoń a doplňuje, že na návštěvníky čekají divadelní zážitky veselé i smutné, často s živým hudebním doprovodem. „Tradiční dramatizace budou střídat představení komorní ty pak zase nevšední divadelní happeningy, muzikály, nový cirkus či loutky. Opět budeme překračovat hranice, ty umělecké i estetické, ostatně toto bylo vždy poznávacím znamením našeho festivalu,“ doplňuje Legoń.

České divadlo bude v Těšínech reprezentovat oceňovaný a zdejším publikem velmi oblíbený pražský divadelní soubor nového cirkusu Cirk La Putyka, který přiveze mezinárodně obsazené představení Runners . Hru o našem každodenním běhání, tom skutečném i tom metaforickém, režíroval Rostislav Novák a Vít Neznal.  Diváci se mohou těšit na brněnskou Husu na provázku a její inscenaci Gadžové jdou do nebe, pod kterou je podepsán, známý a diváky i kritiky ceněný, režisér Jiří Havelka. „Publikum by se mělo připravit, že bude konfrontováno se stereotypy a xenofobií s níž se potýkají Rómové v Česku,“ upozorňuje na tuto inscenaci Legoń.  Ponor do klíčových okamžiků ze života a tvorby jednoho z největších vynálezců všech dob - Nikoly Tesly - slibuje hra Městských divadel pražských Tesla. „Trojice herců, fyzikální pokusy plné blesků a řada spotřebičů nesoucích Teslovo jméno transformují bohatý vynálezcův vnitřní svět do elektrizujících divadelních obrazů na pomezí duchovního cvičení a fyzikální laboratoře,“ přibližuje v kostce toto nevšední představení Janusz Legoń. Bláznivý příběh mimozemšťana, který se chce stát pozemšťanem, přiveze do Těšínů Divadlo Bolka Polívky. Pavol Seriš v inscenaci Pozemšťan exceluje ve fyzickém stand-upu a formou pantomimy pro jednoho herce nastavuje zrcadlo současné společnosti.

První ročník festivalu byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla. Na tento odkaz navazuje dramaturgický výběr hry Protest v režii Aldona Figury v podání varšavského Teatru Dramatycznego. „Toto představení bude prezentováno na prknech Teatru im. Adama Mickiewicze v Cieszyně v den, na který připadají 85-té narozeniny Václava Havla,“ upozorňují pořadatelé.  Teatr Śląski z Katowic zahájí festival hrou Pokora Szczepana Twardocha v režii Roberta Talarczyka, kterážto působivě reflektuje osud Slezska za 1. Světové války a na prahu nezávislosti Polska. Polskou divadelní scénu dále bude na festivalu reprezentovat koprodukční Král Lear Teatru im. Heleny Modrzejewské z Legnice a Teatru im. Jana Kochanowskiego v Opole a také adaptace knihy Jaroslava Rudiše Národní třída v podání Teatru Polskiego v Podziemiu-OKiS Wrocław.  

Slovensko-český koprodukční projekt divadla Pôtoň Bátovce a Horáckého divadla Jihlava Swing Heil!  upozorňuje na subkulturu fanoušků jazzu a swingu, která během II. světové války byla v opozici proti nacistickému režimu. „Bude to o hudbě a svobodě – samozřejmě s živým hudebním doprovodem,“ láká na nevšední téma i zpracování umělecký šéf festivalu.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace zajímavých inscenací všech tří scén Těšínského divadla. Polská scéna předvede u příležitosti 70-tého jubilea svého vzniku hru Juliusze Slowackého Balladyna v režii Bogdana Kokotka, česká scéna se blýskne slavným muzikálem Šumař na střeše, pod kterou je jako režisér podepsán Petr Kracik, a loutková scéna Bajka v premiéře uvede Hobbita.

Maďarský akcent festivalu obstará uznávaný nezávislý maďarský soubor Maladype s hrou Yvonne Witolda Gombrowicze v režii Zoltána Balásze. Ten pak bude hostem tradiční komorní divadelní diskuse „Odpoledne s mistrem“, které se uskuteční v prostorách Čítárny a kavárny Avion v Českém Těšíně.

Při sestavování programu letošního festivalu mysleli organizátoři také na dětské publikum. Pražské loutky bez hranic přivezou hru Příběh malé Lupitiny Gonzáles, Teatr Animacji z Poznania a TeatrLalki Aktora Kubuś w Kielcach hru Planeta Einsteina a Pohádky a MALÉhRY  nabídne brněnský spolek MALÉhRY.

