úterý
4. října 2022
svátek slaví František
Muzejní mlýn
© Reitinger PiusPestrý podzim v Bavorsku - Skanzen Horní Falce zve na návštěvu!

HORNÍ FALCE: Muzejní sezóna se pomalu chýlí ke konci, ovšem v říjnu 2022 pořádáme ještě několik zajímavých tématických dnů:

od 02.10.2022 do 16.10.2022
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

První neděli v říjnu 2.10. se bude konat den původních plemen domácích zvířat. Patronát nad touto akcí má spolek pro zachování starých plemen GEH. Ve skanzenu chováme kozy, ovce, krávy, prasata, koně i drůbež. Mimo nich bude k vidění spousta dalších zvířat jako alpaky nebo chovní králíci. Mimoto bude probíhat i prodej různých produktů jako sýrů z kozího mléka a včelařských specialit. Pro děti bude v nabídce také kreativní dílnička – tentokrát se bude vyrábět z kožešinek.

V neděli 9.10. proběhne výlov muzejních rybníků. Ryby se budou počítat, vážit a třídit. Velké kapry nabídneme k prodeji a ty menší přemístíme do rybníků na přezimování. V historickém mlýně si navíc můžete prohlédnout interaktivní výstavu k tématu rybníkářství v Horní Falci. Rybníky zde patří k zemědělství a chov kaprů je výnosným odvětvím. Děti si tentokrát mohou z vrbových proutků a sena vytvořit ryby, které si mohou odnést domů.

Následující neděli 16.10. pak pořádáme tradiční Posvícenský trh, na kterém lze pořídit krásné a originální dárky. Řemeslníci přivezou keramiku, košíkářské zboží, výrobky ze dřeva, vlny a šité zboží. Také zdejší farmáři mají po sklizni čerstvé dobroty – marmelády, šťávy, likéry, koření a bylinkové čaje. Místní zahradnický spolek bude vyrábět podzimní dekorace z přírodních materiálů a ochutnat můžete také čerstvě lisovanou jablečnou štávu. Pořídit se zde dá spousta užitečných věcí jako krmítka a budky pro ptáčky nebo hmyzí obydlí, přírodní mýdla a další milé věcičky pro radost. Součástí akce je také velká výstava jablek za přítomnosti pomologů. Snahou je zachování původních odrůd ovocných stromů a získáte zde tipy přímo od odborníků. Děti se mohou těšit na malý kolotoč.

Prohlídku skanzenu lze spojit s příjemnou procházkou barevnou podzimní přírodou. Každou neděli bude samozřejmně postaráno i o občerstvení. Muzejní pekař peče v jednom ze selských dvorů chléb a nabídne i různé druhy pečiva. V hostinci dostanete správnou bavorskou svačinu a pivo.

Pro návštěvníky z České republiky jsou údaje o stavebních skupinách a jednotlivých budovách k dispozici také v češtině. Za pomoci vhodné aplikace v chytrých telefonech anebo tabletech si lze z QR kódů stáhnout informační texty.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 21. září vyšlo letošní druhé číslo kronikářského zpravodaje. Hlavním tématem čísla je úvod k obecní kronice a zaznamenávání událostí mezinárodního, národního a regionálního charakteru. Uvnitř čísla také připomínáme všem čtenářům existenci profesní skupiny Kronikáři na sociální síti Facebook, kde si mohou on-line vyměňovat názory a
zkušenosti a navázat kontakt s kolegy kronikáři. Zpravodaj obsahuje celou řadu dalších rad, námětů a informací.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
04.10.2022

PLZEŇ: 30. září 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 32. ročníku Národní ceny za studentský design 2022. Známe výsledky.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, z. s., nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2022

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
03.10.2022

PRAHA: Hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022 byla ekonomická a sociální situace lidí, kteří pracují v oblasti živého umění. O hodnotě práce v kultuře se diskutovalo v pondělí a úterý z mnoha úhlů pohledu. Ve vršovickém kulturním centru Vzlet se sešlo na sto třicet účastníků, další stovky zájemců konferenci sledovaly online. Tristní situace s ohodnocováním kulturních profesí se probrala zevrubně – od tabulkových platů přes sociologický pohled z hlediska sebeorganizace až po kredit a význam práce v kultuře pro společnost jako takovou. Velký prostor byl věnován i regionům ČR, které ukázaly neuvěřitelnou životnost a smysluplnost živé kultury pro život v obcích i krajích. Na pódiu konferenčního sálu vystoupilo mnoho řečníků z řad zástupců a zástupkyň scénických umění a jejich asociací a platforem. Velké zastoupení měli i političtí představitelé zejména z regionů a jednoho z panelů se zúčastnil i poslanec Marek Výborný, který působí ve sněmovním výboru pro kulturu. Hlubší dialog kulturní obce se státem ale stále chybí. Účastníci tak diskutovali i o možnosti vzniku tzv. Kulturní komory se zastoupením jednotlivých uměleckých oborů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
03.10.2022