úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch

Co se děje

Co se děje, zprávy

Výstava Plicní sanatorium v Jablunkově

JABLUNKOV: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Plicní sanatorium v Jablunkově, která se uskuteční v úterý 23. dubna v 17:00 v Muzeu trojmezí v Jablunkově. Autorkou výstavy je historička Muzea Těšínska Mgr. Ilona Pavelková, Ph.D.

Výstava připomíná 100. výročí existence plicního sanatoria v Jablunkově. Jeho objekt je dnes jako významná funkcionalistická stavba státem chráněnou kulturní památkou. Současně se vznikem ústavu byl na přilehlých pozemcích zřízen park s arboretem, který byl v roce 1994 registrován jako „významný krajinný prvek – Jablunkovský park“. Od roku 2005 je součástí Unie botanických zahrad ČR.


 

23.04.2024
17:00
Autor článku: 
Lenka Bichlerová

Současně s výstavou o plicním sanatoriu bude prezentována fotografická výstava Bezobratlí v Karpatech, jejímiž autory jsou Mgr. Jiří Procházka, Ph.D., a Vlastimil Mihal.

Fotovýstava nabízí pohled zblízka na fascinující svět bezobratlých živočichů, především hmyzu, na nějž se oba autoři ve své tvorbě rádi zaměřují. Vyobrazeny jsou druhy, na které můžeme narazit během toulek po karpatských pohořích. Některé z nich jsou vázány na tlející dřevo a najdeme je pouze v těch nejzachovalejších pralesích. Jiné zase doprovází člověka a nalezneme je všude tam, kde se v krajině udrželo tradiční extenzivní hospodaření. Vyobrazeny jsou i běžné druhy v nevšedních situacích či drobné a nenápadné druhy, jejichž krása vynikne až při velmi detailním pohledu.

Krajská postupová přehlídka České vize Červený Kostelec 2024 zná vítěze

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Autor článku: 
Ilona Mach

Letošní soutěžní přehlídka České vize Červený Kostelec byla velmi vydařená, zúčastnilo se ke čtyřiceti autorů a diváků od mladých autorů až po pravidelné každoroční přispěvatele, většinou dokumentaristy. Porota si chválila rozmanitost, a hlavně vysokou technickou kvalitu studentských i amatérských hraných filmů. Zklamalo je naopak málo reportáží a dokumentů z královéhradeckého kraje, kterých bylo na předchozích přehlídkách vždy dostatek.
„Lidé by se měli více dívat okolo sebe a všímat si drobností, zajímavých lidí, akcí, to nám tady na festivalu chybělo…“ komentoval to režisér dokumentárních filmů a profesor FAMU Rudolf Adler.

Odborná porota i přesto udělila nejen ocenění, ale i další čestná ocenění.

V kategorii Dokument byla udělena dvě 3. místa. Toto ocenění si odnesly snímky Jak jsem dělal "KOLONIÁL" a Táta, kolo a já.
1. místo v kategorii Hraný film si odnesl Martin Bohadlo za film U2B3R.

Kategorie Studentský film potvrdila kvalitu budoucích filmařů, když byly uděleny nejen ceny s postupem. Zlato si vydobyl Poslední den Kamila Krofty – režiséra Filipa Lišky, 2. místo proměnil snímek Neznaboh Stefana Lamberta a na 3. místo dosáhl film Dva Týždne Juraja Kréna. K postupu byl doporučen ještě snímek Nezapomeň Adély Neugebauerové.
V kategorii Experiment a videoklip bylo uděleno pouze 3. místo. Bronz tak míří za snímkem Ztvárnění vize v režii Jana Kopeckého.


Ty nejlepší filmy z každé kategorie postupují do předvýběru celorepublikového kola Českých vizí do Ústí nad Orlicí.

