pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl
© Libuše GavlákováPostůj člověče a pomni, že my jsme na tomto místě padli pro svobodu vlasti.

JABLUNKOV: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Letošní v pořadí pátý večer regionální historie  se uskuteční v 11. května v Jablunkově. Tentokrát se bude věnovat málo známé partyzánské skupině Nad Olzou, jejímž velitelem byl Pavel Rusz, který od roku 1941 do konce druhé světové války působil na Třinecku a Jablunkovsku. Členem partyzánské skupiny byla  také jeho manželka Marie a tehdy šestiletý syn Pavel. Posluchači se budou moci seznámit s dobovými dokumenty a fotografiemi z pozůstalosti Pavla Rusze a jeho rodiny.

Autor článku: 
Teodor Hybler

Mimo jiné zde bude připomenut životní příběh paní Heleny Steblové, statečné ženy z Bystřice nad Olší, která v roce 1944 zachránila život Janu Heczkovi, příslušníkovi partyzánské skupiny Nad Olzou a tragický osud bratrů Jana a Aloise Czeczotkových a Pavla Szkandery z Dolní Lomné, kteří byli 26.11.1944 gestapem v obci zavražděni pro podezření ze spolupráce s partyzány. Jejich tragický osud připomíná pomníček u silnice na okraji lesa v Dolní Lomné, na něm je nápis: “Postůj člověče a pomni, že my jsme na tomto místě padli pro svobodu vlasti.“

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022