<p>KLADNO: Pět neprofesionálních, dobrovolných knihovnic, které odborná porota vybrala za jejich přínos při zvelebování obecní knihovny, nadšení, obětavost a podporu společenského života v obci, převzalo ve čtvrtek 8. října v sídle Středočeské vědecké knihovny v Kladně titul Středočeský Kramerius 2015.</p> <p>Ocenění převzaly z rukou radního pro oblast kultury a památkové péče Zdeňka Štefka. </p> <p>„Je to ocenění jejich obětavé práce, která má skutečně význam. Pomáhá obyvatelům i těch nejmenších obcí nalézt cestu k literatuře a z obecních knihoven vytváří v podstatě něco jako komunitní centrum obce. Vážím si toho, kolik času a úsilí pro své spoluobčany dobrovolně obětují,“ konstatoval radní Štefek.</p> <p>Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně Jiřího Miky má každoroční udílení ocenění především symbolický význam. //„Smyslem soutěže je vlastně poděkování lidem, kteří dobře dělají svou práci, která je jejich koníčkem, a jejich práce je mnohdy nedoceněná. A je to zároveň i motivace pro ostatní dobrovolné knihovníky a knihovnice, aby se i oni pokusili udělat z malé knihovny kulturní centrum obce. Zároveň tím chceme motivovat i vedení obcí, aby své knihovny podpořila,“ podotkl.<br />
Aspiranty titulu Středočeský Kramerius do soutěže nominuje vždy městská knihovna pověřeného regionu – tedy v Benešově, Mladé Boleslavi, Kutné Hoře a Příbrami – a Středočeská vědecká knihovna v Kladně. Proto je tedy v každém roce oceněno pět knihovníků či knihovnic. Nominace schvaluje Komise pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje a následně také Rada Středočeského kraje.</p> <p>Letošními vítězi jsou: Lucie Vrtalová, Obecní knihovna Chocerady (pověřený region Benešov), Pavla Staňková, Obecní knihovna Mutějovice (Kladno), Dagmar Strbíková, Místní lidová knihovna Miskovice (Kutná Hora), Hana Jandovská, Knihovna Zdiby (Mladá Boleslav) a Ivana Dvořáková, Obecní knihovna v Dublovicích (Příbram).</p> <p>Ing. Nicole Mertinová<br />
tisková mluvčí a vedoucí oddělení styku s médii a veřejností<br />
Zborovská 11, 150 21 Praha 5<br />
mobil: 725 317 425, e-mail: mertinova@kr-s.cz<br />
www.kr-stredocesky.cz</p>
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.