středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Pohled do expozice
© Archiv pořadatele



Rembrandt bude online

PRAHA-ČR: Národní galerie Praha přináší výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která byla otevřena zatím jen po dobu dvou týdnů, do prostředí sociálních sítí – Buďte s NGP online. Samotná výstava čítá více než 110 děl z významných tuzemských i zahraničních institucí a soukromých sbírek, včetně jediné Rembrandtovy malby na našem území, Učence ve studovně.

Autor článku: 
Eva Sochorová

Rozsáhlý projekt byl již jednou kvůli pandemii koronaviru odsunut a nebylo vůbec jisté, zda se ho povede zrealizovat. Přípravy se protáhly o několik intenzivních měsíců, nicméně díky vstřícnosti zapůjčitelů se to podařilo. Nikdy nebylo možné u nás vidět tolik Rembrandtových děl pohromadě a výstava obdobného významu se nemusí opakovat desítky let.

Vzhledem k velkému množství mezinárodních zápůjček pravděpodobně nebude možné výstavu v paláci Kinských, která trvá do 31. ledna 2021, prodloužit.

Proto se ji Národní galerie rozhodla návštěvníkům a milovníkům umění, kteří ji nemohou momentálně vidět, krok za krokem zprostředkovat alespoň online. Získané výstupy budou sloužit i pro digitální zdokumentování projektu a jeho archivaci. Poběží tedy nezávisle na znovuotevření výstavních prostor.

Promyšlený koncept obsahuje různé aktivity související s výstavou, konkrétně komentovaná videa, která představí vybraná díla se zaměřením na mezinárodní zápůjčky. Věnovat se budou i pracím na papíře (grafice a kresbě), které mají v rámci projektu zásadní prostor. Dále vznikne série interaktivních workshopů pro děti, 3D a komentovaná prohlídka a v plánu je i speciální projekt. Videa s kurátorkou Lucií Němečkovou budou postupně zveřejňována na sociálních sítích. První z nich již 17. listopadu.

V přípravě je video, které představí příběh jediné české malby od Rembrandta – Učence ve studovně. Video poutavým způsobem poodhalí záhady obrazu. Portrét Učence z roku 1634 nezobrazuje pouhou fyzickou podobu neznámého muže, podařilo se v něm mistrně zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce – výraz jeho tváře vypráví. Toto klíčové dílo výstavy v sobě dodnes skrývá více otázek než odpovědí a zaujímá výjimečné místo v celé Rembrandtově tvorbě.

Národní galerie bude pro online prostředí zpracovávat i výstavu Mikuláše Medka – Nahý v trní, která je na tom podobně. Otevřena byla návštěvníkům pouhé tři týdny v září a je plánována do 10. ledna 2021. Kromě řady komentovaných prohlídek budou k vidění workshopy ze studia pro děti, do kterého se budou moci zapojit ze svých domovů.

V portfoliu online aktivit Národní galerie se objeví i naskenování stálých expozic pro 3D virtuální prohlídky, s nimiž se úspěšně začalo – k dispozici je virtuální prohlídka Umění dlouhého století, začátkem prosince bude zveřejněna nová 3D prohlídka expozice Staří mistři. Obě vznikly za podpory nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Facebook Národní galerie Praha zve na pravidelné čtvrteční besedy a diskuze na odborná témata s kurátory, edukátory a předními odborníky, včetně přednášky Tomáše Sedláčka, která bude streamována z Veletržního paláce 2. prosince.

Natáčení probíhají v mikrotýmech, videa a další výstupy určené pro online se tak daří i přes stávající omezení produkovat. Online program bude bohatý nejen do konce tohoto roku, galerie počítá s nastavenými formáty i pro příští rok. Buďte s Národní galerií online!


Více informací zde https://bit.ly/32Ot5FV.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024