středa
20. října 2021
svátek slaví VendelínRozhodnutí se blíží

Autor článku: 
Ludmila Kučerová
Čas, kdy porotci rozhodnou, zda titul Evropské hlavní město kultury získá za naši republiku Ostrava nebo Plzeň, tedy dvě kandidující města, která se dostala do finále, padne brzy. O aktivitách obou je v poslední době hodně slyšet. Zdá se mi, že rychlejší start měla Plzeň, ale Ostrava jí nedala velký náskok. Ostatně i hlasující v anketě na našich stránkách dávali nejdříve větší šanci Plzni, a nyní jich více tipuje Ostravu. Stav je ale těsný, a o to více je to napínavé. Představitelé obou soutěžících měst se samozřejmě snaží získat prestižní titul, ale vítězem bude jen jedno, a to čeká větší příliv turistů, slávy a pozornosti. Ale to, čeho dosáhla Plzeň a Ostrava na poli kultury, už zůstane obrovským přínosem, a vynaložený čas ani peníze nebudou promarněné. No řekněte, které město poctivě zrekapituluje kulturní možnosti? Které se několik let soustředí téměř výhradně na kulturu? Které se dlouhodobě a cílevědomě věnuje stávajícímu kulturnímu dědictví a tradicím? Které město směřuje většinu společných aktivit k trvalému rozvoji kulturní oblasti města se zapojením všech významných místních subjektů? Které z měst mobilizuje své občany a příznivce, aby světlo světa spatřily nové kulturní projekty? Kteří představitelé měst se komplexně věnují vytvoření ideálních podmínek pro místní kulturní život? Bylo jen několik měst z celé ČR, která si troufla přihlásit se, a už za to jsou hodna obdivu. V souvislosti s přihláškou měla velké množství práce, a ač vše směrovala k získání evropských vavřínů, obohaceni jsou hlavně místní občané. Genialita projektu spočívá v tom, že ač poraženi, přece vítězí. Na poli kultury určitě. Navíc obě města deklarovala, že ať už prioritu získá kterékoli z nich, od druhého se mu dostane podpory. A to je v našich končinách zřídka viděný, o to více vítaný, postoj.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ČR: Kandidáta na Oscara za Českou republiku každoročně vybírá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev. V letošním roce akademici v hlasování rozhodli vyslat do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. David Ondříček ve filmu, který přibližuje životní příběh českého olympijského šampióna Emila Zátopka, obsadil do hlavních rolí Václava Neužila a Marthu Issovou. Na scénáři Ondříček pracoval společně s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem. Ve světové premiéře byl Zátopek uveden na letošním 55. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.10.2021