úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Nový zvon z kostela sv. Markéty v Podlažicích
© Soňa KrátkáPožehnání nového unikátního zvonu v podlažickém kostele sv. Markéty

PODLAŽICE: Účastníci nedělní dopolední poutní mše svaté v kostele sv. Markéty v Podlažicích se stali svědky historicky mimořádného okamžiku. Byl zde posvěcen zvon dedikovaný poslednímu rakouskému císaři a českému králi Karlu I. Habsburskému a jeho manželce císařovně Zitě. V letošním roce si připomínáme sto let od předčasného úmrtí panovníka, jež byl roku 2004 pro své výrazné snahy o ukončení 1. světové války a také pro svůj příkladný křesťanský život prohlášen blahoslaveným.

Autor článku: 
Soňa Krátká

Zvonu požehnal děkan ThMgr. Adam Depa. Spodní průměr činí necelých 50 cm a celková hmotnost je 69 kg, vznikl v dílně Petra Rudolfa Manouška. Není bez zajímavosti, že se jedná o první zvon na světě s touto dedikací. Prvotní myšlenka k pořízení nového zvonu vznikla v roce 2021, kdy si v Podlažicích připomínali šestisté výročí vypálení tamního opatství benediktinů a také 300 let od vysvěcení současného kostela, který tvoří výraznou dominantu v krajině. Místo je spojeno se vznikem slavné Ďáblovy bible.

Na projektu se výrazně podílel místní varhaník a kostelník, člen Společenstva dědictví Zemí Koruny České, pan Miroslav Pošvář. V rámci svých časových možností vždy rád provede návštěvníky chrámem. Díky jemu zní často místem rakouská hymna a samozřejmě nejinak tomu bylo i v tento slavnostní den. V neděli 10. července 2022.

Během letošního roku se v kostele odehraje ještě několik koncertů a dalších kulturních akcí, jejichž cílem bude vybrat zbývající díl z celkové sumy. Vyvrcholením bude upevnění zvonu ve věži kostela.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022