PRAHA: Hostem IV. workshopu Pražského studentského summitu na Vysoké školy ekonomické v Praze byl v závěru ledna bývalý diplomat ČR při UNESCO Mgr. Michal Beneš, který přijal pozvánku na simulaci UNESCO. Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt s dvacetiletou tradicí pro více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky.
Hlavní vzdělávací metodou Pražského studentského summitu, jehož pořadatelem je Asociace pro mezinárodní otázky, je simulace činnosti mezinárodních organizací (Modely OSN, EU a NATO). Každý účastník při této aktivitě zastupuje jeden stát světa. Během ročníku se podrobně seznamuje se situací a životem v této země a s jeho postoji k různým celosvětovým problémům.
UNESCO je jeden z největších simulovaných orgánů na Pražském studentském summitu, proto se pořadatelé rozhodli zpestřit program setkáním s Michalem Benešem.
„Náš host se s námi podělil o mnoho osobních zkušeností, rad, tipů a triků, jak uspět při nominaci památek na Seznam světového dědictví UNESCO, stejně tak nám rozšířil povědomí o programu UNESCO Paměť Světa. Závěrem nám poskytl množství návrhů, jak bychom mohli naše simulované jednání obohatit, například o rozšíření simulace o určité specifické výbory. Účastníci i organizátoři projektu jeho vystoupení přijali s velkým nadšením. Pevně věříme, že to není naposledy, co se na nás přišel podívat a budeme se těšit na další shledání,“ uvedla Anna Cerhová, členka přípravného týmu Pražského studentského summitu a místopředsedkyně Generální konference UNESCO.
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.