 

Výsledky České vize Červený Kostelec 2024

 

Dokument

3. místo - Jak jsem dělal "KOLONIÁL" – Miroslav Šolc

3. místo - Táta, kolo a já – Jan Vačlena

 

Reportáž, publicistika

 

Čestné uznání bez postupu – Vzhůru do oblak – Jaromír Schejbal

 

Hraný film

1. místo - U2B3R – Martin Bohadlo

3. místo – Žabinec – Adéla Holemá

Čestné uznání bez postupu – Kamenná tvář – Otto Dušek

 

Filmy studentů filmových škol

1. místo – Poslední den Kamila Krofty – Filip Liška

2. místo – Neznaboh – Stefan Lambert

3. místo – Dva Týždne – Juraj Krén


Čestné uznání s postupem – Nezapomeň – Adéla Neugebauerová

Čestné uznání bez postupu – Andělská rapsodie – Matěj František Preisler

 

Experiment a videoklip

3. místo – Ztvárnění vize – Jan Kopecký

 

Animovaný film

Žádné ocenění neuděleno

 

Dáme knihu dětem: Světový den knihy oslaví žáci ZŠ Broumov a Meziměstí divadlem a knížkami

BROUMOV, MEZIMĚSTÍ: 23. duben vyhlásila světová organizace UNESCO Světovým dnem knihy a autorských práv. Od roku 1995 již to není pouze den, kdy zemřel světoznámý dramatik William Shakespeare či Miguel de Cervantes y Saavedra. Nápad slavit právě toto datum má svůj původ ve španělské Katalánii, kde se v této době oslavuje svatý Jiří a každý, kdo si koupí knihu, dostane jako dárek růži. 23. dubna konají po celém světě akce s cílem zdůraznit magickou sílu knihy, která je i v době internetu schopna vytvářet most mezi generacemi i napříč kulturami a regiony. Při této příležitosti čeká na děti ze základních škol v Broumově a v Meziměstí kulturní program s názvem Dáme knihu dětem, který organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Účastníci akce se mohou těšit na divadelní představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse hrané divadlem Čučka a na knižní seminář s překvapením.

23.04.2024
Autor článku: 
Vladana Brouková

„Podle výzkumu HarperCollins Publishers je jednoznačně potvrzeno, že „čtení pro radost je největším ukazatelem budoucího úspěchu dítěte“. Dámeknihu.cz je původně projekt webové platformy umožňující vytváření dárkových poukázek na knihy, za kterým stojí profesní sdružení knihkupců a nakladatelů, tedy Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Jedním z naších hlavních dlouhodobých cílů je podpora dětského čtenářství. Do Broumova a Meziměstí jedeme za dětmi slavit Světový den knihy a autorských práv i proto, že v těchto velkých městech bohužel nejsou knihkupectví. Naštěstí učitelky na těchto základních školách důležitost knih a dětského čtení nepodceňují. Vezeme tedy knížky z Prahy za nimi a doufáme, že udělají radost,“ uvedla ředitelka SČKN Marcela Turečková.

Divadlo Čučka nebylo zvoleno náhodou. Tvoří ho tvůrčí dvojice složená z knihovnice Edity Vaníčkové Makosové a spisovatele Marka Tomana. „Spojuje nás zkušenost se stovkami knižních dílen, autorských čtení, literárních diskusí a vycházek, veletrhů i malotrhů a knižních křtů. A především to, že máme rádi knihy a bereme je vážně, čtenáře jakbysmet. Další oblíbená téma: podpora četby,“ uvádějí. Jejich divadélko vychází z dramatizací knih pro děti Marka Tomana.

Program akcí Dáme knihu dětem

Meziměstí

8:00 představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (divadlo Čučka)

9:00 Knižní seminář: Rozbalování dárků a překvapení

Broumov

10:30 představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (divadlo Čučka)

11:30 Knižní seminář: Rozbalování dárků a překvapení

 

Více o inscenaci Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse

Hoch z dobré rodiny se dostane na loď pirátského kapitána, který ho nutí plnit zapeklité úkoly. Jinak mu půjde o život. Pomůže mu někdo? Hra o vzájemné solidaritě i významu vzdělání. Navzdory tématu hra pro kluky i holky.

