sobota
10. prosince 2022
svátek slaví Julie
Rouška z troudnatce kopytovitého (choroše)
© Petra VidomusováRouška z troudnatce kopytovitého (choroše)

PŘÍBOR: Člověk se po dobu své existence dokázal přizpůsobit mnoha náročným podmínkám a především zvládl využívat v maximální míře téměř vše, co ho obklopovalo. Nepostradatelné bylo značné množství přírodních materiálu. Jedním z těch dnes jich zapomenutých je troudnatec kopytovitý lidově zvaný choroš.

Autor článku: 
PhDr. Václav Michalička, Ph.D.

Z vatovité dužiny, kterou obsahuje, se vyráběly v minulosti nepostradatelné zápalné hubky a také například oděvní součástky či účinné těsnění spár dřevěných lodí. Své uplatnění tato dužina z troudnatce kopytovitého našla také v lidovém léčitelství i středověkém a raněnovověkém lékařství (pod názvem Fungus chirurgorum), kdy se používala jako účinný prostředek pro zastavení krvácení. V evropském lidovém prostředí, ale také u mimoevropských archaických kultur se pomocí chorošové dužiny léčily hnisavé rány. V období druhé světové války, kdy byl velký nedostatek surovin i produktů, se dokonce uvažovalo využít zkušeností tradičních valašských výrobců, kteří dokázali zhotovit z chorošů nejen účelné pokrývky hlavy, ale také specifickou obuv. Ti měli z nich vyrábět nemocniční obuv – tedy jakési hygienické návleky. V naší experimentální dílně „Centra tradičních technologií v Příboře“ jsme na základě těchto historických zkušeností zhotovili experimentálně roušku z dužiny troudnatce kopytovitého. Je krásná, pohodlná, ale samozřejmě nevíme na kolik je účinná. Má být především jakýmsi upozorněním na skutečně širokou škálu dovednosti a znalostí našich předků, které nejen v těžkých časech mohou být inspirací pro nás pro všechny.

Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace

Muzeum Příbor

https://www.muzeumnj.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: I v letošním roce mohou příznivci Botanické zahrady hl. m. Prahy pořídit originální vánoční dárky pro své blízké. Stejně jako v loňském roce vedou zážitky. Pod stromečkem tak může potěšit poukaz na degustaci vína z Vinice sv. Kláry nebo dárková vstupenka. V nabídce je rovněž „cestovatelský“ balíček – dvě knihy vycházející z botanických expedic a kalendář na rok 2023, který láká na téma příští sezóny v botanické zahradě, jež bude zaměřené na flóru Asie. Ještě před Vánocemi představuje botanická zahrada novinku – parfém Fata Morgana No. 2. Nový, v pořadí druhý parfém nás svou vůní přenese do Vietnamu. Dárky mohou zájemci objednat prostřednictvím e-shopu nebo zakoupit přímo ve stánku se suvenýry v areálu botanické zahrady.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
09.12.2022

PLZEŇ: Místem k setkávání a zastavení se v adventním čase může být nová plzeňská kavárna Café Semler, která byla otevřena v Semlerově rezidenci 1. prosince 2022. Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, vystavěný na základě návrhu architekta Adolfa Loose, byl zpřístupněn veřejnosti po celkové rekonstrukci 19. září 2022 a prohlídkové trasy jsou po celý podzim velmi žádané. Dlouho očekávaná kavárna je k dispozici nejen návštěvníkům prohlídek, ale i široké veřejnosti. Může také plnit funkci komunitního kulturního centra pro obyvatele plzeňské oblasti Bory. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
09.12.2022

LIBEREC: Krajské město Liberec je známé po celé republice nejstarší zoologickou zahradou s bílými tygry, překrásnou botanickou zahradou, ale také velkolepým rozhledem z vrcholu Ještědu. Někteří turisté už ale objevili i malý obchůdek na rohu Šaldova náměstí a Jablonecké ulice s neobyčejnými  a neopakovatelnými suvenýry. Jeho majitel, Jan Cidrych, nabízí již více než dvacet let sklářské a porcelánové předměty, které vznikly díky jeho nápaditosti a tvůrčímu umu. Jde o drobné, originální upomínkové předměty charakterizující město a okolí Liberecka.

Liberecký kraj
Cestovní ruch
Co se děje
09.12.2022

ČR: Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) přijímá od začátku prosince 2022 přihlášky knih, které se mohou ucházet o Cenu Jiřího Ortena 2023. Podmínkou, aby kniha mohla být nominována v 36. ročníku soutěže, je knižní vydání díla během roku 2022 autorem mladším třiceti let věku. Termín uzávěrky přihlášek je 31. ledna 2023. Cena bude podobně jako v předchozích ročnících spojena s finanční prémií pro vítěze ve výši 50 000 Kč a stejně jako v minulém ročníku budou 10 000 Kč odměněni i dva další nominovaní. Ukázky z vítězné knihy budou přeloženy do AJ, NJ a FJ.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.12.2022