středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
Café Semler
© Foto: Jiří BeštaPlzeňská kavárna Café Semler je dalším prostorem Semlerovy rezidence, který se otevírá návštěvníkům

PLZEŇ: Místem k setkávání a zastavení se v adventním čase může být nová plzeňská kavárna Café Semler, která byla otevřena v Semlerově rezidenci 1. prosince 2022. Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, vystavěný na základě návrhu architekta Adolfa Loose, byl zpřístupněn veřejnosti po celkové rekonstrukci 19. září 2022 a prohlídkové trasy jsou po celý podzim velmi žádané. Dlouho očekávaná kavárna je k dispozici nejen návštěvníkům prohlídek, ale i široké veřejnosti. Může také plnit funkci komunitního kulturního centra pro obyvatele plzeňské oblasti Bory. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Autor článku: 
Gabriela Darebná

Interiér kavárny navrhli architekti Jaromír Veselák a Jan Toman, kteří se inspirovali právě architektem Loosem, jenž kombinoval luxusní prvky s přírodními materiály a často také v interiéru použil výrazné barvy. Kavárna je zařízena v kombinaci červené a šedé barvy s přírodním obložením z dubu, ze kterého je i nábytek z dílny KOŽELUHA – ČESKÝ TRUHLÁŘ s. r. o., Plzeň. Celému prostoru dominuje svatební fotografie Adolfa Loose a jeho třetí ženy Kláry Beckové, centrem kavárny je bar obložený ze zbytků původních dveří z domu, které jsou poskládány ve stylu ‚patchwork‘. Stejný prvek je použit také v návštěvnickém centru na obklad pultu recepce.

Západočeská galerie navázala spolupráci s provozovatelem kavárny Pappa Coffee, který má vlastní pražírnu kávy a bude mít ve své péči také kavárnu Café Semler. Kromě kávy a dalších nápojů kavárna nabízí domácí zákusky i sendviče; od Nového roku budou v nabídce také snídaně. Kavárna má své stránky na sociálních sítích Café Semler, kde bude vedle aktuální nabídky i program akcí v kavárně a Semlerově rezidenci. U příležitosti slavnostního otevření byly vydány ‚kavárenské noviny‘, ze kterých četli jejich tvůrci T. Hausner a J. Hlobil, zazněla stylová kavárenská hudba v podání M. Karpíška a J. Koptíka a zatančila ‚kávová pěna‘ představovaná baletkou DJKT. Provozovatelé kavárny Adam Gajdoš a Zdeněk Gajdoš jsou zárukou nejvyšší kvality připravované kávy. Café Semler se může stát komunitním centrem, kde se návštěvníkům vedle občerstvení dostane výběr z kulturního menu, které nabídne prohlídku interiéru Semlerovy rezidence nebo přednášku, koncert či tvůrčí dílnu. Prostředí je tedy více než příhodné k tomu, aby se zde usadil kavárenský duch. To však záleží nejen na provozovateli, nabízeném sortimentu a programu, ale hlavně a především na návštěvnících.

Vstupenky na prohlídky historického interiéru Semlerovy rezidence jsou v prodeji na www.semler.czwww.adolfloosplzen.cz, jakož i v návštěvnickém centru Semlerovy rezidence. Tam jsou také k zakoupení vánoční dárkové poukazy.

Kavárna Café Semler je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Semlerova rezidence, Západočeská galerie v Plzni, Klatovská třída 110, Plzeň

Projekt: Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby, s. r. o.

Veselák+Toman architekti

Hlavní dodavatel stavby: SILBA-Elstav, s. r. o., Letkov

Vybavení interiéru: Design By Hy s. r. o., Praha / KOŽELUHA – ČESKÝ TRUHLÁŘ s. r. o., Plzeň

Grafické řešení: Bušek+Dienstbier

Prohlídky pro veřejnost se konají od 23. září 2022 v pátek a sobotu od 10 do 18 hodin.

Individuální skupiny po telefonické dohodě i v jiné dny.

Západočeská galerie v Plzni, Semlerova rezidence, Klatovská třída 110, Plzeň

 

Web:           www.zpc-galerie.cz, semler.cz

Facebook:  zapadoceska.galerie

Twitter:      zpcgalerie

Instagram: zapadoceskagalerie

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
01.02.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023