Pro děti od 9 let, 45 minut

Podle stejnojmenné knihy, vydalo nakl. Baobab s ilustracemi Magdaleny Rutové (2019), oceněno Zlatou stuhou 2020

O projektu Dámeknihu.cz

Projektem dárkové knižní poukázky Dámeknihu.cz Svaz českých knihkupců a nakladatelů připomíná, že čtení je atraktivní způsob trávení volného času a knihy jsou dárkem, který vždycky potěší. Pestrý výběr hotových poukázek na knihy s volitelnou hodnotou je na www.dameknihu.cz rozšířen o možnost kreativní tvorby poukázky s vlastním textem i obrázkem. Dárkovou knižní poukázku je možné zakoupit a věnovat v elektronické verzi nebo ji lze v papírovém provedení a třeba i v dárkovém balení nechat obdarovanému doručit až domů. Poukázku je možné uplatnit v partnerských knihkupectvích po celé České republice 12 měsíců od zakoupení.

O Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) je profesní organizace knihkupců a nakladatelů, jejímž cílem je hájit společné zájmy nakladatelů, distributorů knih a knihkupců. SČKN vydává čtrnáctideník Knižní novinky
s bibliografickou přílohou, která je nejúplnějším a nejrozsáhlejším soupisem tohoto druhu v ČR. Svaz je také pořadatelem mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy a uděluje literární Cenu Jiřího Ortena. Každý rok také publikuje Zprávu o českém knižním trhu a vydává katalog Nejlepší knihy dětem.

Oficiální web: www.dameknihu.cz

Facebook: www.facebook.com/dameknihucz

PETRKOV 13: projekce filmu a přednáška Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Autor článku: 
Vladimíra Buchtová

Facebook.com/petrkov13

Vstupné 80/50 Kč
Přednáška proběhne v 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP. Vstupenky lze zakoupit v 1. NP knihovny u pultu nebo online na HKpoint.cz.

 
Lucie Tučková (1981), vedoucí Česko-francouzského kulturního centra Petrkov
Romanistka, věnuje se dlouhodobě česko-francouzským kulturním vztahům. Je mimo jiné autorkou monografie Suzanne Renaud/Petrkov 13 (Praha: Paseka, 2013). O tvorbě Bohuslava Reynka a Suzanne Renaudové napsala řadu odborných studií, uspořádala několik výstav a spolupracovala na rozhlasových pořadech.

14|15 BAŤŮV INSTITUT zve na prohlídky baťovské architektury i videomappingovou projekci

ZLÍN: Komentované prohlídky autobusem Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína se po zimě vrací do nabídky 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. První z nich se uskuteční již v úterý 23. dubna v 17 hodin. To, jak vidí město Zlín studenti Fakulty aplikované informatiky UTB ve Zlíně, zase představí videomappingová projekce na 15. budovu továrního areálu v pondělí 29. dubna ve 20.30 hodin.

23.04.2024
17:00
Autor článku: 
Alena Babicová

„Jsem ráda, že návštěvníkům můžeme opět nabídnout oblíbené komentované prohlídky autobusem. Během přibližně dvouhodinové projížďky Zlínem se její účastníci seznámí s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi, budovami a také s historií města Zlína prostřednictvím poutavého vyprávění kurátora Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně,“ uvedla  Lucie Pluhařová, ředitelka 14|15 Baťova institutu, příspěvkové organizace.

Odborný výklad kurátora je u vybraných objektů i během jízdy v autobuse. Prohlídka začíná v továrním areálu u krajského kulturně vzdělávacího centra 14|15 BAŤŮV INSTITUT a během ní účastníci uvidí obytné čtvrtě Zálešná a Podvesná, Věžové a Morýsovy domy. Autobus následně pokračuje jízdou přes Obeciny, kolem současné Malé scény ke Kolektivnímu domu a Vile Jana Antonína Bati, kde je poslední komentovaná zastávka. Prohlídková trasa je zakončena jízdou přes náměstí Práce s Památníkem Tomáše Bati, Obchodním domem a Gahurovým prospektem. Celá projížďka končí opět u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Vstupenky je možné zakoupit online či na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Počet míst v autobusu je omezený, proto by zájemci neměli váhat s jejich koupí. Další komentovaná prohlídka se uskuteční 28. května v 17 hodin.

Již tradiční projekt videomappingová projekce Zlín uprostřed světa vznikl před lety na základě spolupráce 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Návštěvníkům se nabízí světelná show a studentům je umožněno vyzkoušet si získané dovednosti v praxi na technickém zařízení 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, které není běžně dostupné. Letošní 6. ročník studentských prací s podtitulem „Zlín historický, inspirující i motivující" nabídne nové soutěžní studentské projekce. Tato akce se koná za každého počasí a vstup na ni je zdarma.

