neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Café Semler
© Foto: Jiří BeštaPlzeňská kavárna Café Semler je dalším prostorem Semlerovy rezidence, který se otevírá návštěvníkům

PLZEŇ: Místem k setkávání a zastavení se v adventním čase může být nová plzeňská kavárna Café Semler, která byla otevřena v Semlerově rezidenci 1. prosince 2022. Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, vystavěný na základě návrhu architekta Adolfa Loose, byl zpřístupněn veřejnosti po celkové rekonstrukci 19. září 2022 a prohlídkové trasy jsou po celý podzim velmi žádané. Dlouho očekávaná kavárna je k dispozici nejen návštěvníkům prohlídek, ale i široké veřejnosti. Může také plnit funkci komunitního kulturního centra pro obyvatele plzeňské oblasti Bory. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Autor článku: 
Gabriela Darebná

Interiér kavárny navrhli architekti Jaromír Veselák a Jan Toman, kteří se inspirovali právě architektem Loosem, jenž kombinoval luxusní prvky s přírodními materiály a často také v interiéru použil výrazné barvy. Kavárna je zařízena v kombinaci červené a šedé barvy s přírodním obložením z dubu, ze kterého je i nábytek z dílny KOŽELUHA – ČESKÝ TRUHLÁŘ s. r. o., Plzeň. Celému prostoru dominuje svatební fotografie Adolfa Loose a jeho třetí ženy Kláry Beckové, centrem kavárny je bar obložený ze zbytků původních dveří z domu, které jsou poskládány ve stylu ‚patchwork‘. Stejný prvek je použit také v návštěvnickém centru na obklad pultu recepce.

Západočeská galerie navázala spolupráci s provozovatelem kavárny Pappa Coffee, který má vlastní pražírnu kávy a bude mít ve své péči také kavárnu Café Semler. Kromě kávy a dalších nápojů kavárna nabízí domácí zákusky i sendviče; od Nového roku budou v nabídce také snídaně. Kavárna má své stránky na sociálních sítích Café Semler, kde bude vedle aktuální nabídky i program akcí v kavárně a Semlerově rezidenci. U příležitosti slavnostního otevření byly vydány ‚kavárenské noviny‘, ze kterých četli jejich tvůrci T. Hausner a J. Hlobil, zazněla stylová kavárenská hudba v podání M. Karpíška a J. Koptíka a zatančila ‚kávová pěna‘ představovaná baletkou DJKT. Provozovatelé kavárny Adam Gajdoš a Zdeněk Gajdoš jsou zárukou nejvyšší kvality připravované kávy. Café Semler se může stát komunitním centrem, kde se návštěvníkům vedle občerstvení dostane výběr z kulturního menu, které nabídne prohlídku interiéru Semlerovy rezidence nebo přednášku, koncert či tvůrčí dílnu. Prostředí je tedy více než příhodné k tomu, aby se zde usadil kavárenský duch. To však záleží nejen na provozovateli, nabízeném sortimentu a programu, ale hlavně a především na návštěvnících.

Vstupenky na prohlídky historického interiéru Semlerovy rezidence jsou v prodeji na www.semler.czwww.adolfloosplzen.cz, jakož i v návštěvnickém centru Semlerovy rezidence. Tam jsou také k zakoupení vánoční dárkové poukazy.

Kavárna Café Semler je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Semlerova rezidence, Západočeská galerie v Plzni, Klatovská třída 110, Plzeň

Projekt: Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby, s. r. o.

Veselák+Toman architekti

Hlavní dodavatel stavby: SILBA-Elstav, s. r. o., Letkov

Vybavení interiéru: Design By Hy s. r. o., Praha / KOŽELUHA – ČESKÝ TRUHLÁŘ s. r. o., Plzeň

Grafické řešení: Bušek+Dienstbier

Prohlídky pro veřejnost se konají od 23. září 2022 v pátek a sobotu od 10 do 18 hodin.

Individuální skupiny po telefonické dohodě i v jiné dny.

Západočeská galerie v Plzni, Semlerova rezidence, Klatovská třída 110, Plzeň

 

Web:           www.zpc-galerie.cz, semler.cz

Facebook:  zapadoceska.galerie

Twitter:      zpcgalerie

Instagram: zapadoceskagalerie

 

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023