V bohatém programu ani letos nebudou chybět odborné diskuse či dokonce studentský divadelně historický workshop. „Studenti českotěšínské střední školy si budou moci v rámci zážitkového workshopu, který organizuje Post Bellum-Paměť národa, nazvaného „Tak tohle neprojde“ vyzkoušet jaké to bylo v době nesvobody, když by na společné oslavě narozenin četli samizdatové vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Workshop studentům zážitkovou formou odhalí, co vše jsou ochotni obětovat pro svobodu slova,“ říká o nevšedním divadelně pojatém workshopu Petra Slováček Rypienová, spoluorganizátorka festivalu.

„Festivalový divadelní program orámují dva nevšední koncerty. V charismatických prostorách bývalé synagogy v Českém Těšíně vystoupí neméně charismatický novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel společně s kapelou Res Factum se znamenitým hudebně-reportérským koncertem. Hudební tečku za letošním ročníkem udělá jazzman Wojciech Myrczek v COK Dom Narodowy v Cieszyně,“ zve na hudební vystoupení Petra Slováček Rypienová.

V rámci programu festivalu se uskuteční také konference na téma česko-polsko-slovenských divadelních vztahů a setkání s poezií Jerzyho Kronholda, vynikajícího básníka, který byl spolu s Kubou Mátlem iniciátorem divadelního festivalu Bez hranic.

Ani milovníci výtvarného umění nepřijdou při letošní edice zkrátka. V COK Dom Narodowy v Cieszyně budou k vidění jedinečné vizuální básně Václava Havla Antikódy, které zapůjčila Knihovna Václava Havla z Prahy a výběr z obrazů z posledních tří let uznávaného slovenského umělce Marka Ormandíka, který byl autorem plakátu 29. ročníku festivalu. V galerii Půda v prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně je připravena tvorba Sonii Rammer a Aleksandra Radziszewkého Objekty a instalace. Ve středisku volného času Amos v Českém Těšíně budou ke zhlédnutí plakáty s tématikou Visegrádské 4, které prezentujeme díky spolupráci s Polským institutem Praha.  „Náměstí ČSA Českého Těšína bude patřit divadelním fotografiím letos zemřelého významného regionálního fotografa Wieslawa Przeczka, který byl léta spojen s divadelní kulturou místního regionu,“ upozorňuje Petra Slováček Rypienová.

Informace o dalších doprovodných akcích naleznou diváci na webových stránkách festivalu www.borderfestival.eu. Vstupenky bude možné zakoupit online nebo před samotnými představeními v prostorách divadel v Českém Těšíně i Cieszyně.

 

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 nesl název Na hranici), vznikl na prahu svobody, kdy Polsko a tehdejší Československo nabraly demokratický směr. Festival vznikl z iniciativy těšínských občanských aktivistů Solidarności Polsko-Česko-Slovenské a členů Občanského Fóra v Českém Těšíně. Zakládajícími členy byli Jakub Mátl a Jerzy Kronhold. První festival v roce 1990 byl věnován ztvárnění her Václava Havla v českých i polských prezentacích. Další edice posunuly festival na mezinárodní úroveň, která zahrnuje nejen zajímavá divadelní představení, ale překračuje hranice etiky, prožitků i žánrů. Doprovázejí jej také doplňkové aktivity jako konference, výstavy, diskuze, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických divadel, autorská čtení.  Mimo divadel z Visegradské 4 se na festivalu prezentují také umělci z jiných zemí. Cena Zlomené závory putovala již k divadelním tvůrcům, jako jsou Ondrej Spišák nebo Jan Klata.

 

Webové prezentace:

www.borderfestival.eu

www.cloveknahranici.eu

FB prezentace:

https://www.facebook.com/festiwal.BezGranic.Cieszyn/

https://www.facebook.com/clovek.na.hranici/

Festival Film a architektura míří do Karlových Varů

KARLOVY VARY: 30. září zavítá do Karlových Varů festival Film a architektura s dokumentem L’Esprit Le Corbusier. Vstup na projekci je zdarma. Přehlídka se uskuteční v prvním říjnovém týdnu v sedmnácti městech. Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín.

od 30.09.2021 do 04.10.2021
Autor článku: 
Anna Mašátová/ika

„Výběr filmů je jako každý rok tím nejaktuálnějším, co za poslední rok vzniklo v zahraničí i u nás. Jedná se o výjimečné snímky, které budou promítány převážně poprvé a pro svou specializaci častokrát i naposledy, “ říká kurátorka programu Karolína Vacková.

