středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
BLAženky
© Foto: Barbora KociánováPo roční odmlce se na moravskoslezskou scénu vrací Mezinárodní hudební festival MUSICA PURA

BOHUMÍN, OSTRAVA: Sedmý ročník svátku lidové hudby v různých podobách přivítá pěveckou skupinu BLAženky a Ensemble FLAIR, ke kterému se připojí mladí talentovaní hudebníci spojení s Moravskoslezským krajem, ale i věhlasná folklorní kapela Rendošovci z východního Slovenska. Dvoudenní přehlídka virtuózních instrumentálních i pěveckých kreací se koná v úterý 26. října v Bohumíně a ve středu 27. října v Ostravě.

od 26.10.2021 do 27.10.2021
Autor článku: 
Klára Blažková

Po neuskutečněném loňském 6. ročníku se festival poprvé ve své historii vydá i za brány moravskoslezské metropole a zamění divadelní sál Domu kultury města Ostravy za secesní sál hotelu Pod Zeleným dubem v Bohumíně a koncertní studio S1 Českého rozhlasu Ostrava.

Po náročném covidovém období a s ním spojeným výrazným omezením svatebních obřadů a veselí si letošní ročník všímá jedné z nejvýznamnějších událostí lidského života, kterou je svatba. Odpros nevěsty, loučení s kamarádkami, poděkování rodičům, její začepení, ale i svatební veselice: to vše v různých podobách a z různých regionů Karpat přinášejí BLAženky, FLAIR i legendární Rendošovci.

Pod jazykolamovým názvem koncertu „Na veseľu vešelo“ festival začne v Bohumíně, a to v půvabných prostorách koncertního sálu Pod Zeleným dubem. Koncert, pořádaný ve spolupráci s kulturním spolkem Oderberg, moderuje známá televizní i rozhlasová osobnost Moravskoslezského kraje a neméně i bohumínský patriot Lukáš Kania.

O den později se letošní festivaloví interpreti představí v koncertním studiu S1 Českého rozhlasu Ostrava, kde ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava zazní druhý a závěrečný dvojkoncert pod názvem „Viva Musica Pura!“ I tento koncert bude v obměněné formě hudební chválou svatebního obřadu, průvodcem večera však tentokrát bude známý folklorní moderátor David Pavlíček. V rámci rozhlasového cyklu „Zpěvem k srdci“ je první část koncertu vysílána živě na vlnách Českého rozhlasu Ostrava, celý koncert rovněž přenáší živě na YouTube Studio107.

Festival se koná za finanční podpory Moravskoslezského kraje, Statutárního města Moravská Ostrava a Přívoz, Města Bohumín a Českého rozhlasu Ostrava.

Více o festivalu i předprodejních místech naleznete na: www.musicapura.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021