Více informací na www.14-15.cz.

Slam poetry ve čtyřech jazycích. Českem projede The CZlam Road, představí performery ze tří kontinentů

ČR: Během dubna a května se v sedmi městech po celé republice představí netradiční klání ve slam poetry. Jména, která jsou tuzemskému publiku již dobře známá, doplní dvojnásobná mistryně Japonska Yuri Miki, trojnásobný mistr Itálie Simon Savogini a Ignacio Perini, který do tuzemí dorazí z Argentiny. Jedná se o první evropské společné turné osobností slam poetry ze tří kontinentů. Slamové večery pod názvem The CZlam Road proběhnou v Praze, Plzni, Liberci, Táboře, Brně, Olomouci a Uherském Hradišti. Vstupenky na performace v Praze, Brně a Plzni je možné zakoupit v předprodeji, v ostatních městech budou lístky dostupné na místě.

od 23.04.2024 do 03.05.2024
Autor článku: 
Kristýna Sudková

„Během loňského podzimu jsem s touhle partou projel Jižní Ameriku a společně jsme hlásali slam. Myšlenka přivézt tyhle světové slamery na šňůru do domoviny na sebe nedala dlouho čekat, dali jsme kalendáře dohromady a vyšel nám z toho přelom jarních měsíců,“ popisuje přípravu turné český slamer a organizátor Anatol Svahilec.

Světovou soupisku podpoří v každém městě jiná parta tuzemských performerů, složená nejen z finalistů a finalistek, ale také nových tváří. Například na pražském klání vystoupí vicemistr z roku 2022 Vašek z Aše, improvizátor Honza Dibitanzl a autorka slovních hříček a vítězka Femislamu Tali. Všechny zapojené performery jednotlivých zastávek můžete nalézt na facebookových událostech. Moderaci všech sedmi večerů zajistí právě Anatol Svahilec.

Zahraniční slameři budou své texty přednášet ve svých mateřských jazycích a jejich performance bude doplněna o české titulky. “Tento formát je naprosto běžný například na mezinárodních událostech, jako je třeba Mistrovství Evropy. Čeští diváci a divačky už mohli několikrát tyto performance zažít, běžně bývají součástí letních festivalů nebo kratších turné, ale prozatím se nám nikdy nepodařilo přivézt do sedmi měst performery ze tří kontinentů najednou,” uvádí Svahilec.

Yuri Miki se podílela na organizaci největšího festivalu poezie v Japonsku a současně je také ředitelkou tamní národní organizace slam poetry. Společně se Simonem Savoginim, Ignaciem Perinim a Anatolem Svahilcem absolvovali během loňského října několik vystoupení v Latinské Americe. Právě během měsíčního cestování si navzájem nejen předávali zkušenosti, ale především vymýšleli možnosti další spolupráce.

A právě přítomnost tří zahraničních umělců posune každý večer do jiné dimenze. “Vlastně to nebude jen všichni proti všem, ale zároveň česká scéna versus ta světová. A o vítězi samozřejmě nerozhodne nikdo jiný než diváci,” dodává Svahilec, který se zahraniční trojkou absolvuje nejen jednotlivé exhibice, ale také je provede českými městy.

O slam poetry 

Žánr vznikl v polovině 80. let 20. století v USA a rychle se rozšířil po celém světě. Je definován jako performativní žánr přednesu autorské poezie a svým formátem osciluje mezi uměleckými obory dramatické recitace, storytellingu a stand-upu. V současnosti se v Česku pořádají pravidelné exhibice ve všech krajských a dalších zhruba 30 městech. Každý rok probíhá také mistrovství republiky za účasti bezmála tisíce diváků. Žánr bývá zastupován na největších kulturních festivalech (Colours of Ostrava, MFF Karlovy Vary, Letní filmová škola, Banát a další). Scénu tvoří zhruba stovka aktivních tvůrců působících po celé zemi.

Vstupenky v předprodeji

Praha: https://bit.ly/3UmGUqp
Plzeň: https://bit.ly/3U3SaGM
Brno: https://bit.ly/3Q46Apd
Vstupenky na ostatní exhibice budou v prodeji na místě.