L’Esprit Le Corbusier je vyprávěním režiséra Gillese Couderta o dospívání v největším souboru staveb Le Corbusiera v Evropě v takzvaném Unité d'Habitation ve Firminy. Dokument  kombinuje svědectví mnoha současných tvůrců a obyvatel, kteří si každý svým způsobem nárokují vliv a odkaz tohoto revolučního architekta. Film přibližuje tři hlavní urbanistická díla Le Corbusiera – architektonický celek ve Firminy, letní dům Cabanon de Roquebrune a známou bytovou jednotku Cité Radieuse v Marseille. Přináší výjimečné obrazy těchto míst i nepublikované archivní záběry každodenního života 70. let.

Festival Film a architektura probíhá v Brně, Břeclavi, Hodoníně, Jeseníku, Karlových Varech, Liberci, Mikulově, Nymburce, Olomouci, Ostravě, Plzni, Praze, Řevnicích, Vratislavicích nad Nisou, Vsetíně, Zlíně i slovenských Piešťanech paralelně se Dnem architektury. Ten láká od 1. do 7. října festival na 300 akcí v osmi desítkách měst a obcí v České republice i na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí na výběr z exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, výlety vlakem či lodí s odborným výkladem, ale také z přednášek, filmových projekcí, výstav i workshopů. Na začátku října se pod heslem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti běžně nepřístupné budovy.

V rámci festivalu Den architektury v Karlových Varech můžete navštívit audiovizuální výstavu probíhajícího letošního a ukončeného loňského ročníku soutěžní přehlídky nejlepších architektonických realizací na území České republiky Česká cena za architekturu.

1. října proběhne druhá edice události Æntity.one.Default v prostorách bývalé Obřadní kaple v Drahovicích, 2. října můžete korzovat městem s výkladem památkáře Luboše Zemana z Národního památkového ústavu, zajít na představení  V hlubinách Sargasového moře, nebo se vydat 3. října na prohlídku Grandhotelu Pupp s jeho ředitel Jindřichem Krauszem.

Spolek Kruh, zakladatel festivalů Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.

Festival Film a architektura v Karlových Varech

30. 9.  L’Esprit Le Corbusier, Kino Drahomíra, vstup zdarma

YouTube: L’Esprit Le Corbusier https://youtu.be/H-Mc5ch1mtw

Odkazy:

filmarchitektura.cz

kruh.info

Pořádá: Kruh

Pod záštitou: Česká komora architektů

Příběhy našich sousedů zazní v sále Dřevník broumovského kláštera

BROUMOVA: Ve čtvrtek 30. září v 16 hodin v sále Dřevník v zahradě broumovského kláštera proběhne slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který každoročně pořádá organizace Post Bellum. Těmito příběhy jsou vzpomínky pěti pamětníků z Broumova, Police nad Metují a Teplic nad Metují, které zdokumentovali žáci a studenti místních škol. Ve spolupráci s Post Bellum projekt pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov letos již po čtvrté.

30.09.2021
16:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Do projektu Příběhy našich sousedů se letos zapojilo celkem pět žákovských týmů ze dvou základních škol, gymnázia a ZUŠ. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ a MŠ v Teplicích nad Metují, ZŠ Masarykovy v Broumově, Gymnázia v Broumově a ZUŠ v Polici nad Metují. V průběhu projektu týmy žáků a studentů nejprve natáčely vyprávění místních pamětníků a dohledávaly materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořily vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci 30. září.

Čtvrtý ročník projektu byl pro pedagogy i týmy velmi náročný, protože trval déle díky pandemii a probíhal za velmi přísných opatření vlády. Nešlo jen o opatření, která všichni dodržovali, ale především o ohleduplnost k pamětníkům. Vše plynulo pomalu, učili jsme se novým způsobům natáčení a komunikaci přes různé online platformy. Nakonec se podařilo celý projekt dotáhnout do zdárného konce, a to je obrovská radost. Velké poděkování patří všem pedagogům i pamětníkům, kteří se často učili pracovat s kamerou v počítačích a vyprávěli své příběhy dětem online,“ dodává regionální koordinátorka projektu Pavla Semeráková.

Žáci a studenti zpovídali například Jiřího Samka, zakladatele speciální grafické techniky „hlubotisk z lina“, jehož díla jsou zastoupena v mnoha grafických sbírkách předních galerií a muzeí doma i v zahraničí. Dále Manfréda Koláčného, který se narodil do nejtěžších bojů 2. světové války a vyprávěl studentům o odsunu a těžkých poválečných letech. Své životní příběhy vyprávěli dětem také Alena Fiedlerová z Teplic nad Metují, Břetislav Středa nebo Kristýna Dostálová. 

Projekt prvním rokem nebude soutěžní. Na Broumovsku natáčí příběhy týmy z různých měst a mezi jednotlivými týmy jsou rozdíly věkové, ale liší se i zkušenostmi v zacházení s kamerou nebo střihem nahrávky. Prezentace toho, co týmy natočily a zpracovaly, je veřejná, přijít může každý, kdo chce malé reportéry povzbudit a zatleskat jim, a každý, koho zajímá historie a příběhy 20. století.

