středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Obálka časopisu
© Radek SeveraPoslední letošní Malovaný kraj

ČR: Úvodní strana obálky s poetickým zimním záběrem na kapli sv. Cyrila a Metoděje, sv. Václava a sv. Urbana na Hradišťku u Velkých Bílovic evokuje adventní a vánoční čas... Zadní stranu naproti tomu vyplňuje snímek kaple Svatého Ducha v Podolí na Uherskohradišťsku.

Autor článku: 
redakce Malovaného kraje/jal

Text o té druhé kapli najdete na poslední stránce obsahu časopisu zaměřeného na oblast Slovácka. Je v něm ovšem zajímavých příspěvků hned celá řada. Tak třeba článek s názvem „Cyklon“ roku 1890 na Slovácku dokazuje, že přírodní pohromy nebyly ničím výjimečným ani v minulosti. Dozvíte se též o krvavé volbě stárků v Charvátské Nové Vsi (dnes městské části Břeclavi) v roce 1918. Zařazeny jsou nekrology známého primáše Olšavy Lubomíra Málka z Uherského Brodu nebo malíře a grafika Karla Beneše, rodáka z Vlčnova. V odlehčenějším duchu se nese pojednání Zábava v prvorepublikovém a protektorátním Hodoníně. Dále lze v časopise zavzpomínat na dřívější roráty v Huštěnovicích. Je tu rovněž představen někdejší majitel řady panství na jihu Moravy Jan I. Josef kníže z Lichtenštejna. Své čtenáře si jistě najde i pasáž o nedávném nálezu starogermánských run na slovanském sídlišti v lokalitě Břeclav–Pohansko. Třetím dílem zde končí minisérie věnovaná tradicím modrotisku ve Strážnici, zatímco stěží uvěřitelným 77. dílem stále pokračuje seriál Výrobci krojů na Slovácku – prezentována je tentokrát Anna Řezáčová z Ostrožské Nové Vsi. Pamětníci si určitě vybaví osobnost lidového vypravěče Jožky Horčičky-Šífara z Břeclavi-Poštorné; připomenuto je 100. výročí jeho narození. Vzpomínky v periodiku se ale váží i k letos jubilujícímu Malovanému kraji – emeritní redaktor Jaroslav Kovářík osvětluje dobu konce 80. a začátku 90. let minulého století. Gurmány potěší další tradiční recept, milovníky básní dvoustrana poezie, zájemce o folklor krom jiného dozajista také článek o dětském souboru Veličánek.

Přirozeně to ale není ani zdaleka vše, co aktuální číslo nabízí...

 

Malovaný kraj je celobarevný, má 32 stran a koupit se dá v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

VELKÁ BRITÁNIE-ČR: Nedávné dvacetileté výročí, které uplynulo od premiéry prvního fimu o Harry Potterovi, znovu potvrdilo, jak moc se lidé na celém světě zajímají o anglickou historii, literaturu i anglickou kulturu. Pozornost poutá také podivuhodná symbióza britské demokracie a dědičné monarchie, jejíž tváří je už sedmdesát let Alžběta II. Velkolepé oslavy vlády své královny chystá Británie kvůli lepšímu počasí až na letní měsíce. Ve skutečnosti královna usedla na trůn 6. února roku 1952. V této souvislosti se dnes znovu objevuje otázka, zda britská monarchie není jen přežitkem. Přečtěte si názory a zkušenosti nakladatele a politologa Alexandera Tomského, který v exilu ve Velké Británii prožil jednadvacet let svého života. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Památky
Články a komentáře
26.01.2022