středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Pulp Fiction
© Archiv pořadatele



Quentin Tarantino v Biu Oko. Magor z videopůjčovny má přehlídku na Letné

PRAHA: Od 12. do 16. srpna se na plátně letenského kina uskuteční filmová přehlídka „Quentin Tarantino v Biu Oko“ s podtitulem „Magor z videopůjčovny“. Z mistrova filmografického regálu si pořadatelé vypůjčili pět titulů: kultovní černou komedii Pulp Fiction: Historky z podsvětí, příběh letušky Jackie Brown, válečný snímek Hanebný pancharti a konverzační western Osm hrozných. Přehlídku se kino rozhodlo uspořádat k příležitosti uvedení režisérova devátého filmu. Ten nese název Tenkrát v Hollywoodu a role herce a jeho parťáka kaskadéra obsadily hollywoodské hvězdy Brad Pitt a Leonardo DiCaprio.

od 12.08.2019 do 16.08.2019
Autor článku: 
Magdaléna Novotná

Magor z videopůjčovny je Tarantinova přezdívka proto, že v polovině osmdesátých let coby 22letý mladík pracoval ve videopůjčovně Video Archives na Manhattan Beach v Kalifornii. Cinefilem byl už předtím, ale neomezený přístup ke kvalitním i béčkovým i céčkovým titulům mu přinesl ještě větší rozhled, protože tam trávil celé dny sledováním, diskuzemi a doporučováním filmů zákazníkům,“ říká ředitel Bia Oko David Beránek. „Akcí navazujeme na tradici režisérských, nebo hereckých přehlídek, kterým vzdáváme poctu našim oblíbeným filmařům, a uvádíme je pravidelně každý rok,“ doplňuje Beránek.

V retrospektivě nesmí chybět dnes již 25 let staré Tarantinovo opus magnum – gangsterka plná černého humoru Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). Fenomenální úspěch u kritiky i diváků si vybojovala v roce 1994, kdy získala Zlatou palmu v Cannes. Poté získala ještě Oscara a Zlatý Glóbus za scénář i cenu BAFTA a stala se bez diskuze kultovní. Z filmu přímo čiší Tarantinova znalost i adorace populární kultury. „Hamburgery a hot dogy rozhodně nemohou chybět. Také naše diváky vyzíváme, aby na promítání Pulp Fiction v pátek 16. srpna dorazili v černých kalhotách a bílé košili stejně jako Vincent a Mia neboli John Travolta s Umou Thurman ve scéně, kde tančí twist v restauraci U Mazaného králíčka,“ zve do kina produkční Olga Svitáková.

Pokud půjdeme chronologicky, najdeme v přehlídce mezi dalšími mistrovskými díly režiséra, který je proslulý svébytným vypravěčským stylem a promyšlenými dialogy, také příběh letušky Jackie Brown (1997). „Tento v pořadí třetí Tarantinův snímek trochu zapadl. Přitom je to jeho nejlépe vyprávěný příběh, který je scénáristky velmi dotažený a precizní, a taky není moc tak chytrých a cool postav jako je právě letuška Jackie,“ uvedl Beránek.

Do pěti kapitol rozčleněný spaghetti western Hanebný pancharti (2009) je napínavý příběh o skupině židovských zabijáků ve službách americké armády v týlu německého nepřítele a odehrává se za 2. světové války. Tarantino scénář připravoval několik let a napsal ho ještě před uvedením prvního dílu Kill Bill. Naproti tomu samotný velkofilm dokončil za neuvěřitelných 11 měsíců, aby ho stihl uvést na festivalu v Cannes.

Osm hrozných (2015) je konverzační western natočený na 70 mm formát a odehrává se převážně v jedné místnosti. Atmosféru dokresluje hudba Ennia Morriconeho složená poprvé v Tarantinově tvorbě na míru filmu. Nahrávání hudby se odehrálo v Praze a osobně se účastnil také Tarantino. Morricone za hudbu získal Oscara, Zlatý Glóbus i cenu BAFTA za nejlepší původní hudbu.

Pět tarantinovek v Biu Oko uzavírá všemi fanoušky netrpělivě vyhlížená novinka Tenkrát v Hollywoodu (2019). Děj se odehrává v roce 1969, kdy těhotnou manželku Romana Polanského bestiálně zavraždila skupina kolem Charlese Mansona. Jedná se tak o první Tarantinův film natočený podle skutečné události a filmem vzdává režisér hold Hollywoodu. Hlavními postavami jsou bývalá televizní hvězda Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér a nejlepší přítel Cliff Booth (Brad Pitt), kteří se snaží najít si své místo v měnícím se filmovém průmyslu.

 

Celkem 782 minut Tarantina na plátně Bia OKO:

12.8. ve 20:30 - Osm hrozných (2015, 168 minut)

13.8. ve 20:30 - Jackie Brown (1997, 148 minut)

15.8. ve 20:30 - Hanebný pancharti (2009, 153 minut)

16.8. ve 20:30 - Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994, 154 minut)

 - termín promítání Tenkrát v Hollywoodu bude upřesněn (2019, 159 minut)

 

Vstupenky k zakoupení za 140 Kč

Událost na Facebooku

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024