 

O PROJEKTU:

V roce 2020 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 388 českých škol s více jak 2200 žáky a studenty, kteří pod vedením 442 učitelů zdokumentovali v 559 žákovských dokumentaristických týmech téměř 600 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

 

Projekt Příběhy našich sousedů na Broumovsku byl realizován za finanční podpory Města Teplice nad Metují, Města Broumov, Města Police nad Metují, MAS Broumovsko, MAS Stolové hory.

Festival Za poklady Broumovska míří do finále koncertem Prague Cello Quartet

BROUMOV: Sérii letních prázdninových koncertů festivalu Za poklady Broumovska uzavře v úterý 28. září 2021 od 18 hodin v sále Dřevník broumovského kláštera soubor Prague Cello Quartet. Online předprodej vstupenek již běží na www.zapoklady.cz.

28.09.2021
18:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Prague Cello Quartet

Návrat multižánrového tělesa Prague Cello Quartet tvořeného čtyřmi vynikajícími violoncellisty Petrem Špačkem, Janem Zvěřinou, Janem Zemenem a Ivanem Vokáčem přinese na pódium multifunkčního sálu Dřevník, který je součástí areálu broumovského kláštera, originální úpravy nejen nejznámějších klasických skladeb, ale i filmových melodií, jazzových, rockových a popových hitů.  Koncert je benefiční, výtěžek putuje na podporu festivalu, který jinak dobrovolné vstupné z průběhu letních koncertů věnuje tradičně na opravu kostelů broumovské skupiny. Vstupenky na koncert za 290 Kč, 690 Kč (vstupné + podepsané CD) a 990 Kč (exkluzivní místo, podepsané CD a osobní setkání s umělci s číší vína) je možné zakoupit na webu festivalu www.zapoklady.cz. Pro vstup na koncert je nutné dodržet aktuální opatření stanovená vládou.

 

Ohlédnutí za 16. ročníkem festivalu:

Hlavní myšlenkou, která se prolnula celým festivalem, bylo Léto ve všech jeho podobách, připomněli jsme i 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Festival objednal premiérové skladby u rezidenčního skladatele Tomáše Illeho a představil novinku v podobě dalších rezidentur – violoncellisty Jiřího Bárty a hornistky Zuzany Rzounkové. Přivítali jsme umělce světového renomé – pianista Boris Giltburg, zahraniční komorní soubory i sólisty – slovenské Moyzesovo kvarteto, polské The Six & Sax Duo, hornisty  z Německa a Maďarska Jörga Brücknera, Szabolcse Zempléniho, i jejich české kolegy – Filharmonii Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem, mezzosopranistkou Ester Pavlů a houslistou Kristianem Mráčkem, Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, klarinetistu Milana Poláka, klavíristky Terezii Fialovou a Janu Goliášovou, soubory Victoria Ensemble, Cimbálovou muziku Milana Broučka se zpěvačkou Michaelou Katrákovou nebo Epoque Quartet s duem Siempre Nuevo.

Festival roste, udržuje svou stálou „reprezentativní základnu“ v kostelích broumovské skupiny, ale rozšiřuje své působení i mimo nádherné církevní stavby a objevuje pro publikum nová kouzelná místa broumovského regionu,“ dodává k letošnímu ročníku ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Kromě open air koncertu Cimbálové kapely Milana Broučka na kopečku v Hejtmánkovicích také festival představil koncem srpna programovou novinku – dvoudenní koncentrovaný doprovodný program v broumovském klášteře, který nabídl prohlídky kláštera s mini koncerty Tria Braunensis, představení pro děti v podání Naivního divadla Liberec, koncerty kytaristy Alexandra Glize a Bachovskou noc za svitu svíček s Jiřím Bártou.

Letní koncerty festivalu si přišlo do barokních kostelů vyslechnout přes 2000 návštěvníků, kteří na dobrovolném vstupném přispěli celkovou částkou 164 266 Kč. Ta bude putovat poměrem na opravu kostelů broumovské skupiny, do teplické i polické farnosti. Výtěžek z prvního koncertu do tohoto čísla není zahrnut a byl na základě dohody organizátorů, sponzorů a farnosti na místě zdvojen a zaslán prostřednictvím Nadace Via a Diecézní Charity Brno na moravské obce postižené tornádem. Jednalo se o téměř 50 tisíc Kč.

Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  

 

 

Bio Central čeká nabitý týden

HRADEC KRÁLOVÉ: Koncert britské kapely Oasis, obnovená premiéra filmu Až přijde kocour a dlouho očekávaná premiéra nové bondovky Není čas zemřít. To vše připravuje Bio Central pro své diváky v následujících dnech. S ochlazením se strávit večer v kině přímo nabízí.

od 23.09.2021 do 30.09.2021
Autor článku: 
Ilona Machová

Ve čtvrtek 23. září se diváci Bio Central dočkají hned dvou velkých akcí. Nejprve kino uvede obnovenou premiéru digitálně restaurovaného filmu s Janem Werichem a Emilií Vašáryovou Až přijde kocour. Projekce filmu, který natočil režisér Vojtěch Jasný v roce 1963, bude mimořádná tím, že nyní, na velkém plátně, s digitálně vyčištěným zvukem a hlavně obrazem nejlépe vynikne experimentální stránka filmu, hra s barvami a efekty a kamera, která činí snímek na svou dobu naprosto výjimečným. Promítání je určeno především studentům a je pro diváky zdarma. V rámci projektu Zpět do kina! ho podpořilo město Hradec Králové. Projekce začne v 17 hodin.

Večer od 20 hodin si přijdou na své posluchači britské kapely Oasis. Koncertní film Oasis Knebworth 1996 přináší mimořádný vhled do dění v Británii konce devadesátých let, která se tehdy pomalu vzpamatovávala z období hospodářské krize, a ve které zároveň vrcholila Oasis mánie. Sestřih dvou koncertů kapely v roce 1996 popisuje napojení kapely a jejích fanoušků, kterých se během dvou dnů v Knebworth parku sešlo kolem 250 tisíc. Chybět nebudou ani rozhovory s členy kapely a organizátory.

Na premiéru nové bondovky Není čas zemřít diváci čekali celé měsíce. Plánovanou premiéru několikrát posunula pandemie. Nyní pro trpělivce přichází mimořádná příležitost – Bio Central nachystal půlnoční předpremiéru 29. září od 23:59 hodin i premiérové uvedení 30. září ve dvou časech – v malém sále od 17:30 hodin i ve velkém sále od 22 hodin. V hlavní roli agenta 007 se i tentokrát představí Daniel Craig, sekundovat mu bude Rami Malek, Ana de Armas, Ralph Fiennes a Léa Seydoux.

Na programu kina jsou také stále oblíbené české tituly – Zátopek, Atlas ptáků, Láska pod kapotou nebo Hartlova komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel. V následujících dnech se diváci mohou těšit také na festival Febio Fest a vlnu podzimních filmových premiér. Užít si filmový maraton v Bio Central je ideální, protože nadcházejí chladné podzimní večery.

Kompletní program najdete na www.biocentral.cz

Poličské muzeum představilo notové vydání písní skladatele Bohuslava Martinů

POLIČKA: BOHUSLAV MARTINŮ – PÍSNĚ. Stálo to nemálo úsilí, času  a práce, ale nakonec se vše vydařilo. Notové vydání raných písní světově známého hudebního skladatele vydalo u příležitosti 130. výročí skladatelova narození Centrum Bohuslava Martinů při Městském muzeu a galerii Polička.

01.09.2021
Autor článku: 
Zavoralová

Ve vydání jsou soustředěny písně, které skladatel věnoval pěvkyni, tehdejší hvězdě Národního divadla Olze Valouškové, později provdané Borové. Tyto písně vznikaly jednotlivě, nikoliv jako komplet.

Podle vzpomínek pěvkyně s nimi chodíval k zadnímu vstupu do divadla a čekal na umělkyni, aby jí stydlivě předal svitek notového papíru s věnováním, převázaný červenou stužkou. Pětice písní, které jsou soustředěny ve vydaném albu, vznikla v letech 1910-1911. Tehdy byl Martinů ještě mladým autorem, kompozičně ještě nevyzrálým. O to cennější je možnost nahlédnutí takříkajíc pod pokličku tvůrčího rozvoje Bohuslava Martinů v době uměleckého hledání sebe sama,“ uvádí iniciátorka vydání a muzikoložka poličského muzea Doc. Monika Holá, PhD.

I proto vydáváme písně i s přetištěním jejich rukopisných originálů, obdivovatelé díla Martinů je mohou brát jako zajímavý suvenýr. Chceme ale také samozřejmě, aby noty sloužily též svému určení, tedy hudebnímu přednesu, ať již veřejně, či pro vlastní potěchu a proto jsou samozřejmě nabídnuty i v notovém přepisu. Vydáním neznámých písní Martinů chceme upozornit na obrovskou píli a energii začínajícího skladatele, jenž se přes nepřízeň osudu dokázal postupně prosadit a to nejen v českém, ale celosvětovém srovnání,“ dodává. 

