NOVÝ BOR: Violoncellista Jiří Bárta patří k evropské špičce. Koncertuje po celé Evropě, Severní i Jižní Americe či Japonsku. Sklízí úspěch na mezinárodních hudebních soutěžích. Málokdo ho ale zná jako fotografa. Objevit fotografický talent tohoto skvělého virtuóza můžete v pátek 17. února od 18 hodin v městském kině v Novém Boru. Kurátorství a výběru fotografií z jeho tvorby se ujal významný český dokumentární fotograf profesor Jindřich Štreit.
V kinosále bude instalováno 24 ks metrových fotografií rozdělených na téma: portréty, krajina a architektura, exotické země.
Diváci páteční vernisáže v kině, však nebudou jen svědky první světové výstavy Jiřího Bárty, ale také jedinečného hudebního zážitku. Jiří Bárta zahraje se svou ženou vynikající klavíristkou Terezií Fialovou spolu s bubeníky Tam Tam Batucady. Tento koncert je unikátní pouze pro Nový Bor a Česko-brazilské dny, v rámci kterých se celá akce uskuteční.
Na vernisáži výstavy Jiřího Bárty vystoupí také šest tanečnic Vibrasil Samba Show, zhlédnete krátký dokument a projekci fotografií Jindřicha Štreita s přednáškou o Braziliánech z Česka.
Nebude samozřejmě chybět ani ochutnávka brazilských specialit a společně s brazilským výtvarníkem a sklářem Ricardem Hoineffem si namícháme pravé latinskoamerické nápoje. Po vernisáži zahraje ve foyer kina skupina Roda de Samba.
Vstupenky je možné zakoupit na www.kinonb.cz/prodej
Výstava potrvá v Městském kině v Novém Boru do 17. března. Akce se koná pod záštitou starosty města Nový Bor Mgr. Jaromíra Dvořáka a Velvyslanectví brazilské federativní republiky v Praze. (účast přislíbila Její excelence velvyslankyně Brazílie Sônia Regina Guimarães Gomes)
Jiří Bárta je přední český violoncellista, který se do evropské špičky zařadil už počátkem 90. let 20. století. Koncertoval po celé Evropě, v severní a jižní Americe, Japonsku, na středním Východě i v Austrálii. Kromě vystupování na mezinárodních festivalech a s předními světovými orchestry a dirigenty se také s oblibou věnuje komorním projektům. Ve své diskografii má několik sólových nahrávek pro Supraphon, Hyperion a Animal Music a účinkoval také na nahrávce Magdaleny Kožené pro Deutsche Gramophon. Jiří Bárta je spoluzakladatelem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné Hoře a také častým studiovým spoluhráčem kapely Blue Shadows.
Jiří Bárta studoval v Praze u Josefa Chuchra, v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenschikow a v Los Angeles u Eleonore Schoenfeld. Po vítězství v řadě národních soutěží mu byla udělena Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. Jiří byl uveden v dokumentu České televize „Můj pokus o mistrovský opus (Bárta versus Bach Cello Suites)“, který získal cenu CIRCOM 2015 v Irsku. V loňském roce vydal Jiří Bárta společné CD se svou ženou klavíristkou Terezií Fialovou věnované skladbách Ludwiga van Beethovena.
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.