úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
Miniatura kaple
© Loreta RumburkŘezbář vyřezal miniaturu loretánské kaple v Rumburku

RUMBURK:  Pod rukama řezbáře Jiřího Cobla st. z Rumburku - Dolních Křečan přichází od února 2016 na svět vyřezávaná miniatura rumburské loretánské kaple. V těchto dnech byla dokončena. Úctyhodné řezbářské dílo je vyvedeno do všech podrobností. Miniaturu loretánské kaple z lipového dřeva řezbář nebarvil, hotové dílo natřel lazurou v barvě dubu a ošetřil voskem. 

Autor článku: 
Klára Mágrová

Veřejnosti se miniatura v měřítku 1:35 poprvé představí v Loretě Rumburk v sobotu 16. září 2017 při XXI. Loretánských slavnostech 2017. K vidění bude i o celoměstském Zahájení adventu v Rumburku (2. 12. 2017). Nastálo bude možné dřevěnou loretánskou kapli zhlédnout ve vánočním období při prohlídkách pohyblivého betlému J. Cobla st. v rodinném domě v Dolních Křečanech, místní části Rumburku.

"Autor miniatury loretánské kaple Jiří Cobl st. projevil nebeskou trpělivost a za vytvořeným dílem je cítit obrovské množství práce," nešetří chválou pracovnice Muzea Rumburk Ester Sadivová. Znalkyně místní řezbářské tvorby dodává: "Neuvěřitelně precizní řezbářské dílo Jiřího Cobla překračuje svým významem hranice regionu - kvalitou zpracování a myšlenkou. Navazuje na tradici místního německého tvoření před rokem 1945, kdy se tvořilo pro věc samu, pro radost z tvorby, nikoli pro peněžní ocenění. Při prohlídce miniatury loretánské kaple si pozorný člověk pokaždé všimne něčeho dalšího, jiného detailu, jiné podrobnosti. Dílo vyzní zvláště při prohlídce z odstupu."

Původně řezbář J. Cobl st. plánoval, že dřevěná loretánská kaple bude součástí jeho pohyblivého betlému s rumburskými motivy. Nakonec řezbář svůj záměr změnil a loretu bude prezentovat samu o sobě. "Nad vyřezáváním miniatury o rozměrech 34 cm x 52 cm x 50 cm včetně reliéfů, soch, erbů a ornamentů jsem strávil během sedmnácti měsíců dva tisíce hodin. Práce to byla velmi časově náročná, denně obnášela osm až deset hodin strávených vyřezáváním, např. výroba čtyř dveří na dřevěných pantech trvala jeden měsíc. Střechu pokrývá 2 942 střešních tašek," uvedl řezbář Jiří Cobl st. Ten se řezbářství věnuje ve svém volném čase. Původní profesí je Jiří Cobl st. (*1951) vyučeným strojním zámečníkem. Před odchodem do důchodu pracoval jako dispečer pro TEPLO Rumburk, s.r.o.

Práce na miniatuře bude nadále pokračovat. V plánu je vyřezání interiéru loretánské kaple a vytvoření druhé střechy. Ta byla v roce dostavby loretánské kaple v Rumburku (1707) plochá, se sochami svatého příbuzenstva na atice. Právě tyto sochy plánuje přes zimní měsíce J. Cobl vyřezat. Plochou střechu se sochami měla rumburská Loreta zhruba do roku 1808, kdy došlo ke snesení soch a proměně tvaru střechy. Rumburská loretánská kaple byla jedinou takto ozdobenou loretou na světě. O umístění soch od sochaře Franze Bienera na střechu loretánské kaple rozhodl počátkem 18. století Anton Florian kníže z Liechtensteinu, majitel panství Rumburk a iniciátor výstavby kaple.

Klára Mágrová

 

Více informací o Loretě Rumburk sdělí: Mgr. Klára Mágrová, +420 724 72 525, e-mail: loreta.rumburk@seznam.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

ČR: Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, s jakými hygienickými opatřeními a tak podobně , ale my v Kašparu si myslíme, že lepší než spekulovat nad nejasnou budoucností je lepší se podívat, co vše se od 25. května, kdy se znovu otevřela divadla, povedlo a odehrálo. A co chystáme do konce prázdnin?

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2020