Slavnostní křest notového vydání proběhl na zahajovacím koncertě Martinů festu 28. 8. 2021 nazvaném Gala Martinů, jeho kmotry se stali první interpreti těchto písní mezzosopranistka Markéta Cukrová a pianista Luděk Šabaka.

Notové vydání lze zakoupit v muzeu nebo přes www.cbmpolicka.cz.

 

Pavel Šporcl převzal od Lubomíra Brabce jeho koncertní cyklus

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Autor článku: 
Martina Fišerová

Cyklus probíhal 30 let v Praze, zejména v Anežském klášteře, Španělské synagoze, v kostele sv. Šimona a Judy, některé významné koncerty pak v Rudolfinu a v poslední době v Profesním domě UK MFF na Malostranském náměstí.

„Jsem velmi poctěn, že se Luboš rozhodl předat cyklus právě mě“, komentoval tento krok Šporcl. „Jsme dlouholetí přátelé, o to větší závazek cítím, abych Luboše, a především věrné příznivce nezklamal. Budu pokračovat s tradicí vystupování špičkových hudebníků a umělců a věřím, že našimi koncerty diváky zaujmeme a potěšíme“, dodal houslista.

Po dobu trvání cyklu na koncertech zaznělo více než 220 programů, na nichž, většinou s Lubomírem Brabcem, vystoupila řada špičkových českých umělců. Z pěvců to byli Gabriela Beňačková, Alžběta Poláčková, Kateřina Kněžíková, Peter Dvorský, Štefan Margita, Roman Janál. Z instrumentalistů violista Lubomír Malý, violoncellista Jiří Bárta, gambista Petr Wágner, varhaníci Aleš Bárta a Jaroslav Tůma, harfenistky Kateřina Englichová a Jana Boušková, hornista Ondřej Vrabec, trumpetista Jaroslav Halíř, hobojisté Jana Brožková a Vilém Veverka, flétnistka Žofie Vokálková, klarinetisté Ludmila Peterková a Jiří Hlaváč, kontrabasista Jiří Valenta a mnoho dalších. Z komorních souborů to byla namátkou kvarteta Kociánovo, Panochovo, Wihanovo, Škampovo. V celovečerních recitálech se zde s Lubomírem Brabcem objevily i hvězdy populární hudby jako Hana Hegerová, Lucie Bílá, Kateřina Brožová, Daniel Hůlka, Karel Vágner.

V průběhu let se na podiu vystřídali také mladí úspěšní interpreti, vítězové mezinárodních soutěží, ze kterých se pak staly skutečné hvězdy. Byli to Pavel Šporcl, Markéta Janoušková, Jan Mráček, Ivan Vokáč, Kateřina Javůrková, Julie Svěcená, Olga Šroubková, Karolína Cingrošová Žmolíková a mnoho dalších.

Cyklus se stal jedním z nejúspěšnějších cyklů komorní hudby v Praze.

„Jsem přesvědčen, že předáním koncertní řady „Pražské hudební večery“ Pavlu Šporclovi se cyklus dostává do správných rukou, a má šanci se stát nejdéle trvajícím a největším komorním cyklem v Praze“, řekl Brabec.

Abonenty Lubomíra Brabce, kteří by i nadále chtěli pokračovat v návštěvách koncertů cyklu Pražské hudební večery prosíme, aby se ozvali na emaily: martina@pavelsporcl.com, ada@pavelsporcl.com nebo ta telefonní čísla 725 768 422 a 608 332 830. Vstupenky lze zakoupit na https://eshop.sporclarts.com/cs/42-vstupenky.

Koncerty začínají vždy v 19 hodin.

Program:

1/ 5. 10. 2021    Zahajovací koncert: Pavel Šporcl – Paganiniana, – Anežský klášter, Anenská, Staré Město

2/ 26. 10. 2021 Bára Kodetová, Profesní dům MFF, Malostranské nám. 2/25, Praha 1

3/ 23. 11. 2021 Jana Šrejma Kačírková – Kdy láska přilétá + křest CD, Profesní dům MFF, Malostranské nám. 2/25, Praha 1

4/ 2. 12. 2021    Pavel Šporcl – Vánoce na modrých houslích, Venclovského aula, VŠE, nám. W. Churchilla 4, Praha 3 - Žižkov

5/ 15. 2. 2022    Vojtech Szabó –  Profesní dům MFF, Malostranské nám. 2/25, Praha 1

6/ 22. 3. 2022    M. Nostitz Quartet – Profesní dům MFF, Malostranské nám. 2/25, Praha 1

7/ 19. 4. 2022    Závěrečný koncert: Luboš Brabec & Pavel Šporcl + talenti Ameropa Music & Světluška, Profesní dům MFF, Malostranské nám. 2/25, Praha 1

 

www.pavelsporcl.com

www.facebook.com/pavelsporcl

Téměř pět stovek krojovaných Hanáků a Hanaček se letos setká v Tovačově

TOVAČOV: Během Setkání Hanáků se v úterý 28. září 2021 v Tovačově představí téměř pět set členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Dvanáctý ročník folklorního festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu městem a vystoupení desítek hanáckých souborů také sváteční bohoslužbu v kostele sv. Václava, slavnostní uvedení nové knižní publikace o hanáckých krojích, výuku hanáckých tanců nebo program oceňovaného Souboru lidových písní a tanců Ostravica z Frýdku-Místku.

