pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Pomník Poselství
© Archiv Václava FialyPomník pro Domažlice

DOMAŽLICE: Vážení a milí, v prosinci loňského roku přišel z Ameriky na domažlickou radnici pozoruhodný dopis. Veteráni z „2nd Infantry Division“, která v květnu 1945 osvobodila Domažlice a kteří se do Domažlic celé roky vraceli, navrhli městu vytvoření nějaké připomínky této události. Záměr podpořili finančním příspěvkem, který se stal základem pro budoucí realizaci. Ve hře byla ještě jedna varianta, jak ve svém dopise napsali: „Můžete zhotovit nějaký pomník, nebo pozvat všechny občany na domažlické pivo a na ten skvělý žitný chléb, který u vás pečete.“ Vedení města zvolilo první variantu a já jsem si během práce, která probíhala v extrémním časovém stresu, občas kladl otázku, zda se neměli rozhodnout spíše pro variantu druhou….

06.06.2021
Autor článku: 
Václav Fiala

Nebudu prozrazovat, jak pomník vypadá. Práce je výsledkem vzácného porozumění, jak od veteránů a jejich potomků, tak od představitelů města. Byla čistá radost na takovém úkolu pracovat. Je to pomník se silným lidským příběhem…

Pokud náhodou půjdete 6. června (datum vylodění spojeneckých vojsk v Normandii) ve 14 hodin Chodskou ulicí, tak mě tam zastihnete, jak odmotávám bílé plátno z pomníku a nemohu se dočkat, jak se vám hotové dílo bude líbit. 

A jak se bude líbit těm, kteří s nápadem přišli? Jamesi Duncanovi, který si v květnu 1945 vykouřil svou dýmku na ochozu domažlické věže, Hermanu Geistovi, který ve svém vysokém věku stále s námi komunikuje z New Yorku, potomkům velitele Roberta Gilberta, který se dožil 101 let a svou vojenskou pozůstalost odkázal domažlickému muzeu. Odhalení se nedožil také Matthew Konop, který si získal srdce Chodů, když na ně promluvil chodským nářečím, jemuž ho naučil jeho dědeček. 

Tedy… pokud všechno do příští neděle stihnu…

Václav Fiala, sochař

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021