úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Sada alpakových příborů rodiny Vohryzkových
© Archiv Soni KrátkéPříběh mnoha náhod, čtyř žen a jedné sady příborů „ŽIVOT skutečně JE JEN NÁHODA“

VYSOKÉ MÝTO: Náhody. Všechno jsou to jen náhody. Před lety jsem začala pracovat v muzeu, myslím, že to tehdy byla šťastná náhoda. A před pár lety jsem další šťastnou náhodou začala hledat informace o vysokomýtských židovských rodinách. Každý objev je pro mě fascinující. Vždyť ožívají příběhy lidí odsouzených nenávistí jednoho tyrana k zavraždění v koncentračních táborech. Každá taková objevená drobná zpráva, předmět nebo fotografie a zmizelé tváře jakoby kouzlem ožívají. Podělím se s vámi o poslední silný příběh, jež se mi stal. Psal se rok 1899 a Max Vohryzek se oženil s krásnou Hermínou z rodu Weinerů. Postupně přivítali na svět dvě děti, Otu a Annu. Ve Vysokém Mýtě společně sedlačili a provozovali obchod s železem.  Max zemřel v roce 1941 a prosinec následujícího roku znamenal katastrofu pro ostatní. Majetek, který rodině zůstal, ukryla Hermína u dobrých sousedů. Takhle Hermína ukryla i sadu alpakových příborů.

Autor článku: 
Soňa Krátká

Ota zůstal po celý život svobodný. Anna se provdala za filmového kritika Karla Smrže, a díky tomu ona ani její dcerka Hanička nemusely nastoupit do koncentračního tábora. Hermína a Ota ano. Z Vysokého Mýta putovali s ostatními sousedy židovské víry nejprve do Pardubic a odtud do Terezína. Vnučka Hanička, zvaná v rodině Pikulička, posílala do Terezína alespoň své fotografie a krátká psaníčka. Stal se ale zázrak – Hermína se dožila osvobození v Terezíně, Otu zastihl konec války na pochodu smrti. Rodina se opět shledala. A neobjeveny se dočkaly konce války i příbory pečlivě ukryté v sousedství.

Hermína, v rodině se jí říkalo Babáček, je dál používala, poté dcera Anna a pak i vnučka Hanička. Hermína zemřela v roce 1973, Anna o rok později a Hanička Pikulička roku 2021. Se stejnou láskou příbory ochraňovala pravnučka Hermíny – paní Markéta Rokytová. Když jsme se s Markétou poprvé setkaly, přišlo to jako blesk. Cítily jsme se jako staré známé, které navíc pojí stejný zájem – úcta k Markétiným předkům. Příběh o ukrytých příborech jsem znala, netušila jsem ale, že je rodina dodnes opatruje. A už vůbec jsem netušila, že příbory vyrobil velmi známý vysokomýtský nožíř Bohumil Rejman.

Řetězec neuvěřitelných životních náhod a dojemných okamžiků dnes získal další článek. Paní Markéta si přála, aby rodinná památka dělala radost a darovala mi ji. Věděla moc dobře, jak na mě zapůsobí. S pocitem hluboké pokory se tedy poprvé dotýkám předmětů zrozených ve městě, jež tak dobře znám. Předměty s příběhem – to je sen každého správného muzejníka. Proto i já sadu rozdělím a část se všemi informacemi daruji muzeu. Instituci, v níž 26 let pracuji.

Další díl získá řetězec tohoto příběhu v polovině září 2022, kdy ve Vysokém Mýtě budou za přítomnosti potomků odhaleny kameny zmizelých pro Otu a Hermínu. A já vím, že i tato událost bude jen dalším z článků příběhu a že nebude dílem posledním.

 

Vizitka

Soňa Krátká je kurátorkou sbírek v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě, kde se specializuje na tradiční lidovou kulturu. Podílela se mj. na úspěšném zápisu Vodění jidáše na krajský i republikový seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Intenzivně se také věnuje dokumentování příběhů vysokomýtských židovských rodin. Její zásluhou bylo odhaleno i několik kamenů zmizelých na Pardubicku.  

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022