28.09.2021
Autor článku: 
Honza Žůrek

Dvanácté Setkání Hanáků se uskuteční v úterý 28. září 2021 v Tovačově, kam festival hanáckých tradic doputoval po Velké Bystřici, Doloplazech, Prostějově, Zábřehu, Olomouci, Čechách pod Kosířem a Přerově. Přehlídka začne v 9 hodin bohoslužbou s účastí krojovaných v kostele sv. Václava. V 10:30 předá starosta města Tovačova, které letos slaví 700 let, domácímu folklornímu souboru Hatě přímo na Náměstí hodové právo a téměř 500 krojovaných Hanáků projde městem v pestrobarevném průvodu.

Slavnostní zahájení folklorního festivalu se uskuteční v 11:30 na podiu v zámecké zahradě, kde přehlídka poběží až do 17 hodin. Na dvou scénách se představí taneční soubory a muziky, včetně Hanáků z Prahy, Postřelmova, Prostějova, Kralic na Hané, Litovle, Kostelce na Hané, Velké Bystřice nebo Štětovic.

Jedinečnými body letošního Setkání Hanáků budou výuka hanáckých tanců pro veřejnost, slavnostní uvedení nové knižní publikace Hanácký lidový oděv, projekce dokumentů o osobnostech, zvykosloví a souborech na Hané, jízdy parním vlakem, prohlídky zámku a Spanilé věže nebo vystoupení Souboru lidových písní a tanců Ostravica z Lašska.

12. Setkání Hanáků pořádá Hanácký folklorní spolek za významné podpory Olomouckého kraje a města Tovačov.

https://hanfos.cz/

Hradecká Filharmonie čte Havla

HRADEC KRÁLOVÉ: V rámci mezinárodního projektu Total Peace připravila hradecká Filharmonie komorní čtení z textů Václava Havla. Akce, která se bude konat 22. září od 18 hodin v kavárně Filharmonie HK, bude zájemcům přístupná zdarma. Čtení se ujme dlouholetý člen souboru Klicperova divadla Josef Čepelka.

22.09.2021
18:00
Autor článku: 
Ilona Machová

Projekt Total Peace, do kterého se mimo Česka – v zastoupení hradecké Filharmonie – zapojily ještě Itálie, Portugalsko, Španělsko, Polsko a Nizozemí, si klade za cíl představit významné osobnosti, které se podílely na budování demokracie a boji za svobodnou zemi.

„Za Českou republiku byla volba jasná. Jako osobnost, kterou bude náš projekt prezentovat, byl jednoznačně vybrán první československý prezident po listopadu 1989, spisovatel a dramatik Václav Havel. V rámci projektu proběhne nejen čtení z jeho díla, ale také výstava fotografií i jeho básní ze sbírky Antikódy,“ zve na akci ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner.

Návštěvníci středečního čtení uslyší tři texty, které pro tuto příležitost vybrala Knihovna Václava Havla. Jejich interpretace se ujme člen hereckého souboru Klicperova divadla Josef Čepelka.

Po čtení v kavárně bude následovat koncert s názvem Labutí písně, který je prvním koncertem tzv. Žluté abonentní řady. Orchestrální skladby P. I. Čajkovského, E. Elgara a A. Pärta doprovodí violoncellista Jiří Bárta.

Filharmonie Hradec Králové v rámci projektu Total Peace připravuje také dvě výstavy. Venkovní Výstava fotografií Střípky revoluce na Eliščině nábřeží připomene události listopadu 1989 a potrvá od 15.10. do 17.11. Výstavu zapůjčila organizace Post Bellum.

Přímo v prostorách Filharmonie HK pak bude k vidění výstava grafické poezie Antikódy. Ta bude přístupná návštěvníkům akcí a koncertů 15.10 do 20.10. Výstava Antikódy byla pro tento účel zapůjčena Knihovnou Václava Havla a je sestavená z nejpůsobivějších Havlových vizuálních básní.