Přehled všech událostí

23. dubna 19:30 / Praha, Rock Café

24. dubna 20:00 / Plzeň, Anděl Music Bar

26. dubna 18:00 / Liberec, Krajská vědecká knihovna

28. dubna 19:00 / Tábor, Divadlo O. Nedbala

29. dubna 19:00 / Brno, Káznice

30. dubna 20:00 / Olomouc, Červený kostel VKOL

3. května 19:00 / Uherské Hradiště, Café Portál

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně v podání Petra Ernyei Quartet

PRAHA-ČELÁKOVICE: Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka vily. Pořadatelé již odhalují podzimní program festivalu.

od 21.04.2024 do 28.04.2024
Autor článku: 
Anna Mašátová / jal

Petra Ernyei vyrůstala v hudebním prostředí, v osmnácti letech uskutečnila své první zahraniční angažmá v USA na jazzovém festivalu v Kalifornii, Sacramento. Její pěvecká cesta byla doposud jazzová (Originální Pražský Synkopický Orchestr, Pražský swingový orchestr, Petra Ernyei Quartet). Zásadní bylo setkání s potomky výjimečné osobnosti a přeživší holocaustu Doris Grozdanovičové. Petra byla oslovena, aby zazpívala na jejím pohřbu židovské písně a právě tam se zrodila myšlenka zabývat se židovskou hudbou více.

S programem Písně židovských autorů vystoupila Ernyeiová v synagogách po České republice v rámci projektu 10 hvězd. V červnu 2023 zazpívala na hudebním festivalu v Židovském centru ve Vancouveru v Kanadě. Roku 2020 vydala album To jsem já  věnované židovským autorům. Ve vVile Volman ji doprovodí špičkoví hudebníci - kytarista Adam Tvrdý, basista Petr Dvorský a akordeonista Aliaksandr Yasinski. V programu zazní i nová skladba, inspirovaná básněmi Ilse Weberové, komponovaná přímo pro festival Věčná naděje.

Ilse Weber byla básnířka, autorka knížek pro děti a amatérská hudebnice (11. 1. 1903 - 6. 10. 1944). S manželem a mladším synem byla roku 1942 odvlečena do Terezína, kde se starala o děti jako ošetřovatelka. Willi Weber byl roku 1944 zařazen do transportu do Osvětimi a Ilse Weber se synem šli dobrovolně s ním. Weber válku přežil, ale jeho žena a synek byli v říjnu 1944 zavražděni v plynové komoře.

Podzimní část festivalu zahájí v polovině září projekt Poslední terezínský trumpetista v podání dánského uskupení The Prince of Denmark Air Force Band. Půjde o hudebně-literární program přinášející příběh Paula Sandforta, mladého trumpetisty, který byl nucen část života pobývat v ghettu Terezín. Zazní hudba Hanse Krásy, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Anderse Koppola či Jacoba Gadeho.

V listopadu, ve spolupráci s projektem Kultura v srdci Prahy, uvede Věčná naděje komponovaný pořad klavírní hudby a mluveného slova věnovaný 100. výročí narození Franze Kafky. Pětivětý klavírní cyklus českého skladatele Petra Ebena Dopisy Mileně je psán na motivy Kafkových dopisů české spisovatelce a novinářce Mileně Jesenské. Program bude zahrnovat četbu dopisů a klavírní skladby Petra Ebena, doplněné skladbami českých autorů 20. století v podání přední klavíristky Terezie Fialové.

Letošní festivalový ročník vyvrcholí koncertem významného smyčcového kvarteta Fama Quartet a skladeb terezínských autorů v konotaci s českou poválečnou avantgardou, spolu s v pořadí 2.skladbou skladatelské soutěže. Vstupenky na festival zakoupíte v prodejní síti GoOut.

Festival Maker Faire Prague v květnu opět ovládne pražské Výstaviště. Svůj projekt můžete ukázat i vy

PRAHA: Největší přehlídka inovací, vynálezů a kreativity v Česku se letos koná o víkendu 11. a 12. května v Křižíkových pavilonech Výstaviště Praha. Čeká se přes 130 expozicí a nové projekty se stále hlásí – své dílo můžete k vystavení přihlásit do 21. dubna. 

