úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
Ředitel nejšikovnější ZŠ Šumavská Viktor Verner
© archiv MAS Horní PomoravíPodporují technické dovednosti dětí na Šumpersku

ŠUMPERK-OLOMOUCKÝ KRAJ: Dlouhodobý pokles zájmu o technické vzdělávání a učňovské obory vedl zástupce většiny škol v okrese ke spolupráci s městem a Místními akčními skupinami Šumperský venkov a Horní Pomoraví. Obě totiž realizují projekty nazvané Místní akční plán. Ten si klade za cíl zkvalitňovat vzdělávání v regionu.

Autor článku: 
Barbora Haušková

„Na začátku uplynulého školního roku jsme proškolili několik pedagogů ze Šumperska a rozdali k pilotnímu ověření do tří šumperských základních škol šroubovací stavebnici ROTO, abychom podpořili manuální zručnost a kreativitu dětí. Děti z prvních tříd dostaly stavebnice v prvním zářijovém týdnu a začaly tvořit okamžitě po rozbalení krabice,“ vzpomíná Anna Bartošová, ředitelka organizace MAS Horní Pomoraví, která projekt finančně podpořila.

V průběhu školního roku měli pedagogové možnost stavebnice používat jako doplňkovou pomůcku v rámci pracovních činností. Využili ji také pro některé početní úkony nebo k výuce rozeznávání hodiny.

Školy měly za úkol poslat po několika měsících zpětnou vazbu s popisem použití. Nejlépe úkol splnili na ZŠ Šumavská. Na konci školního roku převzal tamní ředitel Viktor Verner jako odměnu sestavu Lego robotické stavebnice. „Tahle stavebnice je už určena pro žáky na druhém stupni, neslouží totiž pouze ke konstruování, ale je možné ji i programovat. Snažíme se tak podporovat technické myšlení žáků. Podobné aktivity je mohou nasměrovat na nějaký z technických oborů,“ dodává Zdeňka Mihulková, manažerka projektu.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

ČR: Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, s jakými hygienickými opatřeními a tak podobně , ale my v Kašparu si myslíme, že lepší než spekulovat nad nejasnou budoucností je lepší se podívat, co vše se od 25. května, kdy se znovu otevřela divadla, povedlo a odehrálo. A co chystáme do konce prázdnin?

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2020

ČR-ZAHRANIČÍ: Šestý ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (CSR) organizované Českými centry (ČC) a Českým literárním centrem (ČLC) zná své vítěze. Více než stovka účastníků se v 16 zemích z Evropy a Asie utkala o nejlepší překlady úryvku knihy Veroniky Bendové Vytěženej kraj do místních jazyků. Nejsilnější zastoupení co do počtu přihlášených již tradičně vykázalo Polsko.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2020