čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Z festivalu
© Archiv pořadateleRekordní ročník Rock for People byl infuzí energie a kvalitní hudby pro více než 40 tisíc návštěvníků

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Autor článku: 
ANNA VAŠÁTKOVÁ

Frontman kapely Dexter Holland také přijal pozvání Daniela Stacha do Hyde Parku Civilizace, který proběhl v šapitó stanu před živým publikem. Páteční program v čele s Bring Me The Horizon přilákal do areálu nejvíce návštěvníků. Ti si užili také vystoupení Avril Lavigne nebo poslední český festivalový koncert Sum 41. Sobota patřila Yungbludovi, který si svým suverénním vystoupením podmanil každého, kdo mu přihlížel. Nezapomenutelný zážitek pak připravil fanouškovi z prvních řad, kterého vytáhl na pódium, aby si s ním jednu píseň zahrál na kytaru. O závěrečnou show celého festivalu, který nabídl přes 130 koncertů, se postarala kapela Pendulum. “29. ročník festivalu naplnil všechna má očekávání. Umělci předvedli výjimečné shows, naši fanoušci vytvořili nezapomenutelnou atmosféru a tým odvedl skvělou práci,” říká ředitel festivalu Michal Thomes, a dodává: “Rock for People vyrostl do rozměrů, které jsem si ještě před pár lety nedokázal představit. Už teď ale vím, že příští 30. ročník bude ještě větší!

Skvělou show plnou ohnivých efektů na druhém největším pódiu, které letos povyrostlo do téměř stejné velikosti jako to hlavní, připravili Parkway Drive. Do Hradce Králové dorazila i hollywoodská star Keanu Reeves se svou kapelou Dogstar, kde hraje na basovou kytaru. Velký úspěch sklidily koncerty Brutalismus 3000, Hanabie., The Struts, Wargasm, Chinchilla, Neck Deep, Beth McCarthy nebo Dead Pony. Svůj první moshpit v životě si k 80. narozeninám nadělil Petr Spálený, který zde vystoupil v rámci českých legend, které si na Rock for People vždy užívají i hradečtí senioři. Festival se nebojí ani dramaturgických přesahů které skvěle dotváří jedinečnou atmosféru. Letos to byli například Police Symphonic Orchestra nebo Prague Phillharmony, kteří hráli covery těch největších hitů v klasickém provedení. Nechyběla ani hasičská dechovka Božejáci, unikátní projekt Lufťáci, Cimbal Hell Band nebo Prague Burlesque show.

Rock for People je také plný překvapení. Pořadatelé například až na festivalu odtajnili záhadný program s názvem ”Zdena”, který ukrýval show oblíbených Palaye Royale. Nečekanou událostí byla také premiéra klipu Ewy Farné k filmu Jiřího Mádla Vlny. Pořadatelé si pro návštěvníky připravili dechberoucí leteckou show v podání Flying Bulls Aerobatics Team. Nad hlavní stageí “Fat Lady” kroužili čtyři akrobatičtí piloti a předváděli neuvěřitelné triky. Novinkou na festivalu byla Fashion Area, kde se prezentovaly české značky, probíhaly módní přehlídky, návštěvníci si mohli odpočinout ve Vogue zóně a nechat se profesionálně nalíčit.

Rock for People tímto ročníkem opět upevnil svou pozici českého leadera mezi festivaly a posunul hranice komfortu návštěvníků. V Evropě patří do TOP 10 v kategorii Medium Sized Festival podle European Festival Awards. Porota prestižních cen zařadila do finále i festivalovou zónu KB Future v kategorii The Best Brand Activation, která na festivalu tvoří silnou část ekologické linky. Rock for People využívá alternativní zdroje energie jako je vodík či solární panely k pohánění stageí a třídí na 18 druhů odpadů. Park 360 funguje na principech cirkulární ekonomiky a do roku 2030 plánuje být klimaticky neutrální a energeticky soběstačný.

 

Organizátoři festivalu děkují městu a jeho občanům, kteří jsou vždy velmi shovívaví a mají pochopení pro dočasný nevšední provoz Hradce Králové.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024