 

od 11.05.2024 do 12.05.2024
Autor článku: 
Leona Daňková

Všem příznivcům kreativity a inovací dobře známý festival Maker Faire Prague se letos koná již v květnu, a to o víkendu 11. a 12. 5. 2024. Do Křižíkových pavilonů na Výstaviště Praha opět zavítají rodiny s dětmi, technologičtí nadšenci i profesionální inovátoři v byznysu i vzdělávání. Jednodenní a dvoudenní vstupenky jsou k dostání v síti Goout už teď za zvýhodněnou cenu.

 

Festival pro radost z tvoření i byznysovou inspiraci

„Letos počítáme nejméně se 130 expozicemi a hlavní body festivalu se už jasně rýsují – kromě rozšířeného programu pro rodiny s dětmi si na své přijdou i ti, kteří hledají inovace a trendy v byznysu a vzdělávání,“ říká koordinátor Maker Faire Prague Vojtěch Kolařík z organizace Make More a dodává: „Chystáme opět mnoho workshopů v oblasti digitální výroby, elektroniky a 3D tisku, expozice českých aerospace projektů, mezi dalšími například divadelní představení s kinetickými objekty nizozemské skupiny Abacus Theather nebo superfinále Robosoutěže ČVUT. Užít si budete moct jak vědecké projekty, tak třeba stavění mostu ze špaget.“

 

Výzva pro vystavovatele končí 21. dubna – neváhejte přihlásit svůj projekt!

Princip festivalu Maker Faire spočítá v prolínání expozic individuálních makerů, vzdělávacích institucí i firem – vystavovat přitom může každý, kdo má nějakou inovaci či kreativní projekt ke sdílení. Organizátoři proto pravidelně vyhlašují tzv. Call for makers, výzvu, do které se můžete přihlásit, pokud chcete své téma v rámci festivalu prezentovat. „Letos se výzva uzavírá 21. dubna a my bychom rádi povzbudili všechny, kdo mají chuť a vlastní projekt, ať se neváhají přihlásit a ukázat jej ostatním – i kdyby snad ještě nebylo všechno dotažené. Chyba je totiž součástí kreativního procesu!“ uzavírá Vojtěch Kolařík. Mimo Prahu se festivaly Maker Faire konají v dalších 11 městech po celé České republice, na stránce www.makerfaire.cz se tedy lze přihlásit i na další jarní i podzimní termíny.

Partnery letošního Maker Faire Prague jsou LEGO, PRUSA Research, Výstaviště Praha, Maker Market, STMicroelectronics, Škoda Auto, Laska Kit a Praha 7. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v síti Goout, výzvu Call for makers pro vystavovatele najdete zde.

 

O festivalu Maker Faire 

Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř vše si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Tento festival je součástí celosvětové sítě Maker Faires původem z USA, který se po premiéře v Praze v roce 2018 začal konat v dalších menších městech po celé republice. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce (makery), firmy a startupy. Pro festival připravují program, který zabaví celou rodinu, ale díky své pestrosti zaujme také odborníky a profesionály. Festivaly Maker Faire Česká republika organizuje Make More s.r.o. Mimo festivaly se věnují také tématice otevřených dílen, organizaci konference fab2025.cz a vzdělávání v oblasti STEM.

Web: makerfaire.cz

Facebook: facebook.com/MakerFaireCZ 

FB Events:facebook.com/MakerFaireCZ/events 

Instagram: instagram.com/makerfaire.cz/ 

Twitter: twitter.com/MakerFaireCZ 

Tik Tok: tiktok.com/@postavtesi 

Probouzení jara ve Skanzenu Horní Falce u města Nabburg × Bavorsko

HORNÍ FALCE/BAVORSKO: Pokud si naplánujete výlet do muzea v květnu 2024, rezervujte si nejlépe celé odpoledne. Louky jsou opět zelené, vše kvete a všude v areálu panuje čilý ruch... Při příjemné procházce jarní přírodou si můžete prohlédnout historické budovy, kterých zde máme více než padesát a na pastvinách se již pohybuje spousta zvířat a jejich letošní mláďata.