Sám Václav Havel sbírku Antikódy dříve charakterizoval takto: „Má sbírka se jmenuje provokativně ´Antikódy´ ne proto, že nevěřím ve smysl kódovacích aparatur v nejširším slova smyslu, ale naopak právě proto, že si bez jejich rozvoje nedovedu představit život kulturního člověka a že jsou přitom ve své nejvlastnější podstatě – totiž právě ve své úloze komunikativního prostředku – znehodnocovány a negovány fetišizujícím kultem, který jejich sémantickou funkci zaměňuje stále viditelněji mystifikující funkcí pseudosémantickou.“

Akce probíhá ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

 

 

Sudety jsou přehlížená krása

BROUMOV: Dnes od 17:30 h se v Městské knihovně uskuteční Literární Café – autorské čtení a beseda s básnířkou a aktuální rezidentkou klášterního Literárního domku Irenou Šťastnou. Přečtěte si víc v následujícícm rozhovoru.

21.09.2021
17:30
Autor článku: 
Michaela Plchová, Agentura pro rozvoj Broumovska

Stala jste se rezidentkou Literárního domku. Jak se Vám tu pracuje?

Výborně. Oceňuji klid, za nímž jsem sem jela, a po němž jsem toužila. Pokoj v Literárním domku je umístěný na okraji zahrady a je dostatečně světlý. S kolegyní, rezidentkou z Polska, se plně respektujeme. Obě víme, že právě soustředění je to, co potřebujeme k naší práci.

 

Můžete nám prozradit, na čem zde pracujete?

Mám toho rozpracováno více, což je i efektivnější – když se nedaří jedno, lze přeskočit na jiný druh literární práce. Základem jsou texty pro novou knihu básní. Mnohé už jsou napsány, ale potřebují ještě malinko dozrát a také finální korekci. Jiné jsou ve fázi polotovaru, na nich je více práce. Pak jde o to vytvořit koncept celé nové knihy a vše uspořádat tak, aby jednotlivé texty vedle sebe dobře fungovaly.

Mimoto potřebuji domluvit překlady svých textů do dalších cizích jazyků, případně korigovat ty, které už mám vráceny od překladatelů. Následuje postupné rozesílání zahraničním literárním časopisům. Dále mám rozpracovány i básnické texty pro děti. Na ně jsem neměla dlouhou dobu vůbec žádný čas. A pak ještě jeden delší prozaický text.

 

Ovlivňuje pobyt na Broumovsku nějak vaši literární tvorbu? Jinými slovy, držíte se pevně plánu, s kterým jste sem přijela, nebo se vaše tvorba vlivem zdejšího genia loci proměňuje?

Držím se původního plánu. Ale protože se znám, tak už vím, že se mi místní úžasné prostředí prozatím ukládá na vnitřní hard disk. Do textů se to promítne třeba až za půl roku.

 

Bez čeho se při vaší práci neobejdete?

Jsou to káva, voda s citrónem a šťáva z červené řepy. Dále počítač, nebo tužka a papír, to je v podstatě jedno. Ideální jsou ovšem dnes již v knihovnách nepoužívané papírové katalogizační lístky, z jedné strany jsou čisté a mají ideální kapesní velikost. Přitom papír má vyšší gramáž, takže vydrží. Ty mohu mít stále u sebe. Nevěřím, že je v mém případě někdy něco předčí.

 

Jste na Broumovsku poprvé? Jak na vás působí prostředí kláštera i místní krajina?

Už jsme zde byli předloni s dětmi. Mám Sudety moc ráda, láká mě ta zdánlivá zapomenutost, to, že jsou mimo centrum, je to přehlížená krása. Spali jsme tenkrát přímo v klášterních celách, které jsou výtečné. Mám moc ráda i skály, takže opět, je to naprostý ideál.

 

 

Básnířka Irena Šťastná je autorkou pěti básnických sbírek: Zámlky (Host, Brno 2006), Všechny tvoje smrti (Literární salon Terezy Riedlbauchové, Praha 2010), Živorodky (Perplex, Opava 2013), Žvýkání jader (Srdeční výdej, Brno 2015) a Sen o třetí plíci (Protimluv, Ostrava 2018). Spolu s Milanem Šťastným napsali krátké veršované vyprávění pro děti s názvem Na mamuta (Běžíliška, Praha 2016). Autorčina šestá básnická kniha je připravena pro vydání v letošním roce. Autorka obdržela Cenu Jantar a byla nominována na cenu Magnesia Litera za poezii a Drážďanskou cenu lyriky; její texty byly přeloženy do angličtiny, němčiny, polštiny, slovenštiny, portugalštiny, španělštiny a hindštiny.

 

Pořádá Vzdělávací a kulturní centrum ve spolupráci s Českým literárním centrem a Městskou knihovnou v Broumově.

 

 

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje