neděle
1. srpna 2021
svátek slaví OskarPamětní deska ZÁVIŠE KALANDRY

Autor článku: 
luk

<p>FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Ku příležitosti 110. výročí narození Záviše Kalandry, popraveného 27. 6. 1950, odhalilo město Frenštát pod Radhoštěm spolu s Muzejní a vlastivědnou společností tomuto významnému rodákovi pamětní desku.</p> <p>Rodný dům Záviše Kalandry na Rožnovské ulici, je už bohužel dávno zbořen, a tak byla pamětní deska z dílny frenštátského kameníka Pavla Šouláka umístěna na fasádě ZŠ Tyršova 1053.<br />
Slavnostní odhalení proběhlo v den státního svátku – sobotu 17. listopadu 2012.</p> <p>V Muzeu Frenštát pod Radhoštěm je od 15. 11. do 18. 11. 2012 umístěna výstava nazvaná „Kdo byl Záviš Kalandra?“</p> <p>Městské kulturní středisko<br />
Dr.Parmy 254<br />
744 01 Frenštát pod Radhoštěm<br />
tel. 556 835 397<br />
e-mail: zuzana.kalinova@mufrenstat.cz<br />
www.kulturafrenstat.cz; www.frenstatpr.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

ČR: Letošní almanach české poezie, který neúnavnou prací opět uspořádal Vladimír Stibor a vydal Milan Hodek, svým názvem parafrázuje biblický text. Básníci se však ohlédnout mohou, musí. Jak jinak by vybrali to nejlepší, s čím vstoupí do tohoto zajímavého projektu spojujícího nadšence, kde vůbec nezáleží na věkové skupině, profesi, bydlišti či počtu vydaných sbírek. Poměrně obsáhlou sbírku skvěle doprovázejí ilustrace Jitky Píšové, dodávají příjemnou atmosféru a podněty k zamyšlení. Kniha již je k dostání u knihkupců.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.07.2021