od 01.05.2024 do 20.05.2024
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

V květnu pořádáme následující tématicky dny:

  • 1. květen se u muzejní hospůdky od 13 hodin bude stavět tradiční májka. To se ve skanzenu dělá zásadně ručně tzn. bez pomoci techniky. Ozdobený strom přiveze koňské spřežení na místo a kmen se pak mužskou silou staví. Pro potěšení návštěvníků bude vyhrávat dechovka z Nabburgu a kdo bude mít chuť, může si dopřát první májový taneček. Děti mohou následně vyrábět ve výtvarné dílničce motýlky z přírodních materiálů.
  • 5. května pozveme všechny milovníky zahrádkaření na Jarní trh s pestrým sortimentem sazeniček, květin a nejrůznějších zahradních dekorací. Bude se zde konat kurz roubování, burza přebytků ze zahrádek a pro děti máme na programu vyrábění dárků pro maminky.
  • 9. května se bude konat Divadelní den a ve skanzenu se představí hned několik souborů z Horní Falce. V kulise muzejních staveb uvidíte ukázky scének z nových repertoárů. Od hranic s ČR ze Schönsee to budou hry o pašerácích, z Oberviechtachu o legendárním Dr. Eisenbarthovi a z Neunburgu o husitských válkách.
  • 19. května je mezinárodní Den muzeí. Pozveme návštěvníky na expedici do přírody a následně do našeho hostince s pivnicí pod širým nebem. Zdejší pivo a  speciality rozhodně stojí za to ochutnat!
  •  20. května máme v Bavorsku svátek a navíc je Den mlýnů. Ve skanzenu je několik mlýnů na vodní pohon. Proto budou k dispozici naši průvodci, kteří podají informace v němčině o využití vodní energie v minulosti a o jejich výhodách a perspektivách v dnešní době.

Kromě těchto tématických dnů se budou v květnu konat také různé kurzy jako je mýdlovaření, kurz plstění, kovářský workshop, výtvarná dílna na mozaiky anebo oblíbený kurz sekání trávy kosou. Na kurzy se z důvodu omezeného počtu míst musí zájemci příhlásit. Ceny a podmínky jsou uvedené na našich webových stránkách.

 

Provoz: každý den od 9.00 – 18.00 h. (kromě pondělí – pokud není svátek)

Muzejní vstupenka dle ceníku

Parkovací místa jsou k dispozici zdarma

Veškeré informace o programu a provozu: www.freilandmuseum-oberpfalz.de

 

CENY JANTAR 2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Autor článku: 
Olga Szymanská

Nominace jsou pro kategorie: Vážná hudba, Populární a alternativní hudba, Balet, Muzikál, Činoherní divadlo, Opera. Nominovaní za Literaturu a Výtvarné umění. budou prezentovat svou tvorbu i veřejně na území Ostravy. – V kategorii Vážná hudba je letos nominován mladý dirigent Jiří Habart nejen za vynikající soutěžní a uměleckou tvorbu. V loňském roce exceloval na světových prestižních soutěžích, kde prokázal svou intuici, svěží muzikalitu a charisma. A triumfoval především v Londýně a Debrecínu. K význačným patří jeho nastudování oper Claudia Monteverdiho a Henryho Purcella v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Jantarové schodiště slávy na Bolt Tower v Ostravě-Dolních Vítkovicích zdobí od podzimu 2023 jméno Eduarda Halberštát. Šestaosmdesátiletý výtvarník se stal tak dalším držitelem Ceny Jantar za celoživotní přínos pro kulturu Moravskoslezského kraje. Schodiště dnes tedy zdobí již devět symbolických hvězd se jmény významných osobností kultury kraje: zpěvačky Marie Rottrové, fotografa Jindřicha Štreita, klavíristy Rudolfa Bernatíka, skladatele Milana Báchorka, výtvarníka Eduarda Ovčáčka, scénografky Marty Roszkopfové, fotografa Viktora Koláře, sbor-mistryně Evy Šeinerové. Autorkou plastik hvězd, jež zde byly postupně odhaleny, je sochařka Šárka Mikesková.

Ceny Jantar 2023 od společnosti ProJantar budou uděleny v Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě dne 22. dubna 2024.


 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje